Alíkovina

Reprodukční grafik: Knižní vazby aneb nesuď knihu podle obalu

vydáno  •  Vyrábíme

Jak jsem již minule slíbil, podíváme na zub tentokrát knižním vazbám.

Command & Coquer Tiberiové války, vazba V2, © Hejkal

Knižní vazby. O co vlastně jde?
Může jít i o složku, ze které je spojený knižní blok, ale my si tu rozebereme knižní vazby jako desky. Knižní vazba neboli knižní desky mohou být různé. Dělí se na dva základní typy: měkké a tuhé, přičemž měkké jsou méně odolné, ale zato zase levnější.
Víte, že se tyto vazby dělí celkem do 9 typů a speciálních? Těchto 9 typů se dělí do tří kategorií - měkké, polotuhé a tuhé.

Měkké vazby

V1 - Sešitová
Pokud jste někdy v ruce drželi sešit, tak jistě víte, že jsou listy poskládány jeden na druhém a poté sešity takzvaně do sebe a ve hřbetu se sešijí drátěnými skobkami. Často se s ní dá setkat právě v papírnictví nebo jako časopis.

V2 - Lepená
Lepená neboli paperback. Spolu s V1, V8 a V6 asi nejznámější a nejčastější vazby. V2 nemá jako jediná knižní složky, které by byly sešity a přilepeny ke knižnímu bloku. Ten ani předsádku V2 nemá. Pokud jste někdy drželi v ruce paperback, mohli jste si všimnout lepidla mezi hřbetem a stránkami. V2 má nižší životnost, ale je také o hodně levnější než ostatní vazby pokročilejší.

V3 - Šitá skobkami z vrchu
Tento typ je ojedinělý a jen někteří z nás mají to štěstí a uvidí ho. Používá se totiž převážně jako vysokoškolská skripta. Oproti V1 má tvrdší obálku, je sešita z vrchu.

V4 - Šitá vazba v měkkých deskách
Zde je kombinace druhů vázání. Jednotlivé složky jsou sešity nití a celek se poté sešívá nebo lepí.

Polotuhé vazby

V5 - Polotuhá vazba
Dnes se již skoro nevyužívá. Není kladen na vazbu desek moc specifický nárok, vazba může být lepená nebo šitá, desky jsou z lehčí lepenky.

V6 - Dětská knížka
Vazba, kterou známe z dětství, mnohdy i naše první knížka, leporelo.

Tuhé vazby

V7 - Poloplátěné nebo s kombinovaným potahem
Když si vezmete jakoukoliv knihu, co doma máte a má pevné desky, je veliká pravděpodobnost, že v ruce držíte V7. Dnes se již bohužel nevyrábí průmyslově a je to jen styl ruční výroby.

V8 - Vazba s nekombinovaným potahem
Jde o jednu z nejvíce rozšířených variant knih. Desky mohou být potaženy různými materiály. Například: laminovaný papír, papír opatřený lakovaným nebo syntetickým nátěrem, přírodní nebo syntetické usně.

V9 - Plastové nebo lepenkové desky
Dnes se již nevyužívá kvůli měkčenému PVC, které bylo označeno jako nebezpečná látka způsobující rakovinu.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (2)

Příspěvek z 3. ledna v 19:45.
HejkalYouTube v něm napsal:

Šťur: Není zač;-)

Příspěvek z 3. ledna v 19:06.
Šťur v něm napsal:

Díky za rozšíření obzorů! ;-)