Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Recenze knižní série Dusty – hrdina na čtyřech tlapách

  vydáno  •  knihy · zvířata

  Dusty je border kolie, pes, který se náhodně objeví u kluka jménem Pavel. Proč ho předchozí majitelé vyhnali, proč ho zprvu lidé nazývají „pes zabiják“ a kolik nakonec zachrání životů? To a mnohem více zjistíš po přečtení knih, které ti v tomto článku i s autorem postupně představím.

  Dusty - hrdina na čtyřech tlapách, © Ändřläk_

  Základní informace

  Autor: Jan Andersen
  Nakladatelství: CPress
  Překlad: Barbora Krupičková, Eva Kadlecová, Pavel Kaas
  Počet dílů: 7 (k 8. 3. 2023)
  Hlavní postavy: Dusty, Pavel, Alex
  Doporučený věk: od 9 let

  Ukázka ze knihy - kresba, © Nakladatelství CPress

  O autorovi

  Jan Andersen je pouze pseudonym pana Wolframa Hänela, kterého můžete znát i pod pseudonymy Kurt Appaz a Freda Wolff. Narodil se 7. 3. 1956 v Německu, v jehož severní části žije dodnes. Napsal přes 100 knížek, které se přeložily do 25 jazyků. Mezi moje oblíbené patří kniha Vlček trosečníkem, která, stejně jako Dusty, pojednává o psovi. Lidé si ho ale pletou s vlkem.

  Z toho lze vyčíst, že sám autor má moc rád psy, a jak v některých výtiscích uvádí, jako dospělý měl vždy nějakého pejska, pokaždé to byla border kolie. Je si jist, že jednou nastane chvíle, kdy bude sedět se svou kolií u stolu a ona začne vyprávět...
  Zdroj: Československá bibliografická databáze

  1. díl – Kamarádi navždy

  198 stran, rok vydání 2017
  Pavel se se svými rodiči a sestrou Šarlotou nastěhuje do nového města. Když se jednou jede projet na svém kole, zablokuje mu cestu banda stejně starých výrostků, kteří po něm chtějí peníze. Pavlovi je jasné, že jim je musí dát, jinak ho nenechají projet a něco mu udělají, když vtom se vedle něho objeví velký pes, který na bandu vycení zuby a zažene ji.

  Ještě ale stihne jeden kluk z bandy říct, že to je „ten pes zabiják“. Pavel je za záchranu moc vděčný. To, co ten kluk řekl, však nevymaže z hlavy. Pes, kterého později pojmenuje Dusty, se ale od něj nechce hnout. Bloumá po jejich zahradě, jako by tam něco hledal. Má s Dustym něco společného rodina, která tu dříve bydlela?

  2. díl – V nebezpečí

  206 stran, rok vydání 2018
  Když jdou Pavlovi rodiče na večerní koncert, on se svou malou sestrou musí spát u sousedky. Uprostřed noci začne Dusty nesnesitelně štěkat a tryskem vyběhne z domu přímo k protějšímu, ve kterém bydlí Pavel. Když ho Pavel se sousedkou doženou, uvidí jen 2 lidi nasedající do černé dodávky.

  Byli to lupiči. Nebýt Dustyho, ukradli by toho mnohem víc, chybí ale otcův drahý foťák. Dusty se snaží dohonit dodávku, ale marně. Začíná vyšetřování. Jelikož se ale v poslední době děje ve městě více takových vloupání, Pavel se s nejlepší kamarádkou Alex a dvěma dalšími kluky rozhodnou, že budou pátrat na vlastní pěst. Jenže k tomu všemu se ztratí i Dusty...

  3. díl – Vrať se domů

  165 stran, rok vydání 2018
  Celá Pavlova rodina včetně Dustyho jede na zimní dovolenou do hor, kterou si chce parádně užít. Dusty se ale začne chovat divně, nejprve se jak blázen žene za cizím autem a pak u zmrzlinového baru skočí na cizí dívku Annu, jako by ji znal. Ta ovšem s křikem uteče.

  Když jednou večer Dusty uteče neznámo kam, Pavlovi je jasné, že hledá Annu. S pomocí ostatních zjistí, že šla se svým otcem na výlet do hor, přestože hlásili orkán. Dále zjistí, že rodina Anny dříve bydlela v Novém Hradě, tedy městě, kam se Pavel nedávno nastěhoval. Všechno mu začíná zapadat do sebe, historie Dustyho s nimi má hodně společného. Dokáže Dusty dívce, že je nevinný?

  4. díl – Zázrak o Vánocích

  140 stran, rok vydání 2019
  Je těsně před Vánoci, z místního útulku se začínají ztrácet zvířata a krmivo. Pavel se rozhodne, že s pomocí Dustyho zloděje dopadne, a skutečně najde různé indicie, které by ho pomohly najít. Všechno ale vede k Alex, která nedávno do útulku nastoupila jako dobrovolnice. Krom toho se poslední dobou chová divně, a ani s Dustym nechce trávit čas. Je skutečně do únosu nějak namočena?

  Pavel postupně zjišťuje, že její máma zkolabovala z přepracování a celé Vánoce bude v nemocnici. Nesmí dopustit, aby Alex byla přes svátky sama, přijme ale jeho nabídku? Když jde k ní domů, nikdo tam není a vypadá to, že ani dlouho nebyl. Začíná tedy pátrat, kde se Alex ukrývá...

