Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Recenze k filmu Zapomenutý princ

  vydáno  •  Filmy

  Tatínek svou malou dcerku Sofii bere každý den ve večerním vyprávění do imaginárního světa. Jenže i malá holčička roste a stává se z ní puberťák, kterého nějaké tatínkovy pohádky tolik neberou. Chce si snít o svém vlastním světě...
  Premiéra tohohle filmu bude v našich kinech ve čtvrtek 12. března 2020.

  Sofie s tatínkem, © Michel Hazanavicius

  Něco k filmu

  Jedná se o dobrodružný film, který sice má být pro celou rodinu, nicméně děj je poměrně zamotaný a je hodně snadné se v něm ztratit, takže bych to doporučila spíš až tak dětem od deseti let.

  Sofie s tatínkem, © Michel Hazanavicius

  Děj

  Příběh vypráví o malé Sofii, která nemá maminku, a tak vyrůstá jenom s tatínkem. Každý večer jí vypráví nějakou pohádku. Hlavním hrdinou těchto pohádek je vždycky Princ Krasoň (její tatínek). Všechny ty pohádky se odehrávají v Pohádkolandu. Sofie u nich vždycky usíná a tatínek ji pak ukládá do postele.

  Sofie usíná, © Michel Hazanavicius

  Jenže Sofie samozřejmě roste, z malé holčičky se stává puberťačka a přechází na druhý stupeň. Tatínek se o ni bojí, proto pro ni jezdí každý den autobusem až ke škole, což se Sofii moc nelíbí. Jezdí vždycky autobusem číslo 318, tímto autobusem jezdí i její spolužák, se kterým se do sebe postupně zamilovávají, a ona by raději trávila čas s ním.

  V autobuse, © Michel Hazanavicius

  Jednoho dne večer, když jí chce tatínek zase vyprávět pohádku, odmítne. Připadá si už dost velká na to, aby si mohla vymýšlet příběhy sama, podle sebe. Její nový princ je Max, ten spolužák, do kterého je zamilovaná. Na nějakého Krasoně si ve svých pohádkách ani nevzpomene, protože už je zkrátka velká a chce něco jiného.

  Princ Krasoň a za ním nový princ Max, © Michel Hazanavicius

  Krasoň mezitím v Pohádkolandu zjišťuje, že jeho princovské bydlení už není jeho, ale Maxe, a musí se ubytovat jinde, u dalších postav, které dříve hrály, ale teď už se na ně nějak zapomnělo. Jednou z nich je jakási paní s dveřmi, po které Krasoň dostává pokoj, protože ona už musí pryč. Pryč kvůli tomu, že už až moc dlouho nikde nehrála. Takové postavy se totiž postupně stávají průhlednými, protože už nemají role v žádných příbězích, a později končí v Zapomnění, což je takový oddělený svět, ze kterého se nedá dostat. Na to, co je v Zapomnění, už si nikdo ani nevzpomene.

  Princ Krasoň, © Michel Hazanavicius

  Krasoň se společně s jedním neřádem chce tímto způsobem zbavit Maxe. Chtějí ho dostat do Zapomnění, aby na něj Sofie zapomněla. Dá jim to pořádnou práci, ale nakonec ho tam dostanou. Ovšem ten prevít tam schválně strčí i Krasoně, takže tam krom Maxe skončí i princ Krasoň.

  Při únosu Maxe, © Michel Hazanavicius

  Sofie kdysi tatínka učila, co jim říkala paní učitelka ve škole. Když stojíš, tak všechno, co je za tebou, je minulost, a všechno, co je před tebou, je budoucnost. Krasoň jde tedy pozpátku – do minulosti – dostane se až ke královně, mamince od Sofie, která už dávno nežije. Pak ho ale napadne, že jednou ze zapomenutých postav je jakási paní s dveřmi, takovými kouzelnými. Hned ji hledá, najde ji, ona mu dveře otevře a on jimi může projít zpátky do Pohádkolandu. Max se samozřejmě drží celou dobu u něj a i dveřmi prochází s ním.

