Alíkoviny

Romové, oběti rasismu v České republice

vydáno  v 2:59  •  Česká republika
Jak je na tom rasismus v České republice? Možná byste to nečekali, ale oproti jiným zemím EU si Romové právě u nás nejčastěji stěžují na rasistické útoky. Nevěříte? Čtěte.
Pokud budou Romové chodit do škol, ve kterých se s jinými dětmi nesejdou,...

Rasismus je nezdravým jevem ve společnosti s více etniky, kde (většinou) jedno převládá a utiskuje menšinovou skupinu. Vyznačuje se nesnášenlivostí vůči jinému etniku (nebo rase), které pokládá za méněcenné či podřadné.

Nynější moderní společnost se snaží tomuto jevu předcházet a bojovat s ním, bohužel ne vždy efektivně nebo dostatečně. S rasismem se setkáváme dennodenně a takřka všude – v práci, ve vzdělávacích zařízeních, v médiích, na sociálních sítích. Ať už formou možná nevinně míněného vtípku o pracujícím cikánovi nebo přímými konflikty a spory mezi „méněcennými“ a většinou.

V Čechách je rasismus více než často spojovaný s romskou národnostní menšinou žijící na našem území. Počet Romů v České republice není možné určit přesně, protože ne každý příslušník této národnostní menšiny se k ní hlásí. Podle údajů, které zveřejnil Český statistický úřad po sčítání lidu v roce 2011, se k romské národnosti hlásí 13 150 obyvatel České republiky. Jen menší část z nich uvedla pouze romskou národnost (5 199). Většina byla těch, kteří ji uvedli v kombinaci s jinou národností, například romská a česká, romská a moravská atp. (7 951). Také je důležité zmínit, že možnost neodpovědět na otázku národnosti využilo 2,74 miliónů obyvatel. To poukazuje na další nemožnost stoprocentně podložené informace o přírůstku či úbytku Romů u nás. Proto nemůžeme spojovat rostoucí (či klesající) rasismus vůči Romům s pohybujícím se počtem romských obyvatel v ČR.

Po průzkumu rasismu v EU z roku 2012, který oslovil přes 22 tisíc Romů v rámci EU, Agentura pro základní práva (FRA) uvedla, že v České republice zaznamenalo v uplynulém období rasisticky motivovaný útok 32% dotázaných Romů, což je nejvíce ze všech zemí, v nichž byl průzkum proveden. 

Důkazem jsou například poměrně nedávné protiromské demonstrace a nepokoje mezi majoritou (tj. většinou, v tomto případě ji představuje neromské obyvatelstvo) a Romy v Českých Budějovicích na sídlišti Máj. Zde situace dospěla až do takového bodu, že tamější policii vypomáhají strážníci z romských řad, kteří mají u Romů větší respekt než ostatní policisté.

Další nedávný rozruch spojený s rasistickými útoky byl ztropen okolo narození paterčat v romské rodině, které vzbudilo vlnu solidarity i od neromského obyvatelstva. Stát rodině finančně vypomohl a hlavně z tohoto důvodu byla rodina terčem útoků.

Nenávist vůči Romům je u nás poměrně dost zakořeněná, ale jistě bude z nějaké (snad převažující) části založena na předsudcích, tedy bez přímé zkušenosti s chováním a činy menšiny.

Tyto předsudky by jistě nemuselo být zas tak těžké překonat. Nebo ne? Bohužel nedávné (i dávné) události ukazují, že je to opravdu těžké. Rasismus je tedy u nás velkým problémem a je třeba ho řešit. Otázkou je, proč se u nás vyskytuje v takhle vysoké míře oproti ostatním státům.

Podle výsledků ankety na internetovém serveru www.vyplnto.cz je 50% dotazovaných nespokojených s Romy kvůli jejich nepřizpůsobivosti. Nedá se říci, že by tu snaha nebo nějaká činnost proti rasismu nebyla, ale pořád to není v dostatečné míře, aby tyto snahy dosáhly nějaké zřetelnější efektivity.

Celá věc volá o výraznější a důraznější řešení a hlavně o zviditelnění a dokázaní toho, že se to řešit dá.

Autorka:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (22)

Příspěvek z 29. června 2014 v 19:22.
Alčax v něm napsal:

To si myslím taky16

Příspěvek z 29. června 2014 v 19:20.
Alčax v něm napsal:

To si myslím také16

Příspěvek z 25. června 2014 v 19:45.
stuflinka v něm napsala:

smutek

nenhle večer mě před školou napadla parta romů tahali mě za vlasi a řvali na mě pak tam přišli nějací puberťáci a zachránili mě romky utekli .ti dva se mnou počkali na mamku19 ta je našla a řekla těm Romkám že si to s nima viřídí a vyřídila19volala do školi a zítra tam de19