Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Recenze Romea a Julie

  vydáno

  O prázdninách jsem přečetla knížku Romeo a Julie od Williama Shakespeara. A tak mě napadlo o této knížce napsat tento článek. Znáte tuto knížku nebo jste dokonce viděli divadelní hru? Pokud ne, nic se neděje, aspoň se dozvíte, o čem tato slavná knížka je. Tak se pojďme pustit do čtení :)

  Recenze Romea a Julii

  Knihy, obsahující milostný příběh, jsou poslední dobou hodně žádaným artiklem. Stačí se podívat na úspěch knihy Umění předstírat od americké autorky Rachel Harrisové. V poslední době se do obliby čtenářů vrací i anglický spisovatel William Shakespeare s jeho nejčtenější tragédií Romeo a Julie.

  Je to jen další nezáživná kniha nebo vrcholné dílo, které bychom si přečetli znovu? Spisovatel William Shakespeare napsal spoustu knih, které se čtou dodnes, a tak se dá očekávat, že díky jeho bohaté fantazii a do detailu rozebranými postavami to bude báječná kniha. Bohužel tuto knihu nemůžeme zařadit do kategorie knih, které bychom si znovu chtěli přečíst.

  Teď něco málo k příběhu. Hlavní postavou je Romeo Montek, zamilovaný do Julie Kapuletové. Naneštěstí jsou jejich rody znepřáteleny. Romeo zabije Tybalta a je vyhnán z Verony. Romeo se odebírá do Mantova, po nějakém čase mu píše kněz Vavřinec, jenže tento vzkaz se k Romeovi doručí pozdě. A tak se Romeo vrací neinformovaný do Verony.

  Naštěstí celá kniha není jen o tom, jak se Montekové a Kapuletové neustále hádají. V knize se objevují i pasáže, kde si Romeo s Julií vyznávají lásku a bojí se o sebe navzájem. Podle toho můžeme usoudit, že je kniha hlavně o lásce.

  Dnešní čtenář by mohl této knize vytknout vznešený styl psaní. William Shakespeare střídal verše s prózou, což se nám dnes jeví jako nepřirozené a divné. Jaký vliv má tento styl psaní na člověka? Člověk textu hůře rozumí a hlavně se mu hůře čte. Jaké jazykové prostředky spisovatel dále používal? V této knize jsou použité metafory, personifikace a archaismy, které pochopení textu vůbec neusnadňují. Dále nám také mohou vadit řečnické figury a eufemismy, pod kterými si často neumíme vybavit konkrétní věc (např. ztepilé nožce). Většinu čtenářů může zaskočit i to, proč se Romeo hned zabíjel. Ano, jeho reakce byla velice zbrklá a i překvapivá, ale díky tomu, že se Romeo otrávil a Julie probodla, tak se stali nejznámějším mileneckým párem na světě.

  Tuto knihu doporučuji na odpoledne, kdy venku prší a chcete se zabavit. Můj názor na tuto knihu je takový, že ji stačí přečíst jednou. Když to porovnáme s novější knihou Umění předstírat, tak je tato kniha rozhodně horší, protože se čte velice obtížně a je nezáživná. Pokud se zajdeme podívat na Romea a Julii do divadla, tak z tohoto dramatu pochopíme o hodně více a navíc, si lépe představíme dobu 16. století.

  Autorka: (13 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 28. září 2018 v 8:36.
  číča800 v něm napsala:

  Hezky napsané, ale Half-BloofPrincess má v něčem pravdu.

  Příspěvek z 3. října 2017 ve 22:00.
  Half-BloodPrincess v něm napsala:

  Prosím, ne! Ty opravdu píšeš, že klišé příběh a ohranou zápletkou je lepší, než-li vrcholné dílo Williama Shakespeara, které se bude číst ještě další stovky let, zatímco Umění předstírat padne v prach do dvaceti let. Ano, jistě se čte lépe. Ale to proto, že to není náročná literatura. Shakespeare je mistr, umělec a Rachel Harris jen jedna ze spisovatelek romantických slátanin. Samozřejmě tvůj názor respektuji, ale bylo by vhodné napsat, že pro tebe je srozumitelnější a čte se ti lépe - tudíž ho máš radši. Po literární stránce je to tvé tvrzení pouhý blud. Nic ve zlém, jen jsem to zkrátka potřebovala napsat.

  Příspěvek z 16. září 2017 ve 12:55.
  _kebaba_ v něm napsala:

  Moc hezky napsane:) Knihu jsem zacala cist kvuli maturite, ale nedocetla jsem ji. Film jsem zatim nevidela asi zadny, ale zato jsem videla filmove zpracovani Zkroceni zle zeny (taky od Shakespearea) a je nadherne-doporucuji. Vzhledem k tomu, ze tento pribeh o dvou milencich a znepratelenych rodech je sam o sobe dost znamy, by si kazdy mohl rict, ze neni potreba to cist. My ovsem museli k maturite znat jak vsechny postavy, tak podrobny popis deje a jeste v angictine. Coz pro me byl docela problem, protoze po nekolika pokusech zapamatovat si dej se mi to ani tak nepovedlo.
  Jeste bych malinko opravila nadpis "Recenze Romea a Julii"-nemelo to byt "Recenze Romea a Julie"? Pokud to teda neni brano jako "Džulí" nebo tak neco (v originale Juliet).