Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Recenze filmu: Spící město

  vydáno  •  filmy

  Jestliže máte rádi thrillery, které nejsou plné krve a násilí, tak tenhle článek bude pro vás. Zhodnotí a představí jeden takový film, který bude mít 19. 8. 2021 premiéru.

  Ema, Kryštof a Kristýna – sourozenci Samuela, © Bontonfilm

  Něco o filmu

  Spící město je dobrodružný a dystopický (= smyšlený a pestimický příběh) thriller, který je vhodný pro děti, teenagery i dospělé. Minimální věk pro zhlédnutí bych já určil 12 let, však je možné jej zhlédnout i od 8 let s doprovodem rodiče. Film byl natočen a zpracován podle dříve vydané knihy od Martina Vopěnky.

  Děj

  Příběh pojednává o čtyřech sourozencích a jejich rodičích. Jednou ale zjistí, že jejich rodiče spí nějak dlouho. Vzápětí jsou informováni o tom, že jejich město (a široké okolí) napadla spánková epidemie, která způsobila, že většina dospělých usnula, což se týkalo i jejich rodičů.

  Všichni sourozenci u postele se spícími rodiči, © Bontonfilm

  Po pár dnech zjišťují, že usnuli pouze lidé, kteří vychovávají děti, a také nastává nehezký kolaps. Nefunguje elektřina, neteče voda v kohoutcích a supermarkety začínají předražovat své zboží na vysoké částky. Také zjišťují, že všechny děti pod deset let musí být umístěny do škol a školek, aby bylo o ně postaráno. To se také týká malého Samuela, který nedávno (ještě před zvratem) oslavil své osmé narozeniny.

  Ema, Kryštof a Kristýna na náměstí, © Bontonfilm

  Jeho sourozenci s přemístěním nejprve souhlasit nechtějí a myslí si, že se o Samuela postarají. To by je ale nesměl přesvědčit pán, který jim začal tvrdit, že rozváží malé děti do škol. Samuela mu svěří, na což velmi brzy, ale přesto pozdě, zjišťují že slova tohoto pána nebyla pravdivá. Ani policie jim nechce (nebo nemůže) pomoct, a tak se rozhodnou, že musí Samuela najít sami.

  Nejprve se dostanou do kostela, kde jim jiný pán namluví, že modlitbami dostanou Samuela zpět. Tomu však úplně nevěří a druhý den utíkají zase jinam, kde narazí na staršího pána, který jim ukáže místo, kde únosci pravděpodobně přesedali s dětmi do jiného miniautobusu.

  Pán z kostela, © Bontonfilm

  To jim sice moc nepomůže, protože Samuela už nezastihnou, ale později najdou paní, která jim řekne více informací a pomůže jim dostat se na místo, které by mělo být pro ně klíčové. Tam zjišťují, že musí na zříceninu hradu, 30 km vzdálenou, a tak se tam vydávají.

  Jdou celou noc a pak narazí na skupinu adolescentů (lidé staří 15 až 17 let), kteří jim zajistí odvoz. Tou dobou ale únosci zjišťují, že na zřícenině má být uspořádána nějaká akce, a tak rychle vyklízí pole a přemísťují se jinam.

  Ema, Kryštof a Kristýna v přírodě, © Bontonfilm

  Když Samuelovi sourozenci se dostanou na zříceninu, zjistí, že tu Samuel není, a přestávají věřit tomu, že tu někdy byl. Další den se vrací do města, kam byli nasměrování před zříceninou. Mezitím v noci proběhl obchod, který skončil tím, že Samuela získala jakási paní, která se k Samuelovi další dny chovala dost prapodivně.

  Bude muset Samuel žít v nové rodině? Najdou Samuela jeho sourozenci někdy? Probudí se jejich rodiče ze zvláštního spánku? To se dozvíte v samotném filmu.

  Autor knihy, režisér a někteří herci před plakátem filmu, © Pralinka2

  Plusy:

  • Film byl velmi dobře natočený a zpracovaný.
  • Názorně ukazuje, že důvěřování všem lidem je rizikové. Existují lidé, kteří pomůžou, ale jsou i ti zlí.

  Mínusy:

  • Snad jen takové nesmysly jako fungující internet při vypnuté elektřině.

  Trailer

  A co vy? Jak to máte se spaním? Spíte moc dlouho nebo moc krátce? Půjdete se na tento film podívat? Napište do diskuze.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 20. srpna 2021 v 8:23.
  Lívanečka v něm napsala:

  Já knihu čtu, na film jsem se chtěla podívat díky jednomu YouTuberovi co tam hraje. ;-D
  Přišlo mi ovšem divné se koukat na film a nepřečíst si knihu. Moc se na film těším, až ho uvidím. Pěkný článek

  Příspěvek z 19. srpna 2021 ve 4:43.
  Pralinka2 v něm napsal:

  V závěru filmu se tam objevuje titulek, že bude následovat film Spící spravedlnost, a i na té tiskové konferenci říkali, že ty další dva díly taky natočej.

  Příspěvek z 18. srpna 2021 v 19:47.
  MikiRoth v něm napsal:

  Zajímavé, podle tohohle textu to celkem odpovídá knize (filmaři často pro zjednodušení přetrhají děj a zůstane zachovaná jen hlavní linka). Je tenhle film „ukončený“, nebo bude pokračování? Ten příběh je totiž třídílný (v knižní podobě: Spící město, Spící spravedlnost, Spící tajemství).
  Jinak ty knihy jsem četl a ten film bych rád viděl, obvzlášť poté, co jsem si přečetl tuhle recenzi:-)