Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Recenze na sérii Percy Jackson

  vydáno  •  Filmy · Knihy

  Spolu se vydáme do hlubin knih a filmů Percyho Jacksona. Napsal ho slavný Rick Riordan. Tak pojďme na to!

  Percy Jackson a Bohové Olympu, © Rick Riordan

  Tuto sérii možná už pár z vás zná z filmu nebo z knih. Dneska si zhodnotíme zpracování filmu a knihy a porovnáme je. Oboje má svoje výhody a nevýhody, protože nikdo/nic není dokonalé. Povíme si pár věcí okolo děje a řecké mytologie.

  Děj knihy Zloděj blesku

  12letý Percy Jackson se dozvídá, že je potomkem jednoho z řeckých olympských bohů – Poseidóna, boha moří a oceánů. Jeho nevlastní otec Gabe se k němu chová jako k neexistujícímu člověku. Percy by chtěl pořádného otce. Jeho vlastní otec odjel, když mu bylo pár měsíců, odjel na tzv. pracovní cesty. Když jednoho dne Percy s Groverem přijdou k Jacksonovým domů, Percyho máma pouze naloží Percyho a Grovera do Gabeova auta, a musí jet do tábora polokrevných. Na Percyho je to strašně moc, jeho kamarád je satyr, on sám je potomek do teď pro něho neexistujících bohů a musí opustit jediného rodinného člena. Tohle všechno je ještě hračka proti tomu, co ho čeká za výpravu. Ukradli slavný Diův blesk.

  Percy v táboře pozná Annabeth, svoji první kamarádku. Ze začátku si říkají přezdívkami (Chaluhový mozečku, Chytrolínko), ale poté si na sebe zvyknou. Hned druhý den se musí vydat na dlouhou cestu za Diovým bleskem. Tři dvanáctiletí polobozi musí plnit práci nejmocnějších bohů. Čeká je mnoho nebezpečí, ale samozřejmě to s pár „záseky“ zvládnou. Diův blesk se vrací zpět na své místo, ale Percy ještě neví, že ho jeho „kamarád“ doopravdy zradí...

  Děj knihy Moře nestvůr

  Tábor polokrevných slábne, Kronus povstává, toto může spravit pouze jediné zlaté ovčí rouno. Clarisse, Percyho nepřítelkyně, byla zvolena pro tuto výpravu, jelikož táboru velí nový vůdce. Percy, Annabeth a Tyson se stejně na výpravu vydají, protože se ztratil jejich kamarád Grover – ano, ten satyr. Grover mezitím na ostrově s kyklopem Polyfémosem a zlatým rounem musí předvádět, že je kyklopka a bude si Polefémose brát. Polyfémos je totiž slepý a neví, že Grover je vlastně satyr.

  Přátelé ho ale zachrání a je osvobozen od věčného života s kyklopem. Zpátky do tábora i s Clarisse dorazí na Mořském koni, tzv. (podle Tysona) Duhákovi. Toto ale ještě není konec, jelikož sedm let mrtvá Thalie znovu povstane pod vlivem zlatého rouna. Thalie je jedinou dcerou boha Dia (Zeuse). Cheirón (starý vůdce tábora) se vrací znovu do vedení a v táboře začíná být opět klid, zatím...

  Děj filmu Zloděj blesku

  16letý Percy se dozvídá, že je polobůh. Musí jet s Groverem do tábora polokrevných, ale pomalu neví, jak se orientovat. Setká se s Annabeth a hned potají musí jít na výpravu, bez Cheirónové informace. Musí přežít setkání s Hydrou, Medúzou a s Hádesem, bohem podsvětí. Musí najít 3 perly, aby dostal svou mamku zpátky od Hádese domů. Všechno dobře dopadne, až na to, že musí nechat Grovera v podsvětí. Když jdou vrátit blesk na Olymp, požádají Dia, aby Grovera zpátky navrátil k nim na povrch Země. Vše dobře skončí, až na to, že vyjde na povrch, kdo je skutečný zrádce...

  Děj filmu Moře nestvůr

  Percy dorazí do Tábora polokrevných zase po roce.

  Chtěla bych upozornit, že jak v knihách, tak ve filmu, se objevuje pouze řecká mytologie, ale žádné informace okolo ní v knize nejsou, takže bych doporučila si nejprve přečíst např. Staré řecké báje a pověsti.

  Percy Jackson (Film), © Rick Riordan

  Film/Kniha

  Po přečtení všech pěti knih a zhlédnutí obou dvou filmů bych si na 100 procent vybrala knižní verzi. Ve filmu hodně věcí chybí + některé scény jsou hrozně přehnané, nebo naopak úplně zbytečné. Sem vám vypíšu pár důvodů, proč je podle mě (a podle pár recenzí) kniha lepší:

  • Větší detailnost, pochopení mytologie, víc informací co se postav týče.
  • Ve filmu ty nejdůležitější pasáže úplně vynechali, proto film vůbec nedává smysl.
  • Film má pouze dva díly a jiný (kratší) děj, přestože kniha má 5 celých dílů a obsažnější děj.

  Percy Jackson (Film), © Rick Riordan

  Hlavní postavy

  (Kniha/Film)
  Percy
  Percy je normálně dvanáctiletý kluk, ale ve filmu mu je už dávno 15. V obou verzích má černé vlasy, modrozelené oči (po otci), vodní schopnosti a dyslexii. Percy je celkem nepozorný, neklidný a nedokáže sedět na jednom místě, asi jako každý polobůh.

  Annabeth
  Annabeth jen o pár měsíců mladší bez Percy. Ve filmu ji udělali jako brunetku (v druhém díle jako brunetku s blonďatým melírem), ale v knize měla normálně blonďaté vlasy, po své matce Athéně. Je to velice chytrá a bystrá holka se smyslem pro humor. V obou verzích má taky velice vychytralý mozek a má krásné šedé oči.

  Grover
  Věkově vypadá na 12 (15–16), ale ve skutečnosti mu je 28. Jelikož je satyr, musí dělat svou práci – hledat polobohy. Grover je Percyho nejlepší kamarád, již od doby, co Percy nastoupil do školy jménem Yancy.

  Hlavní postavy, © Rick Riordan (Cast)

  Tohle by bylo něco okolo filmové a knižní série Percy Jackson. Pokud jste film/knihu četli (viděli), určitě se s vaším názorem obraťte do diskuze. Budu moc ráda za ohodnocení a vidíme se u další Alíkoviny! Tak zatím! :-)

  Trailer na film Percy Jackson a Moře nestvůr:

  Autorka: (12 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 28. července v 19:44.
  buffy-forever v něm napsala:

  Mám ráda jak knihy tak filmy o Percym a spol..filmy cílí na starší publikum, to je jasné už z věku postav. Ale Riordan, autor knih, nenapsal jen Percyho,ale zaměřil se na samotné bohy v sériii o Apollónovi a mnohem víc.
  Článek je skvělý, 5 tlapek