Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Recept na výrobu nového papíru ze starého

  vydáno  •  Ekologie · Tonda Obal
  Natrhat, rozmixovat, vyčistit, usušit. Tak zní ve zkratce recept na výrobu nového papíru ze starého papíru. V malém si to můžete zkusit třeba i doma. My vám prozradíme, co se děje s tunami starého papíru, který lidé vytřídí do modrých kontejnerů.

  © EKO-KOM

  Papír je v mnoha ohledech velmi těžko nahraditelný. Při jeho recyklaci můžeme zachránit nejen stromy, ale také nemalé množství vody a energie. Historie papíru je na rozdíl od jiných materiálů, které se dnes recyklují, dlouhá několik tisíc let.

  Papír se skládá ze sítě celulózových vláken a mezery mezi nimi jsou vyplněny pojidly tak, aby jeho povrch byl hladký. Základním zdrojem celulózových vláken je dřevo. Získávání celulózového vlákna ze dřeva je energeticky velmi náročné a proto se papír recykluje. Recyklace papíru není nijak náročná: Velmi jednoduchým způsobem je možné ze starého papíru získat původní vlákna a ta použít pro výrobu papíru nového.

  Papír, který se sbírá prostřednictvím modrých kontejnerů se ve většině případů používá na výrobu lepenky. A jak se papír recykluje? V papírnách se rozvlákňuje. Nasype se do velké nádrže s vodou, která funguje jako velký mixér a několik desítek minut se mixuje. Starý papír se při tomto procesu rozpadne až na jednotlivá vlákna, která plavou ve vodě. Takto vzniklá směs se pak na speciálních strojích zbavuje drobných nečistot, jako jsou kancelářské sponky, prach, apod (proto nevadí, když vhodíte do modrého kontejneru třeba papír se sponkami).

  Vyrobte si papír

  Nový papír ze starého si můžete v malém měřítku vyrobit i doma. Návod nabízí např. webové stránky www.bobrik.cz, www.domek.cz

  Takto vyčištěná směs je už připravená pro výrobu papíru. Skladuje se ve velkých zásobnících a to za stálého promíchávání. Výroba papíru pak spočívá v nanášení této směsi na papírenské síto, kde se již tvoří tenká vrstvička papíru.

  Nejdůležitějším procesem je pak sušení papíru, protože při nanášení na síto obsahuje papírovina 99% vody a vyrobený papír může obsahovat vody jen 7%. Proto je papírenský stroj dlouhý několik desítek metrů a je plný různých lisů a dalších zařízení, které papír suší. Pro zvýšení kvality papíru se do směsi přidávají různá plnidla nebo bělidla jako kaolín, nebo klih.

  Pak už je to kousek od toho, aby se k nám takto zrecyklovaný papír dostal v podobě sešitů, časopisů, papírových tašek, nebo novin.

  Historie výroby papíru začíná v Číně

  Papír je přítomen v našem životě již 19 století. Jeho historie sahá až do roku 105 našeho letopočtu.

  Za tvůrce prvního papíru je považován Tsai Lun (62-121 n.l.), úředník císaře Han Ho Ti, pocházející z provincie Hunan v jižní Číně. Když jednou zkoušel nahradit neskladné a málo trvanlivé destičky v císařské knihovně, jiným vhodnějším materiálem pro psaní, rozhodl se Tsai Lun vyzkoušet také rostlinné suroviny. Papír, který vyrobil, obsahoval dřevěnou kůru, konopné odpady a zbytky rybářských sítí.

  Protože se jeho vynález setkal u císaře s kladným ohlasem a nový materiál pro psaní byl nejen lehký, skladný, ale také na něj bylo snadné psát, začal být v Číně všeobecně využíván.

  Více informací o historii papíru www.rucni-papir.cz nebo na www.quido.cz

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (13)

  Příspěvek z 29. dubna 2011 ve 14:19.
  svehula v něm napsala:

  Lepší pro naši planetu☺

  Já myslím,že je to užitečné a dobré pro naši planetu.Opravdu by to bylo lepší,kdyby to dělali všichni!

  Příspěvek z 24. dubna 2011 ve 13:14.
  lilinka885 v něm napsal:

  ts

  To Jako Víte Až Teď??!!!!!!!!Já už dávno!

  Příspěvek z 24. dubna 2011 ve 13:08.
  Cherilka v něm napsala:

  mNo

  já už to dělala 3krát 16 fakt super4