Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Rozloučení s Waldou

  vydáno  •  Kultura · Hudba
  Ach, ta láska nebeská, úvodní píseň k Chalupářům a daleko více jiných písní nazpíval za svůj život Waldemar Matuška, který bouhužel náhle zemřel na těžký zápal plic a následné selhání srdce 30. května 2009.

  Waldemar Matuška - zákulisí koncertu k 75. narozeninám - Palác Žofín, Praha (25. června 2007), © Alík

  Zpěvák se narodil v Košicích, to je město na Slovensku, 2. června 1932. Byl to jeden z toho ubývajícího počtu lidí, kteří nežili nadarmo. Vyrůstal ve velké rodině - měl tři bratry a maminku s tatínkem. Svůj veliký talent zdědil po své mamince, rovněž zpěvačce. Jenomže si představte, že Walda dostal třikrát čtyřku na vysvědčení z hudební výchovy!

  Jeho období největší slávy bylo v šedesátých až sedmdesátých letech, ovšem láska k němu nikdy nezahyne. To je věc, kterou si jsem jistá, stejně jak jeho slávou. V době komunismu to neměl lehké. U Chalupářů vymazali jeho hlas a u kuchaře Sváti Kuřátka ho vymazali v titulcích. Dokonce se nesměl hrát ani v rozhlase. To musela být pro Waldu ošklivá situace.

  Připomeňte si největší Matuškovy hity

  Zuzana, Láska nebeská, Slavíci i Žlutý růže

  má oblíbená Písnička

  Když jsem byl ještě malý,
  tak se mě všichni ptali,
  zdali bych chtěl pásat stáda krav.
  Pročpak se mě ptali,
  když nakonec mě dali
  na loď starou a řekli mi: "Plav."

  To všechno vodnes čas,
  to všechno vodnes čas,
  a hlavu za to dám,
  že nevrátí se nikdy k nám,
  co všechno vodnes čas...

  V roce 1976 se oženil s Olgou Blechovou, se kterou měl syna Waldemara. Před Waldou jr. byl jeho synem i Mirek, kterého měl s první manželkou. V roce 1986 nám Waldík "frnkl" do USA na Floridu, kde po zbytek svého života žil.

  A jestli si toto Walda jako duch, nebo jako něco jiného, může přečíst, tak ať to udělá! Waldo, Waldíku, tvé rodině i přátelům a věrným posluchačům nesmírně chybíš. Doufám, že mluvím za všechny. Ale život jde dál... a vše jednou odnese čas, ale vzpomínku na tebe neodnese ani tornádo či uragán.

  Máme tě všichni moc rádi a těší nás, že alespoň hrob budeš mít v Praze. Sice bydlím od Prahy daleko, ale na tvůj hrob se jednou přijdu podívat a donesu ti tam velikou kytici. Nikdy na tebe nezapomeneme!

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (25)

  Příspěvek z 1. července 2009 v 9:46.
  konici456 v něm napsal:

  Krásně zvíval

  Vždy na něj vzpomínám, když se zpívá píseň k Chalupářům a pořád poslouchám jeho písničky."Waldo, budu na tebe vzpomínat pořád!"27272727

  Příspěvek z 20. června 2009 ve 14:42.
  Vevelinde v něm napsala:

  Reakce na emša:

  Jsem na tom úplně sejně, jenže já se fůr foukám na Noc na Karlštejně. Taky už se mi tu stalo, že s na mě někdo negativně ozval, dokonce na Alíkovi!!!

  Příspěvek z 18. června 2009 v 19:39.
  mkatka v něm napsala:

  Je to fakt škoda 27