Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Diskuse k Alíkovině

  « Přejít na článek

  Rasismus – je barva kůže skutečně tak důležitá?

  Nový příspěvek do diskuse:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Příspěvek z 19. června v 9:23.
  Gigisuška v něm napsala:

  Rasismus je zlá věc.
  Děkuji za super článek. 5 tlapek

  Příspěvek z 1. listopadu 2020 v 11:07.
  Kar0lína v něm napsala:

  Opravdu velmi hezký a stručný článek děkuji že jsi ho napsala. :-)

  Příspěvek z 23. října 2020 ve 21:17.
  –MM– v něm napsal:

  Míca_skaut: Vnímáš stíhání a nemoc jako přitěžující nebo jako polehčující okolnost? Obojí se může přihodit komukoliv, o ničem to nevypovídá.

  Covid-19 měl dva měsíce před tím. Nenašel jsem nikde informaci o tom, jak dlouho byl stíhán, jen to, že byl dříve ve vězení – to už o něčem vypovídat může, pokud člověk věří ve funkčnost soudů a v nefunkčnost nápravných zařízení. :->

  Příspěvek z 23. října 2020 v 15:54.
  Hromádka v něm napsala:

  Byl to kriminálník. Ale ne osminásobný vrah jako ten druhý chlap ;-)

  Příspěvek z 23. října 2020 v 8:17.
  Míca_skaut v něm napsala:

  George Floyd byl už dlouho stíhán za něco trestného. K tomu měl koronavirus.

  Příspěvek z 13. října 2020 ve 3:30.
  –MM– v něm napsal:

  Stanley nám názorně ukázal to, co jsem psal v prvním příspěvku. Děkujeme za demonstraci. :-D

  Příspěvek z 13. října 2020 v 1:33, upravený vzápětí.
  Stanley v něm napsal:

  George Floyd byl zločinec který se vzpouzel policii. Toto není rasismus. Černoši mají v USA stejná práva jako ostatní. Naopak asiaté a běloši jsou diskriminováni např. při přijímacím řízení na řadě univerzit v USA. Black Lives Matter jsou levicoví extremisté a jejich příznivci anarchisté. Taková jsou fakta.

  Příspěvek z 10. října 2020 v 15:54.
  VHanka v něm napsala:

  Rokio - a kdyby byl ten člověk běloch nebo třeba Vietnamec, tak bys mu neukázal, kde ta směnárna je? Tady sám přiznáváš, že jsi pomohl tomu člověku jen kvůli barvě kůže, protože byl černý. Vidíš, i ty to rozlišuješ.
  Jinak teda kolikrát jsem některým lidem ukazovala kde co je, ale míru inteligence jsem za tu chvíli u nich rozhodně nevyzkoumala:-)

  Příspěvek z 5. října 2020 v 10:56.
  Rokio v něm napsal:

  Já jsem před několika měsíci pomohl černochovi dostat se ke směnárně na Horním náměstí, protože byl černý. Chtěl jsem mu ukázat, že na občany města, ve kterém bydlím, se může spolehnout.

  Musím napsat, že měl větśí znalosti a byl inteligentnější než mnoho bílých Čechů.

  Jinak si o černoších myslím, že ze všech ras jsou nejlepší sprinteři, běloši jsou dobří v plavání a asiaté vynikají ve stolním tenisu.

  Příspěvek z 4. října 2020 ve 21:06.
  Hromádka v něm napsala:

  smejky225: zajimave.

  Příspěvek z 4. října 2020 ve 12:22, upravený po 4 minutách.
  smejky225 v něm napsal:

  Panečku, to je propaganda stylu Rudého práva :-> Jedni moc hodní, druzí tak zlí..:-> Jen už to není SSSR versus USA, teď je to něco jiného..:-)

  Příspěvek z 4. října 2020 v 9:46, upravený po 12 minutách.
  Penubra_Shade v něm napsala:

  -MM- A jo máš pravdu. To mi trochu nedošlo. Furt jsou ale boužel i černoši co považují bílí za podřadnou rasu. Boužel všude se najde někdo špatný. Já sama hyperkorektnost nemusím protože to člověk pomalu nemůže říct nic aby to
  náhodou nikoho neurazilo . Taky by mě ale zajímala hranice co je brané jen jako neviný vtip a nebezpečný názor.

  Příspěvek z 4. října 2020 v 1:19.
  –MM– v něm napsal:

  Penubra_Shade: Samozřejmě, že rasisti existují ve všech barvách, jenom… pardon, že mám takový hloupý dotaz, ale proč že je vlastně hodnocení kultury rasismus? :-)

  Účel téhle hyperkorektnosti mi ještě nikdo nevysvětlil.
  Pokud naprosto každou zmínku rasy (nebo rasového stereotypu) označíme za rasovou nenávist, jak potom poznáme ty projevy, které jsou skutečně hrozbou? Přijde mi to podobné, jako kdybys frázi „Češi mají nejlepší hokejisty“ považovala za projev nacismu.

