Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Rorýsí jesličky

  vydáno  •  Volný čas doma
  Zkoušeli jste se někdy starat o divoce žijícího živočicha? A k tomu se starat o nezbedné mládě?

  Mláďata rorýse obecného. , © B. Mášek

  Ráda bych se s vámi podělila o jeden zážitek. Někteří z nás si určitě hledali na léto brigádu. Já jsem měla to štěstí, že mě už třetím rokem opět přijali do záchranné stanice v Bartošovicích na Moravě. 

  Dělám tam sice průvodce ale poněvadž studuji veterinu a jsem velký milovník zvířat, chodím i do míst, kde se málo průvodců dostane. Nejčastěji do záchranné stanice dorazí zvířata s poraněním (elektrickým proudem, srážkou auta a nebo po střetu s kočičkou či pejskem), pak mláďata všeho druhu (na podzim přicházejí nejvíce mladí ježci, v zimě králíčci a přes jarní a letní dny jsou to mláďata ptačí říše ale i ostatní dravci jako poštolky, krahujci, včelojedi a záchranná stanice se specializuje i na odchov orlů skalních). 

  Před pár dny jsem se šla po dlouhé době podívat do záchranné stanice se svými přáteli jako návštěvník. A hned jsem se zajímala, co přibylo do zvěřince nového. Samozřejmě klece byly skoro všechny zaplněné. Nacházeli se tam mláďata veverek a jeden malý koloušek, mláďata poštolek, mláďata kalousů, dospělé poštolky, mláďata strak, mláďata hrdliček, mláďata vrabců a plno dalšího. Ale nejpočetnější byly mláďata rorýsů obecných. A tady to nejspíš začalo. 

  Pan Kašinský hned využil situace a jestli bych si nechtěla rorýse vzít domů a krmit je. Samozřejmě mě to ze začátku zarazilo, ale ráda pomáhám, tak jsem si je tedy vzala. Ošetřovatelka Zuzka mi ukázala co a jak a poskytla mi krmení a inzulínky bez jehly na krmení. Bydlím s rodiči a ti se měli v ten den vrátit z dovolené, kdy jsem měla přivezené rorýse. Maminka nemá ráda, když si domů chci dotáhnout nějaké nové zvířátko a i s těmito ptáčaty ze začátku nesouhlasila. Ale dneska to byla ona, co mě ráno v šest hodin vzbudila a říkala mi, že ti bobci pípají asi z hladu a že ona neví jak to má krmit a že jí je to líto, že tak pípají. Maminka mi už sama se sestrou nabídli pomoc a když je přes den krmím pomáhají je hlídat v druhé krabici, protože někteří z nich jsou raubíři a snaží se napodobovat let a skáčou z krabice. 

  Rorýsi mohou být podobní vlaštovkám ale oproti nim mají rorýsi velkou hlavičku i tělíčko a dospělý rorýs se pozná tím, že křídla přesahují celé jejich tělíčko. Krmím je co dvě hodiny a rorýsci pomaličku rostou. Za den by jim měly křidélka vyrůst o půl centimetru. Rorýsi mi zůstanou doma ještě týden a pak je dovezu zpět do záchranné stanice, kde začne jejich další pouť a to osamostatnění. Je to vynikající zkušenost starat se o ty nezbedy a musím přiznat, že mi přirostli k srdci. Připadám si jako ptačí máma a často s nimi mluvím. A když je čas krmení a já začnu rachotit u bedýnky, začnou se hlasitě ozývat a dožadovat se pozornosti. 

  Kdyby jste měli někdy zájem se podívat zblízka na zvířátka, které můžete potkat ve volné přírodě, určitě se přijďte podívat do záchranných stanic, kterých je po České republice nespočet. A kdyby jste náhodou našli nějaké poraněné zvířátko nebo mládě, nenechávejte si ho doma. Můžete mu více ublížit krmením, než kdyby jste ho nechali ležet někde v trávě. V záchranné stanici je pro takové zvířátka vždy místo a jsou ve výborné péči. Pozdrav všem čtenářům Marťa a 23 rorýsů

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.