  Princ Krasoň a žena s dveřmi, © Michel Hazanavicius

  Mezitím se Sofie v reálném světe s tatínkem hrozně pohádá. Max ji pozval na oslavu, kam chce jít, ale bojí se, že by ji táta nepustil, proto mu namluví, že je to oslava kamarádky. Tatínek je však až moc starostlivý, chce vědět, jak se ta její kamarádka jmenuje, aby mu její rodiče zavolali a tak podobně. Jednou potom uvidí u Sofie v mobilu zprávu – od Maxe. Přečte si ji, najde u toho předchozí konverzaci a hrozně se zlobí, že mu Sofie lhala. Oslavu jí zakáže a nechá ji za trest v pokoji.

  Pak sám odchází za sousedkou na víno. Sofie se strašně zlobí, rozbije si v pokojíku několik obrázků, roztrhá papíry a udělá vzteky hrozný nepořádek. Pak zjistí, že je její táta pryč, a tak tajně utíká na oslavu. Táta pak samozřejmě zjistí, že je pryč, ale to už mu ona píše, kde je a že si tam z ní dělají legraci, takže za ní hned vyráží. Jede tam společně s tou sousedkou, protože ona má motorku, tak to mají rychlejší.

  Sofie, její tatínek a sousedka, © Michel Hazanavicius

  V Pohádkolandu se zatím celý svět boří, kvůli těm hádkám. Je tam obrovská vichřice, proti které je strašně těžké jít. Jenže Max i Krasoň se jí snaží dostat za Sofií! Povede se jim to? A jak to dopadne s ostatními postavami, které jsou v Zapomnění? A co se vůbec stane s celým Pohádkolandem? To už se dozvíte v samotném filmu…

  Pohádkoland, © Michel Hazanavicius

  Plusy

  Líbila se mi myšlenka pohádkového světa, ve kterém se odehrávají všechna ta vyprávění. Také bylo pěkné, že film vlastně poukazuje na to, jak se mění vztah mezi dětmi a rodiči v určitém věku dítěte. Tatínek totiž měl Sofii moc rád a hrozně se o ni bál, takže mu vůbec nedocházelo, že už to není jeho malá holčička, ale puberťačka, která chce čas trávit i jinak než jen s ním…

  Pohádka, © Michel Hazanavicius

  Mínusy

  Jak už jsem psala, určitě je největším mínusem to, že je děj strašně zamotaný. Z části se odehrává v běžném světě, kde Sofie chodí do školy a tak podobně, a z části ve světě imaginárním, kde se odehrávají hlavně večerní příběhy, ale nejen ty. Také bylo zvláštní, že tatínek Sofie se sousedkou pili večer víno a pak najednou sedli na motorku a jeli pro Sofii.

  Sofie s tatínkem, © Michel Hazanavicius

  Závěr

  Myslím, že je celkem zajímavé film vidět, ale určitě to chce mít už předem trochu tušení, o čem film je, aby se v něm člověk hned úplně neztratil.
  Celkově bych mu dala asi 70 %.

  Trailer k filmu:

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 13. března 2020 v 10:41.
  verbum v něm napsal:

  Tak taky Majda, to je již recenze dává jako novinářka. Navrhuji Majdu jako hlavniho filmového kritika.

  Příspěvek z 12. března 2020 v 19:54.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Na té předpremiéře jsem byl taky. Celkem se mi to líbilo, ne že ne, ale napsat o něm bych neuměl. Majdula2000 je skvělá, že to dokázala.

  Příspěvek z 11. března 2020 ve 12:49.
  majdula2000 v něm napsala:

  Jujda, díky za připomenutí, chybělo tam, kdy premiéra je, ale už je to doplněné. Ona kina upravují kapacity, aby mohla promítat.