Alíkovina

Řezání je špatná věc

vydáno  •  Zdraví

Jak pomoci kamarádovi, který se řeže? S kým si popovídat, když mám problémy? Čti dál a dozvíš se tohle a ještě možná něco víc.

stop řezání, © eldulina

Tímto článkem bych chtěla pomoci lidem, kteří se potýkají s problematikou řezání (řežou se nebo mají kamaráda/y, kteří se řežou). :-)

Některé děti mají problém s rodiči, některé se svou orientací, jiné jsou šikanované dětmi ve škole. Ty chytřejší to řeší tak, že to někomu řeknou, ty méně chytré se začnou řezat nebo dokonce spáchají sebevraždu (touto větou samozřejmě nechci urazit ty z vás, kteří se řežou). Pokud máte nějaké takové problémy, promluvte si o tom s kamarády, učiteli, rodiči nebo zavolejte na Linku bezpečí (je to zdarma, tel.: 116 111, web: www.linkabezpeci.cz). Sebepoškozování vám vaše problémy nevyřeší. Pokud jste se už někdy pořezali, požádejte o pomoc své přátele, pokud to jsou dobří přátelé, rádi vás vyslechnou a podpoří vás. Vás to někdy třeba bolí jen trochu, ale víte, jak se cítí vaši přátelé? Víte, jak by jim bylo líto, kdybyste si vážně ublížili? Pamatujte, že se vždycky najde někdo, kdo vás vyslechne a pomůže vám. Užívejte si život, máte jen jeden.

Řekl/a vám kamarád/kamarádka, že se řeže?
Pokud se vám někdo svěřil, že se řeže, má k vám velkou důvěru. Určitě se pokuste ho vyslechnout, i když vás tato zpráva šokuje, buďte tu pro něj. Snažte se porozumět důvodům, proč to dělá. Nikdy nikoho neodsuzujte, že se řeže, když neznáte všechny detaily. Také třeba někteří jedinci mají tendenci „vyřvat to do světa“, zkrátka říci všem, že se jejich kamarád řeže. Pokud patříte mezi tyto jedince, potlačte to. Kamarádovi to může ještě více přihoršit a mohl by si doopravdy závažně ublížit, kvůli pocitu, že mu nikdo nerozumí a že je sám :-(. Pokud jedinec, který se řeže, bude mít podporu přátel, je možné, že se z toho dostane i bez odborné pomoci. Pokud ale svého kamaráda podporujete, stále se řeže a vy už nevíte, jak pomoci, řekněte to svým/jeho rodičům, paní učitelce nebo třeba výchovné poradkyni, někdo z nich už bude vědět, co dělat ;-).

Děkuji, že jste věnovali čas přečtení mého článku, a přeji vám, abyste měli hezký den, týden, měsíc... no prostě celý život. :->:-)$>

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (18)

Příspěvek z 7. října 2018 ve 23:51.
Vydromut v něm napsala:

Ja to sama prožila tak se mě můžete ptát na otázky kolem

Příspěvek z 6. října 2018 ve 22:14.
dennisvet v něm napsala:

Člověk se k řezání uchyluje kvůli tomu, že vlastně zjistí, že fyzická bolest na nějakou dobu zastiňuje tu psychickou.

Příspěvek z 6. října 2018 v 17:10.
SVETLO v něm napsal:

kravičkazvesničky: Nemůžu ti to tak úplně vyvracet, v těchto věcech se neorientuju natolik, abych to mohl říct s určitostí, píšu to tak, jak to vnímám. Člověk, který je psychicky v pořádku, se sice může cítit zoufalý, může upadat do depresí, ale aby ho napadlo něco jako poškozování... nevím, snad jen v krajním případě, ale i v takových situacích mu podle mě dojde, jakej nesmysl to řezání je. Pokud se opravdu nemá komu svěřit a udělá to kvůli tomu, že už jiný řešení nevidí, tak se už musí nacházet ve stádiu, kdy už nějakými duševními problémy trpí.