Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Diskuse k Alíkovině

  « Přejít na článek

  Reprodukce videa a komunikace kolem roku 2000

  Nový příspěvek do diskuse:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Héfaistos v něm napsal:

  ALX75: Tak zrovna u magnetofonových kazet bych moc velký smysl neviděl, co do kvality odpovídají horšímu mp3 souboru, jejich smysl byl snad jen v nízké ceně a praktičnosti. Prakticky ve všem je pak předčí CDčka (ta s přídomkem RW jde navíc přepisovat). Ovšem sám jsem uvažoval, že si na ně nahraju nějakou hudbu do vany. :-)
  Co se týče kvality gramodesek, tak po jejich digitalizaci by nejspíš většina lidí nepoznala, na jakém médiu to vlastně bylo uloženo. Pro představu...

  Nicméně kromě výhod v podobě poměrně vysoké kvality a uchu příjemného zkreslení mají i nevýhody. Hlavně to, že jehla desku časem zničí. Za jak dlouho to bude, závisí na kvalitě gramofonu, respektive na tom, jakou silou přenoska tlačí jehlu k desce.

  Příspěvek z 6. listopadu 2020 v 18:13.
  buffy-forever v něm napsala:

  Super článek. Musím přiznat, že jako malá jsem koukala na videokazetu se záznamem svatby rodičů ( o kousek dál pak byli ještě nějaké záznamy z chalupy, to jsem byla prcek), a nevím jak je to možný, ale někomu se tam povedlo přes kus videozáznamu nahrát jeden z dílů seriálu Smallville. Těžko říct co je na dalších videokazetách co leží u nás v posteli. Ale fakt super článek a skvělá vzpomínka, díky.

  Příspěvek z 6. listopadu 2020 v 17:32.
  ALX75 v něm napsal:

  Jojo, analog je fajn.:-> Gramodesky zase teda minuly mě, proto jsem o nich ani nepsal, ale místo nich stále používám klasické hudební magnetofonové kazety, i na ně nahrávám či nahrávám z kazety na jinou kazetu.:->

  Příspěvek z 6. listopadu 2020 v 11:49, upravený po 12 minutách.
  Héfaistos v něm napsal:

  plhovák: Já třeba analog v lecčem upřednostňuju. Pravda, o přehrávání videa to neplatí (možná kdybych vlastnil přehrávač na LaserDiscy, u VHS to nedává valný smysl, vzhledem k tomu, že to nikdy nebylo médium zaměřené na věrnou a kvalitní reprodukci videozáznamu), ale fotím takřka výhradně na starou východoněmeckou Prakticu. Foťák to je jednoduchý, spolehlivý, dá se k němu sehnat hora objektivů a vzhledem ke kvalitě dnešních kinofilmů často není poznat, na jaký muzeální kousek to fotím. Člověk si při omezeném množství snímků na filmu rozmyslí, co stojí za vyfocení, najde si nejlepší úhel... A fotka alespoň v mém případě vždycky vypadá líp, než kdybych fotil na digitál. Navíc mi jsou ty fotky vzácnější a neskončí někde na dně pevného disku.
  Něco podobného se dá říct i o hudbě na gramodeskách, která má sice objektivně horší kvalitu než třeba velká část hudby digitální, ale zase zní lidskému uchu tak nějak... lépe, příjemněji. I z toho důvodu se gramofony vrací do módy a lisovna gramodesek v Loděnici (největší na světě) si rozhodně nemůže stěžovat na nedostatek zákazníků.
  Samozřejmě, zdaleka ne ve všem je analog lepší volba. Těžko dneska člověk najde masochistu, co si třeba data ukládá na obskurní magnetofonové kazety, které se používaly v éře 8 bitových počítačů, protože diskety byly drahé a nedostupné. Stejně tak nikdo nebude dobrovolně používat pro přenos obrazu z PC na monitor archaické VGA, namísto HDMI nebo DisplayPortu :-)

  Příspěvek z 5. listopadu 2020 v 17:09.
  plhovák v něm napsala:

  To byly časy.... ....které nepamatuju :-D.
  Vskutku výživná hora informací až mám chuť upřednostňovat analog před digitálem... Raná nultá léta jsou stále pro mě docela velkou neznámou, ale co mám tak spjato je boží gameboy, se kterým překvapivě nemám praktické zkušenosti :->. A pak ještě Red Hot Chilli Peppers. Jestli mi to nějak zásadně kazí náhled na toto kratičké období netuším - to poznám, až se začnu s někým takovým dloooouze vybavovat. A to by mi tahle korona + data asi nedovolila :-D:-D. Tak zatím budu žít v klidu a míru se všemi a vyčkám jsoucna.

  Příspěvek z 5. listopadu 2020 v 5:12, upravený po 7 minutách.
  verbum v něm napsal:

  To bylo kazet...
  Pamatuji si první film, který jsem na videu viděl...
  Byl jsem u tety, která mi pustila film Vinnetou...
  Zažitek, ani domů jsem nechtěl.

  Také jsem jednou musel "vykuchat" kazetu, abych zjistil co je uvnitř a jak to funguje. K mé smůla jsem vzal kazetu, kde měla maminka svůj oblíbený film.
  Jo zvědavost...ach jo :(

  Alx, díky za tvůj článek

  Příspěvek z 4. listopadu 2020 v 15:04.
  KrálíčekSušenka v něm napsala:

  Ja mam taky doma taky čtyřlístky z doby když byl tata malý.ok

  Příspěvek z 4. listopadu 2020 v 10:37.
  Hogo v něm napsal:

  Tento čtyřlístek je super, sám mám takové taky doma:-)

  Příspěvek z 4. listopadu 2020 v 8:28.
  Héfaistos v něm napsal:

  Videokazety nebyly jediné médium pro záznam (nebo spíš jen přehrávání) obrazu, daleko větší kvalitu (jak obrazu, tak i zvuku - už od 80. let poskytovaly digitální vícekanálový Dolby Digital zvuk) a sice šlo o LaserDisc, takový předchůdce DVD o velikosti gramodesky. U nás se však nikdy neujal, bylo to médium pro fajnšmekry, co si místo auta koupili domácí kino. :-)

  Smartphony (tehdy spíše komunikátory) existovaly už od devadesátých let. Pro pár vyvolených, co byli schopni tu obrovskou cenu zaplatit. Běžný člověk to nevyužil.

  Příspěvek z 4. listopadu 2020 v 8:04.
  Viktorie7 v něm napsala:

  Sice jsem se narodila v roce 2006, ale videokazety si moc dobře pamatuji. S bratrancem nám totiž teta i babička pouštěly třeba zmiňovaného Toma a Jerryho.
  Pohledy posílám dodnes z výletů, dovolených nebo jako přání pro starší členy rodiny. A taky díky za ten Čtyřlístek:->! Je zajímavé podívat se, jak vypadal předtím. Já ho odebírám sice až od roku 2014, ale když je postavím na sebe, tak je to taky pěkná kupa časopisů (a že je jich více než šedesát:-D).
  Jinak babička má Zlaté stránky ještě někde na půdě, i když trochu ohlodané od myší...

  Moc hezký a přehledný článek, pět tlapek;-).

  předchozí 1 další