Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Recenze k pohádce Hodinářův učeň

  vydáno  •  Filmy

  Příběh o lásce, kterou vůbec nic nedokáže zastavit...
  Pohádka bude mít u nás premiéru ve čtvrtek 15. srpna 2019.

  Laura a Urban, © Jitka Rudolfová

  Něco k pohádce

  Hodinářův učeň je pohádka, která je vhodná pro celou rodinu – pro děti i dospělé. Je to taková česká klasika, kterou asi všichni dobře známe. Hlavní roli má samozřejmě láska, které není úplně ze všech stran přáno. Nechybí pak ani dobrodružství, při kterém je potřeba překonávat všechny nástrahy, a tak podobně.

  Sudička a „sudičáci“, © Jitka Rudolfová

  Děj

  Pohádka začíná tím, že se narodí malý klučík, který dostane jméno Urban. Hned po narození se k němu dostanou 3 sudičky. Tedy... spíš 1 sudička a 2 „sudičáci“. Sudička je zlá, přeje mu samé zlé věci a také smrt. Ti dva jsou naopak hodní, přejí mu štěstí a lásku a jsou připraveni ho před tou zlou sudičkou chránit. Krátce po tom se bohužel začne plnit ta zlá sudba a přichází smrt. Nejde však k malému Urbanovi, ale k jeho mamince, takže Urban skončí v sirotčinci.

  O něco později se v příběhu konečně objevuje mistr hodinář. V noci se mu v lese zdá sen (tedy je otázkou, zda je to jen sen) o tom, že nějaký malý chlapec Urban jednou dostane poklad (ten poklad hodinář v tom snu i vidí). Po tom všem objeví na své botě zlaťák, díky němuž venku opravdu najde Urbana, který utekl ze sirotčince. Vezme ho k sobě domů, aby mu mohl dát najíst, a pak se rozhodne, že ho tam nechá a vyučí ho svým učněm. Zároveň chce, aby si později vzal jeho dceru Lauru. Hlavně kvůli tomu pokladu, protože je hrozně chamtivý.

  Hodinář, © Jitka Rudolfová

  Urban se s Laurou dost kamarádí a pořád si spolu hrají venku, jak vyrůstají, tak se i začínají mít rádi. Ovšem ani jeden z nich netuší, jaké plány hodinář má. Jednou při Lauřiných narozeninách oznámí, že se Laura bude s Urbanem brát. Laura i Urban jsou z toho úplně v šoku. Navzájem si říkají, že se nemusejí brát, pokud to ten druhý nechce, ale nakonec zjistí, že to chtějí oba dva.

  Pak se ale u mistra hodináře objeví zlá sudička. Řekne mu, že v den svatby zemře. Také mu ale poví o takových hodinkách, které mají zvláštní schopnost – umí člověka, který je má u sebe, varovat před smrtí. Hodinář se proto rozhodne, že Urbana pro ty hodinky pošle. Řekne mu, že když je přinese, tak Lauru dostane, ale bez nich se nesmí vrátit. Udělá to v noci, aby to Laura neviděla, protože jinak by svého milého nepustila. Lauře pak hodinář řekne, že Urban utekl, protože si myslí, že se ty hodinky nedají najít, tudíž se s nimi nemůže vrátit – sám ani neví, jestli existují. Urban však ještě při odchodu stihne nechat Lauře v obojku pejska vzkaz, ve kterém píše, že ji miluje a že se vrátí.

  Urban ve světě, © Jitka Rudolfová

  Cestou pro hodinky ho sledují jak hodní „sudičáci“, kteří se mu snaží co nejvíce pomoct, tak i zlá sudička, která mu naopak škodí, jak jen může. Urban vůbec neví, jak ty hodinky vypadají, neví ani, jestli existují, ale Lauru strašně moc miluje, takže se ze všech sil snaží hodinky najít. Hodinář mezitím Lauře hledá jiného nápadníka, ale ona nikoho nechce, kvůli tomu pak i odmítá jíst a pít, až nakonec skončí ve špitále.

  Podaří se Urbanovi najít hodinky a dostat se s nimi k Lauře včas? To už se dozvíte v samotné pohádce, recenze není k tomu, aby prozradila všechno, ale... jak většinou dopadají pohádky? ;-)

  Plusy

  Líbilo se mi především krásné zpracování celé té pohádky. Místy to bylo i dost vtipné, třeba když byly v hospodě rvačky a nějací chlápci tam po sobě normálně lili půllitry piva. :-D Také byly krásně propojené 2 dějové linie, které se tam současně odehrávaly – jedna byla ve světě, kde Urban hledal kouzelné hodinky, a druhá u Laury, které tatínek pořád sháněl nějakého ženicha.

  Laura s tatínkem, © Jitka Rudolfová

  Mínusy

  Určitě pohádku moc kritizovat nechci, protože si myslím, že si to nezaslouží, ale trochu mi v závěru chyběla nějaká zmínka o tom, jak to dopadlo s tím pokladem, který měl Urban dostat.

  Někteří herci a tvůrci pohádky

  Závěr

  Na závěr bych chtěla napsat, že určitě stojí za to tu pohádku vidět. Je to sice taková klasická česká pohádka, což asi všichni dobře známe, ale i u takové klasiky se dá vždycky vymyslet něco nového.

  Tady se můžete podívat na nějaké trailery k této pohádce:

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (11)

  Příspěvek z 20. ledna v 11:59.
  Máša09 v něm napsal:

  byla to nejlepší pohádka z vánoc (nová pohádka) 8-D

  Příspěvek z 29. prosince 2019 v 9:40.
  JáJá1 v něm napsal:

  Před 2 dny jsem to viděl, pěkný článek, 5 tlapek.