Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Roald Dahl, jeho život a jeho knihy

  vydáno  •  knihy

  Rozhodl jsem se, že napíšu Alíkovinu o slavném spisovateli z Walesu Roaldu Dahlovi. V tomto článku se dočtete něco o jeho životě a o jeho knihách.

  Roald Dahl (1916-1990), © Adrienne Raptis

  Dozvíte se zápletky těchto knih (knihy pro děti, které vlastním, a které jsem přečetl, teda skoro všechny jsem přečetl, na Vánoce jsem dostal pár dalších, ty louskám nyní).

  Nejdříve tedy něco o něm. Narodil se 13. 9. 1916 v Llandaffu, části města Cardiff ve Walesu norským rodičům, dětství strávil v Anglii. V osmnácti začal pracovat v Africe pro firmu Shell Oil, na začátku 2. světové války vstoupil do RAF (Royal Air Force, Královské anglické letectvo) a stal se pilotem. Oženil se v New Yorku, žil v Anglii, rozvedl se a vzal si druhou ženu. Zemřel 23. 11. 1990 ve věku 74 let v Great Missendenu v hrabství Buckinghamshire v Anglii. Mimo to, že byl pilot, byl také špionem, specialistou na dějiny čokolády, také byl vynálezce v oblasti lékařské a dokonce také pomáhal nemocným dětem ve Velké Británii. Psal pro děti i pro dospělé. Měl výjimečnou fantazii (v knihách pro děti).

  Jeho knihy, které mám (podle abecedy):

  Čarodějnice
  Danny, mistr světa
  Fantastický pan Lišák
  Jakub a obří broskev
  Jirkova zázračná medicína
  Karlík a továrna na čokoládu (hodně známá)
  Matylda
  Obr Dobr
  Prevítovi

  Nyní mi dovolte, abych se rozpovídal o zápletce a hlavních postavách:

  Čarodějnice (The Witches, 1983)
  Tato kniha pojednává o chlapci, který ztratil své rodiče při autonehodě, a tak žije se svojí norskou babičkou, která mu vypráví o čarodějnicích, které jsou strašně zlé, odporné, a nemají rády děti, nesnáší je opravdu hodně! Ovšem nejdou rozpoznat, jelikož vypadají jako normální ženy a chovají se tak. Ovšem jsou tu jisté znaky, které je odlišují, o těch se tu nebudu rozepisovat. Chlapec kvůli shodě okolností potom odjede se svojí babičkou do hotelu Nádherná vyhlídka, kde ovšem čarodějnice pořádají sjezd, kde řeší, jak se zbavit všech dětí v Anglii, protože děti smrdí čarodějnicím jako psí hovínka. Onen chlapec to však se svojí babičkou zjistí a rozhodnou se je zneškodnit.

  Danny, mistr světa (Danny, the Champion of the World, 1975)
  Toto je kniha tak trochu z obyčejného života. Docela obyčejný kluk jménem Danny má jen tatínka, maminka zemřela. Tatínek vlastní drobnou čerpací stanici. Díky němu se Danny strašně zajímá o auta a motory. Samozřejmě také začne chodit do školy. Ovšem to není důležité. Jistý pan Viktor Hazel vlastní všechny pozemky a lesy všude kolem a také pivovar, tudíž je velice bohatý a velice nepříjemný člověk. A tak se mu Danny s tatínkem rozhodnou zavařit, a to tak, že mu pokazí jeho velký hon bažantů, který každoročně pořádá ve svém lese, kde bažanti jsou. Využijí toho, že tatínkovým koníčkem je kromě aut i pytlačení, a vymyslí zajímavý plán, jak to zařídit.

  Fantastický pan Lišák (Fantastic Mr. Fox, 1974)
  Žili byli tři farmáři, Soudek, Suk a Stýblo, kteří měli velké farmy, kde chovali slepice (Soudek), kachny a husy (Suk) a krocany (Stýblo). Stýblo kromě krocanů také pěstoval jablka a dělal z nich cider (výslovnost sajdr), alkoholický jablečný nápoj. Potom také žil byl pan Lišák se svojí ženou paní Lišákovou a čtyřmi dětmi, a ten pan Lišák pravidelně chodil krást zvířata těm třem farmářům. Jednou konečně ti tři našli jeho noru a chtěli ho dostat různými způsoby. Nakonec prostě čekali u nory s puškami, ovšem pan Lišák byl samozřejmě chytrý (jak jinak, že jo) a stejně se k těm jejich zvířatům dostal a pak si udělali s paní Lišákovou a se všemi dětmi a ještě s několika zvířecími rodinami velikou hostinu. Jak se to všechno zběhlo, to si samozřejmě musíte přečíst.

  Jakub a obří broskev (James and the Giant Peach, 1961)
  Osmiletý Jakub nemá rodiče, žije se svými dvěma zlými tetami. Jedna je tlustá a jmenuje se Bečková, druhá je naopak strašně štíhlá a jmenuje se Brčková. Obě ho nutí dělat těžké práce a jednoho dne potká jakéhosi dědečka, který mu dá jakési kouzelné fazolky nebo tak něco, ale ty se Jakubovi rozsypou a zalezou pod starou dávno neplodící broskev. Ovšem díky těm fazolkám tam jedna růst začne a je pořád větší a větší a větší, až je strašně velká. Obě tety z toho udělají atrakci, nechávají si platit za to, aby se na ni lidi mohli podívat, ale nakonec se broskev skutálí z kopce, na kterém oni bydlí, udělá z tet placku a vydá se na cestu plnou dobrodružství. V té chvíli je Jakub uvnitř broskve, kde seznámí s několika zvířaty, která se okamžitě stanou jeho přáteli.

  Tady bych zatím skončil, myslím si, že je toho docela dost na čtení.

  Zdroje: Wikipedie, pár výtisků jeho knih v češtině (slova o autorovi)

  Můžete rozjet diskusi, nemusíte, to je jedno, hlavně, že se vám článek líbí. Samozřejmě co nejdřív dodám i druhou část.

  Autor: (12 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (16)

  Příspěvek ze 17. října 2020 v 17:09.
  notička1999 v něm napsala:

  Když jsem byla mladší, tyhle knížky jsem zboznovala

  Dari v něm napsala:

  Ježiš děkujiii Já Dahla přímo miluju. Přečetla jsem všechny jeho knížky kromě čarodejnic. Vééélikánské díky za tak krásný a zajímavý článek.
  Pět tlapek;-)

  Příspěvek z 27. ledna 2018 ve 12:11.
  Parníček512 v něm napsal:

  Před chvílí jsem odeslal do redakce Alíka druhou část, tak se můžete těšit.Taky uvažuji o tom, že bych takhle mohl zpracovat i Astrid Lindgrenovou, její knížky mám také moc rád.