  Příspěvek z 3. října 2020 ve 21:02.
  Penubra_Shade v něm napsala:

  Nedávno mi někdo posílal video z tiktoku kde černoch řadil do škatulek co je lepší. Kdo má lepší kulturu? - černoši Kdo umí lépe tancovat? - černoši apod. Říkám si... Toto snad není rasismus? Ano je jen z druhé strany. Rasismus tedy očividně nemusí být jen nenávist vůči černochům ale i vůči bělochům. Obecně mi příjde jako úplná hloupost někoho soudit podle barvy pleti. Myslím že lidi by se měli naučit odsuzovat jak rasismus vůči černým tak i bílím..... To jen taková menší vsuvka na zamyšlení. :-)

  Příspěvek z 3. října 2020 v 19:44.
  amandamesa v něm napsala:

  Me vzdy vadilo tohle rozlisovani... Ja si treba kolikrat rozumim spis s romkama napriklad nez s nekym stejne pleti...

  Příspěvek z 3. října 2020 v 18:49.
  mimi167 v něm napsal:

  Hezký článek, dávám 5 tlapek

  Příspěvek z 3. října 2020 v 17:43.
  –MM– v něm napsal:

  Morell: Podle čeho poměřuješ, co je jak hrozné? Jaký smysl vůbec takové poměřování má? Pokud člověk nemůže kvůli barvě pleti sehnat práci nebo bydlení, přijde mi to jako úplně jiná kategorie problému, než když někdo nemůže něco potenciálně urážlivého napsat. Tyto problémy se vzájemně nevyrušují, každý má jinou příčinu a jiné řešení.

  Na základě jakých dat usuzuješ, že černoši dostávají tituly za nic? Umírá černošským doktorům víc pacientů? Prohrávají černošští právníci víc soudních sporů? Rozpadají se systémy navržené černošskými inženýry víc než jiné?

  Hromádka: Jestli chceš v článku něco opravit, napiš prosím do redakční rozpravy co a jak. ;-)

  Příspěvek z 3. října 2020 v 15:07.
  Hromádka v něm napsala:

  zuzukrecek1 a darkness: Ach jo, omlouvam se - Jednoho vecera jela ctyriadvacetileta Rosa domu z prace - sedela v autobusu v cernosske sekci. autobus byl nacpany a v predni sekci, te pro belochy, uz nebyla zadna volna mista a ridic na Rosu zarval, at si stoupne a pusti sednout jednoho s belochu.
  Jenze Rosa odmitla.
  :-(

  Příspěvek z 3. října 2020 v 15:00.
  LillMissAlex v něm napsal:

  Podľa mňa je to strašná hlúposť, keď niekto súdi iného kvôli farbe pleti :D Veď to nie je niečo, čo si vyberieme. Nenarodím sa priehľadná a nepoviem si, že chcem byť zelená, modrá alebo biela, tak prečo mám iného súdiť? Ľudia by sa mali zamerať na veci, ktoré vieme zmeniť (správanie, slovník) a nie na niečo, čo sa zmeniť nedá :)

  A tiež, prečo potom niekto ide do solária alebo na pláž, aby chytil tmavú farbu, keď za to iných súdi? :D

  Příspěvek z 3. října 2020 ve 14:45.
  Hromádka v něm napsala:

  darkmess: Aha, tak v knize bylo něco jiného... Nebo jsem si spletla osobu? 8-o

  Příspěvek z 3. října 2020 ve 14:18, upravený vzápětí.
  darkness v něm napsala:

  Hromádka: V článku sice možná ne, ale zato na Wikipedii ano: V prosinci 1955 byla v alabamském Montgomery zatčena, protože odmítla v autobusu uvolnit místo bělochovi, což vedlo k bojkotu autobusové dopravy v Montgomery., navíc jsme se o ní zrovna minulý týden ve škole bavili, a učitel to zmiňoval.

  Příspěvek z 3. října 2020 ve 13:11, upravený vzápětí.
  Hromádka v něm napsala:

  zuzukrecek1: Další člověk, respektive žena, které nezáleželo na tom, jakou má člověk barvu kůže, se jmenovala Rosa Parksová. Autobusová sekce pro bílé byla zcela obsazená (Rosa byla běloška) a tak si sedla do sekce pro černochy. Řidič autobusu na ni vletěl, celý brunátný, jako kde že to sedí a ať si okamžitě přesedne do své sekce. Rosa odmítla.


