Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Recenze k filmu Cesta za živou vodou

  vydáno  •  Filmy

  Král s královnou byli otráveni. Zachránit je může pouze živá voda z bájného zámku Soria Moria. Jenže existuje to místo vůbec?
  Film bude mít v kinech premiéru 30. ledna 2020.

  Espen se svými bratry a tatínkem, © Mikkel Brænne Sandemose

  Něco k filmu

  Jedná se o takový dobrodružný příběh, který je vhodný pro větší děti a dospělé, takže skoro pro celou rodinu. Vlastně je to i trochu pohádka, protože tam hlavní roli má princezna a obyčejný vesnický kluk, kteří putují za živou vodou, jež může zachránit celé království. Místy je to sice malinko strašidelné, ale většinou spíš jen napínavé. Občas se u toho člověk i zasměje.

  Espen Popelák, © Mikkel Brænne Sandemose

  Děj

  Příběh začíná v obyčejném venkovském stavení, kde žije Espen Popelák s tatínkem a dvěma bratry. Jednoho dne k nim přijede královský poslíček se zprávou, že je princezna Kristin zve na oslavu svých narozenin. Tatínek se jim snaží vytvořit nějaké společenské oblečení, ale i tak je vidět, že to prostě nejsou urození princové ani nic podobného. Na zámku si je pak všichni pletou se služebníky, dávají jim kabáty, které se mají někam pověsit, a pak dokonce jeden Espenův bratr dostane i číše s vínem, které jsou určené pro princeznu a její rodiče.

  Na oslavě princezniných narozenin, © Mikkel Brænne Sandemose

  Jenže celé to je past – to víno je totiž otrávené! Když se ho člověk napije, tak se mu během chvilinky zamotá hlava, upadne a vůbec neví o světě. Král s královnou ho vypijí, ale princezna naštěstí ne. Hned jsou obviněni Espenovi bratři a skončí ve vězení. Jenže Espen to tak nemůže nechat! Krále s královnou může zachránit živá voda. Podle pověstí ta voda pochází z ledovce, který taje a odkapává do kašny, která je v bajném zámku Soria Moria. Je to však jen mýtus… existuje ten zámek vůbec? A pokud ano, tak kde se nachází? To jsou otázky, na které málokdo zná odpověď.

  Espen jednou princeznu zachránil. Ona ho proto zná, i kvůli tomu ho a jeho bratry na oslavu pozvala. Věří mu, že jsou nevinní, a společně s ním se vydává za ježibabou. Ta by snad mohla vědět odpovědi na otázky ohledně toho bájného zámku. Její chaloupka je schovaná kdesi v lese, ale s pomocí jedné veverky se jim podaří ji najít. Babička jim poví, že existuje jeden člověk, který v tom zámku byl. Nikdo jiný se ale odtamtud nevrátil. Ten, který tam byl, už ale musí být hooodně starý, možná už ani nežije, ale možná také ano. Měl by bydlet v takové chaloupce za průrvou, v níž je vodopád, u kterého sedává vodník a hraje melodii, která každého omámí. Dá jim ještě sedmimílové boty, kdyby se jim třeba náhodou hodily. Espen je rovnou zkouší, ale vůbec mu to s nimi nejde a akorát si „namele“, proto raději vyrážejí na cestu po svých.

  Espen a ježibaba, © Mikkel Brænne Sandemose

  Na koních pokračují od babičky k průrvě. Ta je dost strašidelná, dokonce i vojáci, kteří jedu s nimi, se do ní bojí. Ovšem Kristin s Espenem ne, nechají koně s vojáky venku a jdou dovnitř. Je to tam opravdu děsivé, ale odvážně pokračují dál. Začne jim pršet a den se chýlí ke konci. Espen postaví přístřešek a jdou spát. Kristin ale hrozně chrápe, proto si Espen zacpe uši mechem. V noci se ale probudí… Vidí, že Kristin kamsi odchází, jako kdyby byla očarovaná, a utíká za ní. Vodník ji totiž omámil tou svou hudbou. Espen má v uších mech, proto mu hudba nic nedělá. Snaží se Kristin zastavit, ale nejde mu to.

  Princezna Kristin, © Mikkel Brænne Sandemose

  Dostanou se až o onomu vodníkovi, před kterým je varovala ježibaba. Diví se, že jeho mámení na Espena neplatí, a vůbec to nechápe. Kristin s Espenem se potřebují dostat dál, ale vodník je hned tak nepustí. Domluví se s Espenem, že si dají soutěž – kdo umí lépe hrát. Začíná vodník, hraje moc pěkně, ale po něm přichází na řadu Espen. Ten hraje úplně příšerně, vůbec se to nedá poslouchat. Vodník se u toho kroutí a zacpává si uši, jak je mu to nepříjemné, čehož Espen využije, dá mu obrovskou ránu a vodník zmizí kdesi ve vodě. Mohou pokračovat v cestě.

  Kristin s Espenem na cestě za živou vodou, © Mikkel Brænne Sandemose

  Už jim nic nebrání a dostanou se až k chaloupce. Človíček, který v Sorii Morii byl, ještě žije, ale je opravdu strašně starý. Několik staříků je posílá chaloupkou dál a dál až k němu. On jim pak poví, že cesta k tomu zámku je zakreslená v jeho deníku, který jim dá. Ovšem nic není tak jednoduché. Zloduši, kteří zařídili otravu vína pro královskou rodinu, je nemůžou jen tak nechat! Sledují je, protože chtějí živou vodu získat sami. Dokonce jim i ukradnou ten deník, který od staříka dostali. Kristin s Espenem to pak mají dost složité – musí nad nimi zvítězit, dostat se k tomu zámku, získat živou vodu, zachránit princezniny rodiče a osvobodit Espenovy bratry. Podaří se jim to? Stihnout to dřív, než bude pozdě? A jakou roli v celém příběhu hraje Dánsko? To všechno se dozvíte ve filmu, recenze nesmí vykecat úplně všechno. ;-)

  Zloduši, © Mikkel Brænne Sandemose

  Plusy

  Líbilo se mi především krásné prostředí Norska, kde se celý film natáčel, moc pěkná příroda, lesy, skály, kopce, ale i moře s ostrůvky. Občas se člověk i zasmál, třeba když staroušek místo „Soria Moria“ slyšel „prateta Gloria“, ale na druhou stranu tam nechybělo ani napětí.

  Kristin s Espenem na cestě za živou vodou, © Mikkel Brænne Sandemose

  Mínusy

  Bylo to takové zvláštní v té chaloupce, kde hledali toho dědečka, který byl v Sorii Morii. Nakonec ho našli, ale byl strašně malý, i ruka běžného člověka by proti němu byla obrovská. Byl sice hodně moc starý, ale myslím, že až moc, protože ani stáří člověka tak moc nezmenší. :-D

  Kristin, Espen a staroušek, který byl v Sorii Morii, © Mikkel Brænne Sandemose

  Závěr

  Pokud máte rádi pohádky, případně i trochu toho napětí, tak se na to určitě běžte podívat. Má to sice vlastně stejnou zápletku jako Dolittle, ale celkové zpracování obou filmů se liší, takže je každý z nich svým způsobem jiný, proto určitě můžete kouknout na obojí.
  Celkově bych filmu dala asi tak 85 %.

  Tady se můžete podívat na trailer:

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 24. ledna 2020 v 15:44.
  JáJá1 v něm napsal:

  Pěkný článek 5 tlapek.:->