Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Rovnátka

  vydáno  •  zdraví · krása
  V dnešní době je má skoro každý, ale třeba od nás ze třídy je má jen pár lidí. V naší třídě mají rovnátka asi tři kluci a dvě holky, jedna z nich jsem já. Ale nikdy se mi kvůli nim nikdo nesmál. A i kdyby se mi někdo smál, tak bych si z toho nic nedělala. Protože jednou to budu já, kdo bude mít krásné, rovné zuby a on bude ten, komu půjde jeden zub přes ten druhý.

  Rovnátka, © Profimedia.cz

  Rovnátka jsem dostala ve 13 letech s tím, že je mám na dva roky. Přeskočím otisky, focení, konzultaci s panem doktorem a půjdu hned k věci: nasazování. Mamka mě ráno na devátou hodinu odvezla do ordinace a tam mě nechala a odjela domů. U mého pana doktora to probíhalo tak, že na nasazování si vezme dvě až tři děti a v průběhu dne se jim ty rovnátka nasazují.

  Mezi tím tam chodí i ostatní „pacienti“ na různé kontroly. Byla jsem tam s jednou moc fajn holčinou a ještě dneska si s ní píšu. Všichni v ordinaci byli moc milí. Byla tam dvě křesla a každé křeslo „obsluhovala“ jiná sestřička. O mě se starala Angelika, byla strašně hodná a vždycky mi vysvětlila, co jde dělat čím a co bych měla cítit. Už při předešlých návštěvách jsem dostala gumičky na zadní zuby, aby se tam vytvořila mezerka na kovové kroužky pro upevnění rovnátek.

  V den nasazení mi je sestřička vyndala a nahradila kovovými. Pak mi všechny zuby očistila a začala lepit- nanesla na každý zub lepidlo a pak pinzetou nalepila zámečky. Pak jimi provlékla drátek, upevnila takový oblouk na horní patro, který bude rovnátka držet. I s přestávkami jsem byla hotová ve dvanáct.

  Mamka za mnou přišla do ordinace a i když jsem v jejích očích viděla počáteční zděšení, tak mi řekla, že mi sluší.

  Pak jsem došla domů a hned se začala dopovat prášky proti bolesti. Každý má jinak citlivé zuby a mě to bolelo hodně. První dva dny po nasazení jsem jedla jen jogurty a krupicovou kaši. Ale pak si na to zuby zvykly a vše bylo v pořádku. Ale měla jsme zakázané moje největší lásky: oříšky, jablka, sušenky - prostě cokoliv tvrdého, aby se zámečky neutrhly.

  Asi po půl roce absence těchto pochutin jsem se naučila jíst oříšky na zadních zubech, kde jsem rovnátka neměla, jablka jsem si strouhala. S mytím rovnátek po každém jídle jsem problém neměla. Každý měsíc jsem svého pana doktora navštěvovala a pokaždé mi jen utáhnul drátky, aby vše fungovalo. Nikdy jsem ani jeden zámeček neutrhla, takže to bylo v pohodě.

  Pak, když se měla rozdávat pololetní vysvědčení, já chyběla ve škole a byla místo toho na ortodoncii a sundavali se mi rovnátka. Úžasný pocit! Rovnou mi udělali nové otisky, aby mi vyrobili nová rovnátka, snímací. My s mamkou jsme mezi tím proběhaly obchody s oblečením. Nakoupily a pak jsme se vrátily zpátky. Rovnou jsem dostala nová rovnátka, tzv. „vyndavací“. Ze začátku jsem je nosila pořád, jen na jídlo jsem si je mohla sundat. Pak jsem je nemusela nosit do školy a teď už je nosím jen na noc. 2. září mě čeká další kontrola.

  Tak vidíte, že to nic není. Nandávání a ani sundávání vůbec nebolí. Jen když se nasadily, zuby si vždycky musí zvyknout, ale prášky mi vždycky ulevily. Ty první dny jsem i trochu šišlala, ale doma jsem si četla nahlas a tím jsem se „rozcvičila“ a pak jsem mluvila bez problémů.

  Nebojte se rovnátek. Dneska je nosí mladí i staří, holky i kluci. A když se vám někdo bude smát, nic si z toho nedělejte. Je to hlupák.

  PS
  Nakonec jsem měla  fixní rovnátka jen rok a teď mám snímací.

  Autorka: (14 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 13. února 2015 v 17:49.
  Elenda v něm napsala:

  Já je mít taky budu- stejný názor

  Ahoj. Článek je úžasný! Moc mi pomohl... Taky mi nasadí rovnáka. Sice až za rok, ale stejně... Neumím se v nich představit a mám si vzít barevné gumičky/rovnátka? To víš, jsem holka a nechci vypadat jako pako25 Docela bych si je vzala... Co myslíš? Můj příbůzný měl rovnátka a já mám dá se říci totéž takže tuším na tom budu podobně16
  Myslím, že rovnátka mohou být fajn doplněk a lze znich udělat i PŘEDNOST!
  Moc povedený článek4

  Příspěvek z 10. února 2015 ve 12:52.
  Beket56 v něm napsal:

  Není to tak

  Když ti dají rovnátka tak to bolí ty 3-4dny.. ale nebolí to jen tak.. bolí to jen když jíš, já jsem třeba vubec nekousal :D takže jsem jedl něco co se dalo žužlat, jinak kousat se vážně nic nedalo, na to ta bolest byla až moc velká

  Příspěvek z 9. února 2015 v 17:08.
  nela415 v něm napsala:

  každý to má jinak

  každý to má jinak, mě boleli první 3 dny...záleží na tom, kde máš práh bolesto...jako s očkováním-někoho bolí, někdo ho ani necítí