Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Rovnátka. Hned v první chvíli jsem si je zamilovala!

  vydáno  •  Zdraví
  Rovnátka, rovnátka a zase rovnátka. Většina lidí se děsí dne, kdy tohle "železné monstrum" dostane. Podle mě to není důvod ke studu. Já jsem rovnátka dostala v jedenácti letech. Řeknu vám, že teď chci oddálit den, kdy mi je sundají.

  Jetix Kids Awards 2007, © Radkaa

  Když na prohlídce zubař řekl, že bych měla mít rovnátka, zděšením jsem až ztuhla. Panebože, jen to ne! Ale nedalo se nic dělat. Naši mě objednali na ortodoncii. Poprvé jsem musela podstoupit rentgen.

  Ukázalo se, že to není nic hrozného. I když se na první pohled zdá, že to bude děsivé. Po rentgenu jsem musela jít na otisky. Otisky zubů snáší každý jinak. Je to taková hmota, která se uvaří, dá se do "formiček" a přitiskne se na zuby. Dá se to vydržet. Někomu to může být příjemné a někomu ani ne.

  Po celém tomhle procesu přišel den D. Bála jsem se, že budu vypadat jako hastroš, že se mi děcka ve škole budou posmívat, že se nebudu nikdy smát. Jak jsem přicházela do ordinace, posadila jsem se do křesla a najednou strach opadl.

  Rovnátka

  Nejčastější dotazy

  V poradně Alík radí dětem nechybí ani otázky a odpovědi na téma rovnátka.  

  Pan doktor mi dal do pusy hadičku, která vysávala sliny. Poté už bral lepidlo a dával mi na zuby hmotu. Na řadu přišly čtverečky a než jsem se nadála, byl tam i drát. Celý proces trval zhruba půl hodiny. Záleží hodně na tom, jak budete spolupracovat.

  Po dokončení díla mi dal zrcadlo a já na sebe koukla. Bylo to úžasné! Hned v první chvíli sem si rovnátka zamilovala. Vypadala jsem úplně jinak. Ale moje radost poklesla, když jsem si vzpomněla na spolužáky. Co jim řeknou? Budou se mi smát? Nebo si toho nebudou všímat?

  Odpověď na tuto otázku jsem dostala brzy. Opravdu má rovnátka nikdo nepřehlédl. Bylo to samé: "Jééé, ty máš rovnátka? Ukááá!" "Tý jo, ty se máš, úplně ti sluší, taky bych chtěla." "Bolí to? Já je budu mít taky a bojím se toho." "Jaké to bylo?"

  Hodně z vás také určitě zajímá bolest. Při nalepování rovnátek necitíte nic. Jestli vám tam dává ještě něco jiného něž rovnátka, tak to potom nevím (mě třeba dával ještě kroužky na zadní zuby a to nebyla bolest, ale takový tlak).

  Po nasazení rovnátek mě zuby začaly bolet asi za 3-4 hodiny. Pusa si zvyká na nový předmět (můžete mít i afty). To bolí tak 1-3 dny. Špatně se jí, mluví, směje, ale dá se to vydržet. Potom už nic. Já jsem ani necítila, jak se mi zuby rovnaly.

  Zuby, rovnátkaDalší "bolestivé" období začalo až když jsem dostala nový drát. To byla bolest zase 1-3 dny a pak nic. A tak to šlo pořád dokola... Nyní, po roce a půl, mi mají rovnátka předčasně sundat kvůli citlivosti mých zubů. Ach jo. Netěším se na to. Už jsem si na ta rovnátka tak zvykla, že si nedokážu představit, jak budu vypadat bez nich.

  Pokud vás čeakjí rovnátka, tak se jich nebojte! Vnímejte je jako módní doplněk. Pokud nemáte moc milé spolužáky, tak se nestyďte a hlavně se hodně smějte a ukažte jim, že vám rovnátka nevadí.

  Jinak zjistí, že vám to vadí a budete terčem ne zrovna příjemných narážek. A když ani to nebude zabírat, tak je prostě odpálkujte větou: "Určitě mi zavidíš, že budu mít hezké zuby," nebo něčím podobným. Takže: nebát se a nestydět se a uvidíte, že to celé budete vnímat úplně jinak.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (25)

  Příspěvek z 16. září 2009 v 17:43.
  Anezkar v něm napsal:

  Reakce na človýček:

  Jo to mně taky :D

  Příspěvek z 16. září 2009 v 17:40.
  Anezkar v něm napsal:

  Se máš

  Já mám rovnátka na noc a brzo asi taky budu mít na pevno :) Strááášně se těšííííííííííííííííííííím 101010

  Příspěvek z 13. září 2009 ve 20:33.
  englishwoman v něm napsal:

  Reakce na čoki789:

  já mám rovnátka na noc. kvůli nim mi taky museli trhat zuby, dva. a vůbec to nebolelo, jenom to malinko štíplo, když mi píchla injekci na umrtvení. neboj nic to není. já se taky hrozně bála a neměla jsem proč.25164