Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Recyklované výrobky aneb když odpad znovu ožije

  vydáno  •  Ekologie · Tonda Obal
  V minulém díle jsme si řekli, kam putuje odpad z barevných kontejnerů. Už víme, že se nadále zpracovává. Ale tušíte, co se z něj vlastně vyrábí? Možná byste se divili, ale recyklované věci máte všude kolem sebe. Ať se jedná třeba o toaletní papír, kliku od dveří, magazíny, časopisy, interiér v autě nebo mikiny, které nás v zimě zahřívají.

  © EKO-KOM

  Skoro drtivá většina papíru, který si můžete běžně koupit, je recyklovaný. Z toho se vyrábí sešity, časopisy, toaletní papíry, krabice a různé papírové obaly. Lepenka se navíc používá na výrobu tepelných izolací.

  Recyklací PET lahví se vyrábí opět PET lahve nebo silonové vlákno. Z něj vznikají například interiéry do aut, výplně do spacáků a bund, fleecové mikiny nebo výplně do peřin či povlaků.

  Ze směsných plastů (fólie, sáčky, různé plastové obaly například od šamponů, kelímků od jogurtů) se vyrábí protihlukové stěny kolem dálnic, nebo materiály, které připomínají dřevo. Ze směsných plastů se také vyrábějí lavičky, verandy, dětská hřiště, okna nebo také plastové střešní krytiny.

  Recyklovaný plast v podobě lokomotivy na dětském hřišti.

  Recyklovaný plast v podobě lokomotivy na dětském hřišti.

  Většina skleněných lahví je vyrobena částečně z již recyklovaných lahví. Z recyklovaného skla se vyrábí nápojové sklo a další skleněné výrobky jako třeba vázy nebo okrasné skleněné dekorace. Někde se používá tzv. pěnové sklo, které má skvělé tepelně-izolační vlastnosti.

  Domek z nápojových kartonů.Z nápojových kartonů se vyrábí papír, protože má velmi kvalitní a dlouhé celulózové vlákno, které se dá několikrát recyklovat. Recyklací nápojových kartonů se také vyrábí stavební desky, ze kterých se staví rodinné domky.

  recyklace

  Recyklace (z anglického slova recycling = recirkulace, vrácení zpět do procesu) je výraz pro takové nakládání s odpadem, které vede k jeho dalšímu využití. Recyklace umožňuje šetřit obnovitelné i neobnovitelné zdroje a v některých případech může omezovat zátěž životního prostředí. Více v internetové encyklopedii Wikipedie, na webu www.jaktridit.cz nebo na facebooku - tridimodpad.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (18)

  Příspěvek z 9. března 2019 v 19:44.
  Rodé v něm napsala:

  zajímavý článek.

  Příspěvek z 28. března 2011 v 18:57.
  Ládín v něm napsal:

  RECYKLACE

  Je to sice dobrá věc16 ,ale zase je to nějakým lidem jedno a tak na to kašlou17.

  Příspěvek z 28. března 2011 v 18:56.
  Ládín v něm napsal:

  RECYKLACE

  Je to sice dobrá věc16 ,ale zase se to nějakým lidem jedno a tak na to kašlou17.