Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Recenze k filmu Léto patří rebelům

  vydáno  •  Filmy

  Co byste dělali, kdyby vaši rodiče měli úplně jiné prázdninové plány než vy? Jonáš si nedovede představit, že by měl prázdniny trávit bez svého dědečka, jeho maminka si to ale představuje úplně jinak…
  Film bude mít v naších kinech premiéru ve čtvrtek 8. října 2020.

  Léto patří rebelům, © Cinemart

  Něco k filmu

  Jedná se o dobrodružný film, který je vhodný pro celou rodinu. Vypráví příběh chlapce, který se tajně vydává stovky kilometrů za dědou, protože s ním chce strávit prázdniny. Ve filmu nechybí trocha napětí ani nějaká ta srandička.

  Alex s Jonášem, © Cinemart

  Děj

  Příběh vypráví o jedenáctiletém klukovi, který se jmenuje Jonáš. Žije s maminkou a mladším bráchou v německých Drážďanech. Jonáš je zvyklý trávit prázdniny u dědečka na Slovensku. Po smrti Jonášova tatínka jsou ale vztahy v rodině takové ne zrovna ideální, a proto chce maminka místo za dědou vzít oba kluky k tetě, která bydlí u moře.

  Jonáš má však jinou představu. Chce za dědou! Jezdit s ním na člunu, vozit se v dodávce a tak podobně. Ví, že mu to přes mamku neprojde, a tak si v šuplíku vyloví nějaké své peníze, zabalí batůžek a tajně vyráží za dědou sám. Před cestou mu potají napíše přes e-mail maminky zprávu, že je nutné, aby ho zítra vyzvedl na nádraží v Břeclavi.

  Děda Bernard, © Cinemart

  Cesta se vydaří a Jonáš se s dědou na nádraží skutečně potká. Děda na něj ovšem nečeká se svou dodávkou, ale oznámí mu, že ještě dojedou vlakem. U dědy pak Jonáš postupně zjišťuje, že už to není úplně jako dřív. Jeho děda je v důchodu a už chce spíš klid a relax, ne někde celé dny řádit. Jonáš ale chce dobrodružství, stále se dědy ptá, kde je člun, na kterém všichni tři jezdívali (ještě s jeho tatínkem, než zemřel), chce na ryby atd.

  Venku se Jonáš mezitím skamarádí s holkou Alex. Je přibližně stejně stará jako on, bydlí s mamkou v domě, ve kterém bydlí Jonášův děda, a její největší koníček je šetřit si peníze na herní konzoli, aby se mohla vyrovnat svým spolužákům. Vrací lahve a snaží se si tím trochu vydělat. Jonáš se pak, podobně jako Alex, snaží šetřit peníze – děda mu totiž tvrdí, že starý člun, na kterém vždycky jezdili, už není, takže by Jonáš chtěl nový.

  Jonáš, © Cinemart

  Obě děti nejprve vymyslí hloupost – seberou všechny kytky ze záhonků Alexiny maminky a rozprodají je na parkovišti před supermarketem, z čehož získají peníze. Potřebují jich ale víc, a tak si koupí od jedné sousedky starý stánek, ve kterém chtějí prodávat květiny. Zalžou, že ten stánek chce Alexina maminka, ale posílá pro klíče je, aby tam mohli uklidit. Klíče nakonec dostanou, stánek uklidí a v noci pak pokradou květiny v městských květináčích, aby měli co prodávat. Kytky však do rána zvadnou, protože nemají vodu, a děti se celkem pohádají, protože Alex nebaví, jak jim to nevychází.

  Alex, © Cinemart

  Aby toho nebylo málo, tak Jonáš k tomu všemu hledá dědovi ženskou. Na seznamce nějakou najde, ale až při schůzce se zjistí, že je to maminka Alex. Děda pro ni má připraveny kytky, ale ona hned pozná, že to jsou kytky, které děti ukradly z jejích záhonků, takže se akorát naštve, vyleje dědovi na hlavu půllitr s pivem a hned odejde.

  Ve městě se samozřejmě řeší, že zmizely květiny, které zdobily město, a přijde se i na to, že si děti samy pronajaly stánek. Městské květiny se musí napravit, u stánku podepsat smlouva a třeba tam i skutečně začít prodávat, ale… to prostě samotné děti, které jsou ještě k tomu rozhádané, nezvládnou.

  Dokáží se nakonec usmířit? A co Jonášův děda a Alexina maminka? Zvládnou spolupracovat, aby mohl květinový stánek fungovat? A co teprve když se pak do toho všeho objeví i maminka Jonáše… To všechno se dozvíte v samotném filmu.

  Plusy

  Líbilo se mi pěkné prostředí, ve kterém se film natáčel. Hlavně záběry od moře byly moc hezké. Krom toho mě dost pobavila věta, že člověka může „trefit zmrzlá moč nějakýho kosmonauta s vesmíru“. :-D

  Eliáš Vyskočil alias Jonáš a Pavel Nový alias děda Bernard

  Mínusy

  Na první pohled mě praštila do očí jedna scénka, při které se Alex s Jonášem šli koupat. Brali si s sebou starou pneumatiku, aby měli s čím ve vodě dovádět, ale když pak už byli v té vodě, tak najednou měli místo té pneumatiky černý nafukovací kruh!

  Pavel Nový alias děda Bernard

  Závěr

  Pokud vás podobné filmy baví a máte je rádi, tak si myslím, že se vám bude líbit i tohle. Je to takový pěkný dobrodružný příběh, u kterého budete akorát čekat, co všechno Alex s Jonášem „vyvedou“.
  Celkově bych filmu dala asi 90 %.

  Tady se můžete podívat na trailer k filmu:

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 6. října 2020 v 19:57.
  majdula2000 v něm napsala:

  Protože to je slovensko-německý film, tedy z části váš, ale náš moc ne, akorát tam máme tuším 2 hlavní herce.:-D

  Jinak děkuju.:-3

  Příspěvek z 6. října 2020 v 19:25.
  Lacko5 v něm napsal:

  U vás to jde do kin s velkým odstupem. :-> U nás to dávali už v srpnu.

  Ale jinak, pěkný článek. ok 5 tlapek. :-)

  Příspěvek z 6. října 2020 v 7:11, upravený vzápětí.
  Hogo v něm napsal:

  Pěkné
  5 tlapek:->