Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Rovnátka – mé zkušenosti

  vydáno  •  Zdraví

  Ahoj, dneska se dozvíte pár základních informacích o rovnátkách a o mých zkušenostech s nimi.

  Rovnátka, © August Hattinger

  21. 8. 2019 mi nasadili rovnátka, dlouho jsem se na ně těšila. Než mi je však nasadili, čekala jsem rok.

  1. návštěva – konzultace, v tento den mi paní doktorka řekla, že mi nasadí fixní rovnátka, ale že mi musí ještě vytrhnout mléčné zuby. (Tahle první návštěva byla v červenci roku 2018.)
  V září mi vytrhali ty mléčné zuby.

  2. návštěva – vstupní otisky, tento den mi paní ortodontistka udělala otisky, rentgen a fotila mě.
  Otisky – paní zubařka si vezme takovou „lopatku“ a dá do ní hmotu, tyto hmoty mají příchuť, já měla třeba pomerančovou, vezme tu „lopatku“ s tou hmotou a přitiskne vám ji na patro, nechá ji tam tak 20 vteřin a potom zopakuje to stejné na druhém patře.
  Udělají vám rentgeny a taky si vás paní zubařka vyfotí z boku a zepředu (tuto návštěvu jsem měla v dubnu).

  3. návštěva – to už pro mě byla poslední konzultace před nasazením fixního aparátu. Na této konzultaci jsme zopakovali, kolik budou rovnátka stát...

  Asi dva dny před nasazením tam jdete dát mezi pětky a šestky tak zvané separační gumičky, které roztáhnou místo pro kovové kroužky, to má paní zubařka ani né za minutu. Po dvou dnech už jdete na nasazení.

  Nasazení rovnátek – přijdete a jako první vám vytáhnou ty separační gumičky a dají místo nich kovové kroužky (pro mě to bylo dost nepříjemné a asi ze všech procedur nejhorší). Jakmile máte kroužky, dají vám na zuby takový gel, který potom setřou. Když paní zubařka míchala lepidlo, tak mezitím jsem si vybrala barvu gumiček (ty mám tyrkysové) a potom na každý zub začala dávat již zmiňované lepidlo a začala pokládat zámečky. Počkala tak deset minut, nandala drát a gumičky. A rovnátka byla hotová! Celý tento proces trval cca 40 minut.

  K rovnátkům také dostanete kartáčky – normální, jednosvazkový a mezizubní.
  Klasická fixní rovnátka stojí jedno patro 6 - 10 tisíc korun.
  Rovnátka se většinou sundávají po dvou letech. Po sundání vám dají vyndavací rovnátka (aby se ty zuby nevrátily do stejné polohy).

  Moje rady a názory:
  Hodně lidí říká, že po nasazení je to bolelo 2 - 3 dny, mě to třeba nebolelo vůbec, takže to má asi každý jinak. Dále se říká, že nemůžete žvýkačky, já jsem je hned první den normálně žvýkala.
  Jestli vám rovnátka teprve budou nasazovat, tak se ničeho nebojte.;-)
  Přistupujte k tomu pozitivně (že vám rovnátka sluší...).
  Kupte si ústní vodu, bude se vždycky hodit.
  Nedávejte si průhledné gumičky, zežloutnou.
  Přeji vám všem krásný zbytek dne a ať se vám daří ve škole.$>

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (19)

  Příspěvek z 26. září 2019 v 19:01, upravený po 2 minutách.
  ElisHoli v něm napsala:

  Já jsem separační gumičky měla týden, strašně to bolelo, po každým utažení taky. Vždycky jsem týden nemohla pořádně nic jíst a nezabíraly mi žádný prášky na bolest :-( Gumičky na zámečkách jsem neměla a nasazovali mi horní + patrovej oblouk a po půl roce místo oblouku dali destičku a nasadili i spodní rovnátka. Později mi sundali destičku, průběžně měnili oblouky za silnější a měla jsem nějakou dobu i gumičku na každý straně mezi patrama (často jsem ti tam skřípla jazyk). Už je nemám myslím 2 roky a mám pořád nosit ty vyndavací, ale dost na to prdím, tak se na to taky nevykašlete. :-D Mě se spodní vrátily a museli mi ty spodní rovnátka upravit, mám je nosit 16 hodin denně a jednou týdně utahovat (taky to moc nedodržuju ;-D ) Jinak kartáček jsem dostala jenom normální s takovou drážkou uprostřed, plus vosk a gel na bolest či co, ale moc to nefungovalo. Teda, ten kartáček jsem si musela koupit.

  Příspěvek z 26. září 2019 v 18:17.
  paratko2323 v něm napsala:

  ahaR^
  1url.cz/@barvirovnatek
  já mám tu aqua a blue na střídačku:->

  Příspěvek z 26. září 2019 v 18:06.
  VikiKlára v něm napsala:

  paratko2323: No, teď právě, že průhlednou, ale asi v úterý bych měla jet na kontrolu a chci mít tyrkysové gumičky.