  Nic o tom, že nechtěla pustit bílého sednout, tam není... ;-)

  Příspěvek z 3. října 2020 ve 13:07.
  zuzukrecek1 v něm napsala:

  Opravte mě, jestli se mýlím, ale nebyla právě Rosa Parksová černošského původu? Já jen, že pak by dávalo smysl, že nechtěla pustit bílého si sednout. V opačném případě to totiž moc nechápu. :-(

  Příspěvek z 3. října 2020 v 9:33.
  Janču v něm napsala:

  mě černosi, vietnamci nebo číňani atd. nijak nevadí a naopak se jim snažím nějak pomoct pokud nehrozí že začnou šikanovat mě. někteří cikáni jsou ale fakt strašný

  Příspěvek z 3. října 2020 v 9:14.
  Morell v něm napsal:

  Situace v USA je opravdu složitá, černoši vyrůstají od kolébky vychovávaní s tím, že je bílí utlačují, ale také dostávají tituly zadarmo, protože tamní školy mají kvóty na to, kolik černých musejí mít ve třídách, jinak platí jak mourovatí. Tak se černoušek vzdělá, ale ve výsledku pokud se neučí poctivě, tak má titul za nic. ;-D
  Tam je problém už dlouholetý a připouštím, že neznám všechny příčiny, aleBLM je vyústěním dlouhého vření a narůstání napětí, tkeré jen čekalo na nějaký katalizátor, aby to vybouchlo.

  Dnes je snad ještě větší problém obrácený rasizmus vůči většině, politická korektnost co se týká pohlaví, sexuality je dnes zrovna tak hrozná jako rasizmus...

  Příspěvek z 3. října 2020 v 9:09.
  notička1999 v něm napsala:

  Moc hezky článek, 5 🐾🐾🐾🐾🐾

  Příspěvek z 3. října 2020 v 7:47.
  –MM– v něm napsal:

  Myslím, že rasismus, který v článku popisuješ, je taková ta klasická ryzí nenávist založená na nesmyslných předsudcích o barvě kůže. Problém, který současné Spojené státy mají, je o kousek složitější.

  Už před delší dobou civilizovaná společnost moudře pochopila, že spravedlivé zákony by neměly přisuzovat různá práva různým lidem jen na základě barvy pleti. Jak správně upozorňuješ: na barvě kůže fakt nezáleží. Oprava zákonů ale pochopitelně nezrušila výchylky, které kvůli dřívějším staletím vznikly, takže černoši sice mají už pár generací stejná práva jako běloši, ale pořád jsou v průměru chudší, protože začínali od nuly. S chudobou pak souvisí i spousta jiných potíží (dosažitelnost vzdělání, nezaměstnanost, kriminalita), ze kterých vznikají statistiky, které vytvářejí ve většinové populaci nové předsudky – nikoliv typu „tyhle lidi jsou od přírody (nebo z vůle boží) podřadní“, ale „tyhle lidi nejvíc narušují pořádek“. Je to sice také druh rasismu, ale trošku jiný, má jinou příčinu, stojí na jiných stereotypech a vyžaduje jiná řešení. Není zase tak těžké pochopit, že prapravnuci otroků mají podprůměrnou životní úroveň, ale pro prapravnuky otrokářů je prakticky nemožné přijímat vinu za tento rozdíl – protože oni osobně nic zlého nespáchali. Napravování historických křivd je moc složité.

  Před spoustou desetiletí vědci zjistili, že média mohou ekonomicky slabší menšiny povzbuzovat k lepším životním cílům. V šedesátých letech mohly ve Star Treku vidět, že i černoška jednou v budoucnu získá práci na hvězdné lodi. Televizní a filmová produkce se postupně naučila ukazovat, že úplně každou úctyhodnou profesi může vykonávat kdokoliv – může být detektiv, doktor, soudce, prezident, dokonce i bůh :-D. Vyznění je jasné: Americký sen patří všem, nezávisle na barvě kůže. Nějaký příznivý efekt toto balancování nepochybně mělo a má…

  Potíž je, že nyní vyrůstá generace bělochů, kterou televize částečně odstínila od reality. Zejména u nás, kde spousta lidí černocha naživo ani neviděla, se pak objevují úvahy typu „zákony jsou fér, všechny profese vykonávají lidé všech barev, tak proč se najednou někteří černoši v USA bouří?“ – je potom příliš snadné vidět nepokoje jako „menšina usiluje o nadřazenost“ místo zamýšleného „menšina usiluje o rovné příležitosti“. Nešikovně zvolené slogany typu Black Lives Matter porozumění moc nepomáhají, protože jdou také vykládat neuctivě vůči většinové společnosti. Zrovna tak běžný chudý (obvykle i zadlužený) heterosexuální běloch vnímá nelibě, když mu někdo začne vysvětlovat, že je díky své barvě kůže a sexuální orientaci privilegovaný (protože má statisticky lepší šance než srovnatelný příslušník menšiny).

  Do chaosu vzešlého z historické křivdy se tedy kvůli obousměrnému žonglování statistickými postřehy namotává mnohem víc emocí, různé skupiny na sebe navzájem křičí a neposlouchají se. Rozhodně nepopírám, že i dnes existují rasisté, kteří jsou skutečně přesvědčení, že je bílá rasa předurčená k nadvládě, ale těch není tak mnoho a nemají takovou politickou sílu. Upřímně řečeno nevím, jaké by mělo být správné řešení. Pro začátek bych vyšel z předpokladu, že většina lidí nemá zlé úmysly a že dialog je tedy možný… i s někým, kdo spadá do škatulky rasisty.

  Další problém v USA je, že si tamní policie ráda hraje na armádu, aniž by měla skutečný armádní výcvik.

  předchozí 1 další