Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Recenze ke hře Svoboda 1945

  vydáno  •  Hry · Historie

  Máte rádi historii? Děj této hry vás zanese na konec druhé světové války, kdy jsou po německém útlaku na území Sudet odsouváni němečtí civilní obyvatelé za hranice Čech a komunisté se chopí své moci.

  Hra svoboda (jedna z mnoho animací), © Charles Games

  Něco o hře

  Hra, jak již bylo zmíněno, se zabývá koncem druhé světové války. Studio Charles Games nevydalo hru takovéhoto žánru poprvé. Předcházející hra nese jméno Attentat 1942.

  Děj

  Je rok 2001, když se ocitnete v obci Svoboda. Zde stojí stará škola, která nese dlouhodobou historii, ale má býti zbourána kvůli rozrůstajícímu se podniku. Ve hře záleží hlavně na vás, jak se rozhodnete. Podpoříte rozrůstající se firmu a rozhodnutí starostky, nebo se přidáte na stranu památkářů? Jelikož příběh není zase tak dlouhý, nebudu nějak dopodrobna prozrazovat děj. Myslím, že hra mi zabrala s veškerým čtením popisků a informací kolem dvou hodin.

  Klady

  Zde se dá plně říci „škola hrou“. Dozvěděl jsem se mnoho zajímavých informací, o kterých jsem dříve netušil. Hra obsahuje pěkně sestavené rozhovory a otázky doplněné animacemi a občasně nějakými úkoly. Také se mi líbilo, že příběh nebyl nijak složitý, takže tužky a papíru, jak jsem původně předpokládal, ani nebylo potřeba. Také velmi dobře hodnotím vyřešení dodatečných faktů k událostem. Které si člověk mohl přečíst, když měl zájem, ale pro samotný příběh nepřečtení nemělo žádný dopad.

  Knížka doplňující informace k příběhu, © Charles Games

  Zápory

  Co mě celkem zarazilo, byl nečekaný konec. Také si myslím, že příběh sic byl dobře sestavený, ale mohl obsahovat více různých miniher. Tudíž nemůžete očekávat nějaké aktivní zapojení z role hráče. Do jisté míry bych hru označil spíše jako historický dokument. Ještě bych se zmínil o zvuku, který byl místy nevyvážený a nejednou jsem musel snižovat hlasitost, či naopak. Občasně jsem slyšel nedokonalou smyčku hudby.


  Jedna z miniher, © Charles Games

  I přes vypsané nedostatky si myslím, že zahrát si tuto hru stojí za to. Příběh byl citlivě sestavený a společně s působivou hudbou na mě udělal velký dojem. Já se určitě ke hře ještě vrátím. Hru si můžete pořídit zde jako dárek za kačky, či ji vyhrát v soutěži, či zakoupit na Steamu za ucházející cenu. Myslím, že hra bude bavit jak mladší, tak i starší milovníky historie.

  Otázky které vás budou provázet příběhem, © Charles Games

  Také bych ještě rád nakonec poděkoval Alíkovi, který mi hru poskytl. A děkuji i vám, čtenářům, kteří jste si článek přečetli až do konce. Zalíbila se vám hra? Nebo už jste ji hráli? Můžete napsat do diskuze pod článkem. :-)

  Můžete se taktéž podívat na trailer:

  Související:

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 5. září ve 21:22.
  Alík v něm napsal:

  Děkuji Alpinovi za krásnou recenzi. O:-)

  Pokud se účastníte soutěže o tuto hru, čtěte článek pozorně! Spousta lidí se nechala některými možnostmi u soutěžních otázek nachytat. ;-)

  Příspěvek z 5. září v 19:32.
  Hogo v něm napsal:

  Možná jen kolonka informací o hře by mohla být trochu delší, ale většinu informací se dozvídám z článku. :->

  Příspěvek z 5. září v 17:49.
  Alpina v něm napsal:

  No já bych k tomu ještě dodal, že s redakcí jsme usoudili že děj by mohl být více rozepsaný… Ale nakonec se mi nic nepodařilo sepsat. Tím pádem se na článek pár dní na víc čekalo… Což si uvědomuji že jsem mohl reagovat v téhle stránce lépe.;-)
  Ale na druhou stranu si moc vážím vašeho kladného hodnocení! Zvláště od Hoga který umí být velmi kritický, ovšem objektivně…@)->-