Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Recenze filmu Už zase skáču přes kaluže

  vydáno  •  Filmy

  Jste příznivci české filmové klasiky? Pokud ano, určitě znáte film Už zase skáču přes kaluže. Nejen pro ty, kteří tento snímek neznají, jsem vytvořil recenzi. Tak se určitě koukněte.

  Vítězný kůň Velké Pardubické 2015 Nikas ze stáje Srdéčko sídlící v Hvozdu na Prostějovsku., © MF DNES

  Film Už zase skáču přes kaluže byl natočen v roce 1970 podle knihy Alana Marshalla. Dnes se již řadí mezi filmovou klasiku.

  Scénář napsali Ota Hofman a Karel Kachyňa, výtvarnou stránku měli na starosti Oldřich Okáč a Ester Krumbachová, střih Miroslav Hájek a zvuk Jiří Lenoch. Hudbu, která je v tomto filmu velmi výrazná, složil Zdeněk Liška. Za kameru si stoupl Josef Illík a celý film režíroval Karel Kachyňa. V hlavních rolích hráli Vladimír Dlouhý, Zdena Hadrbolcová a Karel Hlušička. Ve vedlejších rolích se objevili například Jana Švandová, Jaroslav Satoranský či Bořivoj Navrátil.

  Film pojednává o Adamovi, chlapci, který miloval koně a chtěl se věnovat jezdectví. Bohužel ale onemocněl obrnou a po různých léčbách a operaci mu zůstala jedna noha ochrnutá. Je to ale velký bojovník. Jak už název filmu naznačuje, svého snu se nevzdává a opravdu na konci snímku znovu jezdí na koni.

  V úvodu je scéna, ve které se Adam narodí do rodiny koňaře. Poté následují titulky a film pokračuje v době, kdy je Adamovi přibližně osm let. Tohle se mi zdálo zajímavé. Líbily se mi také veselé scénky, které byly pojaty až s černým humorem (například srážka Adama jedoucího na koni s kočárem faráře nebo položení ochrnuté nohy za krk). Řada záběrů naopak působila smutně. Myslím si, že Vladimír Dlouhý hrál roli chlapce přirozeně. Také Zdena Hadrbolcová přesvědčila v roli starostlivé maminky a Karel Hlušička coby správný milovník koní. Velmi pěkné bylo také zobrazení přírody.

  Naopak se mi nelíbily velmi dlouhé mlčící scény, které doprovázela dechová hudba. Na hodinu a půl trvající film jich tam bylo zbytečně mnoho. Také části, které mají být zřejmě strašidelné (zblízka ukázané tváře kovářů), se mi zdály přehnané.

  Když porovnám tento film se současnými snímky, je vidět, že byl natočen před více než padesáti lety (oblečení, vybavení nemocnice).

  Kdo je příznivcem filmové klasiky, ten si nemůže Už zase skáču přes kaluže nechat ujít, zároveň si může přečíst stejnojmennou knihu.

  Doufám, že se vám článek líbil, a budu rád, když mi do diskuze napíšete, jestli ho znáte, a případně i váš názor na tento film.;-)

  Ukázka z filmu:

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 9. května v 19:08.
  JirkaBobik v něm napsal:

  Děkuju moc, vážím si toho, Veryfr;-)

  Příspěvek z 7. května ve 12:22.
  Veryfr v něm napsala:

  film jsem neviděla, ale měla jsem si přečíst kousek do češtiny. Článek pěkný, 5 tlapek. >X<-

  Příspěvek z 6. května ve 23:50.
  JirkaBobik v něm napsal:

  Killercow: Moc ti děkuji:-)