  Ukázka ze knihy - pohled Pavla, © Nakladatelství CPress

  5. díl – Nebezpečné prázdniny

  165 stran, rok vydání 2021
  Pavel jede se svým tátou a s Dustym na chlapskou dovolenou užít si moře a vln. Hned první den ale uvidí něco zvláštního; muže s policajtskou čepicí lovícího nějakou krabičku z moře. V dáli ještě uvidí nějakou loď, to už ale Pavla a Dustyho honí 2 psi, kteří patří tomu „policajtovi“. Pomůže jim se jich zbavit cizí kluk, s kapucí do obličeje.

  Druhý den Pavel zjistí, že to je ve skutečnosti dívka jménem Julie, která také toho chlapa viděla. Společně pátrají po něčem, co by jim pomohlo. Zjistí, že ten chlap není pravý policista a že jeho minulost má hodně společného s pašeráky drog. Vědí, že se zapletli do něčeho velmi nebezpečného, za každou cenu to ale chtějí vyřešit...

  6. díl – Velký hrdina

  149 stran, rok vydání 2021
  Alex je štěstím bez sebe, protože by její nová fenka Bella měla mít každým dnem štěňata, a s nikým jiným než s Dustym! Když se ale jednoho dne Bella zatoulá do blízkých lesů a močálů, je jen na Pavlovi s Dustym ji najít a dostat do bezpečí. Společně s Alex prohledávají les, až se dostanou k staré chatrči, kde bydlí starý podivínský muž Vilém. Tváří se, že s tím nemá nic společného. Kde ale Bella je? Časem se jim podaří ji najít, ale co její mláďátka?

  I když je to nebezpečné, Pavel se vydává do nevyzpytatelných mokřad, aby je zachránil. Postaví se mu ale do cesty banda chuligánů, kteří mu zkomplikují cestu tak, že se nemůže dostat zpět. Do toho začne bouřka a Pavel neví, jestli se ve zdraví vrátí domů.

  7. díl – Beze stopy

  155 stran, rok vydání 2022
  Když jde Pavel nakoupit, musí uvázat Dustyho před obchodem, kam zvířata nesmí. Cizí pán, který má plno pamlsků, odláká Dustyho do jeho auta a spolu s jeho manželkou jedou pryč. Když to Pavel zjistí, je celý bez sebe, na nic nečeká a zahájí pátrací akci. Jeden zaměstnanec však viděl, jak někdo Dustyho odvazuje, a tak je jasné, že byl ukradnut. Dusty mezitím vyskočí zlodějům z auta, a tak se toulá neznámo kde.

  Když chce Pavel spolupracovat s policií a podívat se na kamerové záznamy, všichni se mu vysmějí. Postupně všechno nasvědčuje tomu, že Dustyho ukradli rodiče Anny. Je tomu ale vážně tak? Pavel ví, že svého milovaného pejska musí najít, i když se zaběhl neznámo kam.

  Ukázka ze knihy - pohled Dustyho, © Nakladatelství CPress

  Klady

  • hezky graficky zpracovaný obal knih a vnitřek
  • text z pohledu psa i chlapce (viz obrázky, kurzívou to, co a jak vnímá Dusty, obyčejně to, co vnímá Pavel)
  • propracované vnímání a myšlenky psa
  • nejsou to přímo obrázkové knihy, všechny vyjma jedné ale obsahují cca 3 portréty (kresby) Dustyho, které zvlášť mladší čtenáře zaujmou
  • odbourávání stereotypů, nejenom kluci jsou odvážní (Alex, Anna, Julie)
  • děsivá historie Dustyho

  Zápory

  • docela velké písmo (což se vzhledem k věkovému určení dá čekat)
  • minimálně se vyskytující překlepy, chybějící písmena (atovka místo aktovka, ...)
  • děj místy nudný, dalo se očekávat, co se stane
  • všechny díly řešily to, že Dusty někoho zachrání, sice byly rozdíly v prostředí apod., ale skončilo to vždy stejně

  Osobní hodnocení

  První díl jsem začala číst asi v osmi letech, od té doby jsem postupně nasbírala všech 7 dílů, které zatím vyšly a o kterých tu píšu.

  I když jsou knihy určené pro mladší, i mně se dobře čtou a jsem vždy zvědavá, jaký nový příběh autor vymyslel. Souhlasím s autorským určením věku od devíti let, můžou to však číst i starší a mladší určitě taky. Jsou to takové oddechovky, při kterých nemusíte na nic myslet, ale něco se v nich i děje.

  Nejvíce se mi líbil díl „Zázrak o Vánocích“, protože hezky zobrazuje, že by člověk (o Vánocích zvlášť) neměl být sám. >X<-

  Proto jestli hledáte nějakou knížku, kde hraje velkou roli zvíře, je dobrodružná, dojemná a kde dobro vítězí nad zlem, mohu všechny tyto knížky doporučit. Ode mě dostává série celkově 87/100.

  Autorka: (13 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (9)

  Příspěvek z 9. dubna 2023 v 11:43.
  Knihomolka365 v něm napsala:

  Všechny díly Dustyho jsem četla a moc se mi to líbilo i když to bylo místy trochu nudné.

  Příspěvek z 28. března 2023 v 7:15.
  Ändřläk_ v něm napsala:

  Děkuju všem :)

  Příspěvek ze 17. března 2023 v 17:22.
  Ocelový_tygr v něm napsala:

  Bezva knížka. $>$>$>