Alíkovina

Rohaté miminko v Zoo Jihlava

vydáno  •  Příroda
Nejen příjemné jarní počasí, ale i první letošní přírůstky lákají návštěvníky do jihlavské zoo. Tentokrát „slaví“ pavilon opic, kde se na konci března narodilo mládě malpám hnědým.

Mates a sedmiletá matka Bára pochází od soukromého chovatele a společně s družkou Cindy žijí v Jihlavě a od srpna loňského roku.

Malpa hnědá si díky bujné srsti, která jí na hlavě vytváří jakési růžky, vysloužila i jméno malpa rohatá. V přírodě obývá sever, střed a východ Jižní Ameriky, kde je nejen nejrozšířenější opicí Nového světa, ale je považována i za nejinteligentnější. V tomto směru bývají malpy srovnávány se šimpanzi, neboť dokážou používat i nástroje - například kameny k louskání ořechů. Dovedou se velmi obratně pohybovat nejen ve větvích, ale také na zemi.

Žijí ve smíšených osmi až čtrnáctičlenných skupinách a živí se takřka vším, co jim přijde pod ruku - semeny, kořeny, ovocem, květy, nektarem i některými obratlovci (např. žábami, ještěrkami, dokonce i malými netopýry). Mláďata přicházejí na svět v kteroukoliv roční dobu, rodiče je nosí na zádech a jejich výchovou stráví bezmála půl roku.

Více informací najdete na stránkách www.zoojihlava.cz

Autor: (5 let)
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!