Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Recykluji, recykluješ, recyklujeme…

  vydáno  •  Příroda · Ekologie · Čtenáři píší Alíkoviny
  Recyklace – možná si říkáte, že je zbytečné o ní psát, protože recyklovat přece umí snad už každý. Ano. Většina lidí se domnívá, že umí recyklovat, ale dělá to opravdu správně? Recyklace je totiž možná složitější, než se na první pohled zdá. Pojďte se přesvědčit, jestli zrovinka vy neděláte nějakou nechtěnou chybičku…

  Tříděný odpad, © Martin Stolař

  Měla jsem možnost se podílet na organizaci Dne Dětí v České Lípě. S kamarády jsme měli svůj „eko – koutek“, kde jsme pro děti připravili úkoly spojené s přírodou a její ochranou. Jedním z těch, o kterém jsme se mylně domnívali, že bude patřit k těm jednodušším, byl úkol správně roztřídit hromádku odpadků do připravených bedniček představujících 3 nejčastější typy kontejnerů (papír, sklo, plast) a sběrný dvůr.

  I dospělí, kteří se snažili pomáhat svým ratolestem, dělali někdy až neuvěřitelné boty. Třeba jedna z nejčastějších chyb bylo vhazování žárovky do kontejneru na sklo. (Ehm, cože? Že vy byste ji tam hodili – nebo nedej bože házíte – taky? Tak to jste na správné adrese!).

  A jak tedy vše správně roztřídit?

  Noviny, sešity, žákovská knížka…

  Asi víte, že kontejner na papír je „ten modrý“. Možná do něj chodíte vyhazovat letáky, které vám přistanou do poštovní schránky, staré časopisy, které už máte pročtené tolikrát, že jejich obsah můžete bez mrknutí oka z hlavy přeříkat, i kdyby vás o půlnoci vzbudili. Kancelářský papír, staré (možná i současné…) školní sešity, krabice, knihy, lepenku, kartón, papírové sáčky – ano, ano, ano, tohle do „modré popelnice“ skutečně patří.

  Pozor však na mastný, mokrý či jinak znečištěný papír, uhlový (tzv. „kopírák“) a voskovaný („takový ten lesklý“, používaný často na letáky, plakáty…) papír a použité plenky a jiné hygienické potřeby, protože ty se do papíru vhazovat nesmí.

  Papírové výrobky jsou označeny takovým trojúhelníčkem, který tvoří tři šipky směřující vpravo, a pod ním je napsáno PAP, 20, 21 nebo 22.

  Sklo

  Kontejner na sklo, aneb „ten zelený“. Bez obav do něj vhazujte skleněné láhve, střepy, rozbité SKLENĚNÉ (nikoliv porcelánové) vázy, skleničky, tabulové sklo. Nepatří sem však zrcadla, keramika, porcelán a drátěné sklo. Výrobky ze skla jsou označeny trojúhelníkem z šipek a pod ním je napsáno GL, 70, 71 nebo 72.

  Plast nejsou jen PET flašky…

  „Ten žlutý“. Všichni do něj nejčastěji házíte tzv. PET lahve od nápojů (které byste měli před vyhozením sešlápnout – šetříte tak místo v kontejneru), ale vězte, že do tohoto kontejneru toho můžete hodit mnohem víc! Patří sem také kelímky, igelitové sáčky, folie, výrobky a obaly z plastů a dokonce polystyren.

  Rozhodně sem však nevhazujte PVC (označeno trojúhelníčkem z šipek a pod ním je napsáno 3) a obaly od nebezpečných látek (chemikálie, barvy, motorové oleje). Plastové výrobky bezpečně poznáte podle onoho trojúhelníčku, pod kterým je napsáno PET, HDPE, LDPE nebo 1, 2, 4, 5 nebo 6.

  Těmito třemi kontejnery však možnosti recyklace nekončí (možná, že dokonce teprve začínají). Zbytek ve zkratce...

  Sběrný dvůr

  Jsou snad u každého většího města. Kde je „ten váš“ zjistíte na městském úřadě, případně u firmy, která u vás sváží odpad. Pozor - do každého sběrného dvora nemůžete odvézt všechno. Budete si muset zjistit, co tam svážet jde a co ne. Většinou sem můžete odvážet:

  • kovy (např. plechovky)
  • kompostovatelný odpad (větve, listí, zbytky jídel, čajové sáčky…ale ne maso, uhynulá zvířata, kosti, mastné a tekuté potraviny)
  • objemné odpady (nábytek, koberce, toalety, umyvadla…zkrátka to, co se do popelnice nevejde)
  • elektrotechniku
  • stavební suť
  • nebezpečné odpady (zbytky chemikálií, baterie, zářivky, lepidla…)
  • gumy (zahradní hadice)

  Nápojové kartony patří do kontejnerů označených speciální nálepkou, na které je napsáno, že se tam házet smí. Někdy je to samostatný kontejner, někdy je to nalepené třeba na modrém kontejneru na papír…stačí se porozhlédnout.

  Léky noste do lékárny nebo do sběrného dvora (je to nebezpečný odpad).

  Oblečení, které už nepotřebujete, můžete dát na charitu. Uděláte tak hned 2 dobré skutky – ulevíte přírodě a ještě pomůžete někomu v nouzi!

  A konečně směsný odpad, aneb ten opravdový zbytek…

  Sem patří CDčka, keramika, porcelán, drátěné sklo, znečištěný papír, pokud není k dispozici žádné místo na kompost tak kompostovatelný odpad, výrobky vyrobené z několika druhů surovin (kromě nápojových kartonů). Zkrátka vše, co nepatří jinam.

  A k čemu je recyklace vlastně dobrá?

  Recyklace je dobrá k tomu, abys sis mohl přečíst noviny, vyrobené z recyklovaného papíru. Mohl si koupit vajíčka v kartonu, který je taktéž z recyklovaného papíru, ve kterém je v pořádku doneseš domů, kde z nich maminka ukuchtí nějaký dobrý koláč. Je dobrá k tomu, aby sis mohl dát v restauraci minerálku, kterou ti nalijí ze skleněné lahve vyrobené z recyklovaného skla.

  Také určitě rád v zimě nosíš teplou bundu, jejíž výplň je vyrobena z recyklovaných plastů, nebo se rád posadíš na ten bezva zahradní nábytek, který možná kdysi také býval obyčejnou PET lahví… Tohle a mnoho dalších užitečných věcí se vyrábí z odpadů, které někdo správně vytřídil a vhodil tam, kam patří.

  A nakonec tě už jen poprosím, aby ses zamyslel a pravdivě sám sobě odpověděl - uměl jsi před přečtením tohoto článku skutečně dobře recyklovat? Jestli ano, tak gratuluji, a jestli ne, nemusíš si z toho nic dělat, pokud už od teď správně recyklovat budeš!

  Vizitka autorky článku na Alíkovi Virty

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (16)

  Příspěvek z 9. listopadu 2008 ve 20:58.
  rezor v něm napsal:

  Tříděný odpad

  Třídit odpad je důležité jak pro lidstvo tak i pro planetu4.Proto všichni lidé by měli třídit odpad!!11

  Příspěvek z 5. listopadu 2008 v 18:47.
  LoPuCh__ v něm napsal:

  Recyklace .. <3

  Recyklování je dobrá věc :P .. .))) a proto jí také podporuju 24

  Příspěvek z 17. října 2008 ve 14:17.
  prezdivka10 v něm napsal:

  recyklace

  6ošoupal jsem si boty ale jde to protože my nemůže nikdo buzerovat že netřídím odpad .....4