Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Recenze k filmu Uzly a pomeranče

  vydáno  •  filmy

  Romantický příběh, v němž kromě lásky hrají dost podstatnou roli také andělské bytosti – koně. Film půjde do našich kin 11. července 2019.

  Darek na koni, © Ivan Pokorný

  Něco k filmu
  Film je určený hlavně teenagerům, protože je celý o dospívání a životě mladého chlapce Darka. Kromě první lásky, koní a dospívání v něm poznáte také život bez milované maminky.

  A proč se jmenuje zrovna Uzly a pomeranče? Uzly jsou tam kvůli tomu, že když byl Darek malý kluk, tak mu maminka dala takovou šňůrku a řekla mu, aby si na ní s každou důležitou věcí, kterou se dozví a kterou nemá zapomenout, udělal uzel, který mu ji v případě potřeby bude moci připomenout. A pomeranče, to je kvůli tomu, že Darkova první láska je dívka, která po pomerančích voní.

  Malý Darek s maminkou, © Ivan Pokorný

  Děj
  Darek je chlapec, který chodí do deváté třídy. Má mladší sestru Emu, která je lehce mentálně postižená, ale má ji rád a dost se o ni stará – vozí ji na kole do školy i ze školy a když se jí někdo posmívá, tak se kvůli ní klidně i porve. Maminka jim zemřela na leukémii, z čehož jsou Darek i jeho táta dost špatní, takže tak trochu i závidí Emě, že je ještě malá a pořádně tomu nerozumí. Žijí společně ve starém domě ve vesnici Posek, což je u hranic s Německem.

  Ema a Darek s tatínkem, © Ivan Pokorný

  Tatínek ale přijde o práci a pořád pije, takže nemají peníze, a proto přistoupí na to, že se na jejich pozemcích postaví ohrada a bude se tam podnikat s koňmi. Darek se do koní zamiluje a rád se o ně stará. Má ale rád také dívku Hanku, která za ním někdy chodí, třeba když potřebuje pomoct s něčím do školy. Později se ale oba dva do sebe zamilují, chodí spolu za koňmi nebo lezou na střechu takové staré budovy, kde můžou být jen spolu a mají tam klid.

  Darek a Hanka, © Ivan Pokorný

  Do toho všeho k nim jezdí sociálka, aby věděla, že se tatínek o děti dokáže postarat, ale on se před ní vždycky schová. Když přijde už třetí (na první dvě se nedostavil) pozvánka na schůzku, tak Darek ví, že na tu už musejí jít, jinak půjdou do pěstounské péče. Jenže zrovna v den té schůzky tatínek tahá z rokle jednoho koně, takže na ni nemůže, a proto se tam děti chtějí vypravit samy. Vlak jim ujede, ale pak běží za Martou, což je taková jejich známá, která jim chodí pomáhat a vařit, ukážou jí ten papír s pozvánkou a ona tam s nimi jede.

  O prázdninách pak Darek odjíždí do luxusního sportovního areálu do Německa na soustředění s fotbalem. Tam ale uvidí jedno video o koních... V tom videu se ukazuje, že se koně tak, jak je oni chovají, nechovají na to, aby pak mohli znovu závodit a být skvělí, ale na maso. Ze začátku jsou venku (tak, jako jsou u Darka doma), ale pak je nacpou do kamionů, několik dní je vezou pryč a... pak je rovnou zabijí!:-c

  Darek tedy na nic nečeká, hodí si na záda batoh, vyběhne z budovy, přeleze bránu a utíká z areálu pryč – domů. Podaří se mu dostat se domů včas a zachránit všechny ty andělské bytosti? To všechno se dozvíte v samotném filmu, protože recenze není k tomu, aby prozradila úplně celý děj.;-)

  Darek na cestě ze soustředění, © Ivan Pokorný

  Plusy
  Moc se mi líbilo krásné prostředí, ve kterém se film odehrává – ta příroda, klid vesnice a nádherní koně. Taky byl moc pěkný sourozenecký vztah mezi Darkem a Emou, kdy se o ní vlastně Darek staral daleko víc než její táta.

  Darek s tátou u zraněného koně, © Ivan Pokorný

  Mínusy
  Ve filmu mi chybělo hlavně to, jak to nakonec dopadlo s tou sociálkou. Bylo tam, že jely děti s Martou na tu schůzku do Liberce, ale nějak mi tam chybělo, jaký to mělo výsledek.

  Hanka s koněm, © Ivan Pokorný

  Závěr
  Závěrem bych chtěla napsat, že určitě stojí za to se na ten film podívat. Pokud si náhodou myslíte, že to máte v dospívání těžké, tak v něm možná i zjistíte, že to u vás tak hrozné není a mohlo by to být i daleko horší...

  A tady se můžete podívat na trailer k tomuto filmu:

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  majdula2000 v něm napsala:

  Můžeš, byla jsem na něm v Praze na předpremiérové projekci.:-)

  RetardovanaOvce v něm napsala:

  Mohu se zeptat, jak to že jsi ho viděla, když půjde do kin až v červenci?

  Příspěvek z 23. června 2019 v 10:12.
  Joy_Chery v něm napsala:

  Krásný článek :) snad se někdy podívám :)