Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Rotvajler, velký pes s velkým srdcem

  vydáno  •  zvířata · psi

  Rotvajleři jsou nádherní, robustní, stateční a velmi oblíbení psi. Věděli jste například, že rotvajler má nejsilnější stisk čelisti? Hledáte nádherného, ale přitom statečného ochránce? Pojďte se seznámit s rotvajlerem.

  Rotvajler a Podzimní čas, © RebeccasPictures

  Rotvajleři jsou krásní, milující a strážící psi. Pojďme se mu podívat na zoubek.

  Vznik a historie plemene

  Vznikl ve městě Rottweilu (v Bavorsku), podle kterého je taky pojmenovaný. Původně to byl pastevecký pes, honil dobytek na trh, hlídal majitele, chránil před zloději. Tyto psi chovali i řezníci. V roce 1901 byli cvičení k policejním službám a v roce 1910 byl uznán za samostatné plemeno.

  Vzhled plemene

  Má velkou, širokou hlavu a nejsilnější stisk že všech psích plemen. Čenich má vždy černý a oči tmavě hnědé. Má trojúhelníkové uši, které jsou převislé. Široký krk, je dobře osvalený, mohutné tělo, silné nohy. Váží 35–60 kg. Jeho zadní nohy jsou delší než přední. Ocas se v minulosti kupíroval, teď se nechává dorůst do přirozené délky. Srst má krátkou, rovnou a hrubou, s podsadou. Zbarvení je vždy stejné.

  Rotvajler je velký a robustní, © NioleNina

  Povaha a vlastnosti

  Rotvajler je velmi inteligentní, statečný a milující pes. Bude skvělým rodinným parťákem, který vás bude neustále chránit a milovat. Potřebuje důsledný výcvik a dobrou socializaci. Pokud se tohle zvládne, vyroste ve skvělého, oddaného a trpělivého společníka. Potřebuje zaměstnat hlavu.

  Využití

  Původním účelem bylo, aby rotvajler hlídal, chránil, pásl a sloužil vlasti. Dnes se stále využívá ve službách i jako hlídač, ale navíc i jako společník. Hodí se pro výcvik obrany, obedience a jiných psích sportů.

  Rotvajler a voda, © Alexas_Fotos

  Chov

  Rotvajleři potřebují důsledný výcvik a výchovu, správnou socializaci. Dospělí psi můžou mít sklony agrese vůči jiným psům.

  Dožívá se 10–12 let, potřebuje aktivitu.

  Bude s vámi moc rád žít v bytě, ale je i výborným hlídačem, a tak je schopný přebývat i na zahradě. To ale neznamená, že je spokojený celý den sám. Potřebuje pozornost, výcvik, a hlavně lásku.

  Rotvajlerovi je potřeba hlídat stravu, aby netloustl, a vyvážit ji s aktivitou pejska. Péče o jeho srst není náročná, stačí občas pročesat gumovým kartáčem.

  Mezi jeho nejčastější onemocnění patří problémy s klouby, onemocnění očí a vrozené srdeční vady či poruchy krvácení.

  Rotvajlera je vzhledem k jeho možné agresi či nemocem potřeba pořídit z chovatelské stanice, s papíry. Pokud se tak nestane, tak si nemůžete být jistí, že máte skutečně rotvajlera.

  Závěrem, rotvajler je milující ochranář a člen rodiny, který stojí za zvážení.

  Zdroje: „425 skvělých tipů, jak si vybrat nejlepšího pejska“ a „Obrázkový průvodce světem psů“ od Dr. Bruce Fogla.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 3. června v 6:36.
  Betty_H v něm napsala:

  Miki,děkuji a ano. Rotvajlera by si určitě neměl pořizovat začátečník. Výchova a výcvik jsou potřeba opravdu důsledné.
  Ano,kousnutí(myslím pořádné kousnutí,ne náznak nebo štípnutí,ale opravdu pořádný stisk)drtí i kosti.

  Rexi,děkuji ti moc.

  Příspěvek z 3. června v 6:13.
  MikiRoth v něm napsal:

  Velmi pěkně napsaný článek.

  Pokud vím, tak výchova rotvajlera je opravdu často kamenem úrazu. Soused si již pravidelně pořizuje rotvajlery, ale ten výcvik tam trošku pokulhává, takže pro celou vesnici je ten rotvajler spíš než oblíbeným sousedovic domácím mazlíčkem strašáken, kterého se obávají všichni bez rozdílu. Ten soused to ví a používá rotvajlera jako takový nástroj, jak ovládat své okolí.

  Onehá si třeba jiný soused stěžoval, že mu tenhleten zabírá jeho pozemek, načež mu rotvajler zardousil slepice. Největší zvíře, které zabil, byla srna, pokud vím. Člověku dokáže velmi úspěšně odrovnat nohy minimálně na pár týdnů.

  Pokud si tedy chcete částečně podmanit své sousedy, rotvajlera doporučuji jako osvědčený nástroj.:-)

  Příspěvek z 2. června ve 4:03, upravený vzápětí.
  Rex999 v něm napsal:

  Tohle plemeno je moc hezké. Samozřejmě i tvé psí články, které jsou tady už jakousi tradicí.O:-)