Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Rozporuplná osobnost Albrechta z Valdštejna

  vydáno  •  Škola a poznání
  Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna se narodil 14. září 1583 ve tvrzi v Heřmanicích otci Vilémovi a matce Markétě, rozené Smiřické. Mládí Albrechta nebylo příliš snadné: ve dvanácti letech osiřel a spolu se svými dvěma sestrami byl svěřen do péče poručníků.

  Albrecht z Valdštejna, © Repro - Krajské muzeum Cheb

  Vzdělání získává nejprve ve škole jednoty bratrské, poté tráví nějaký čas u jezuitů v Olomouci a posléze dva roky na luteránské latinské škole ve slezském Goldbergu. Na jaře roku 1599 pak začíná studovat na oficiální norimberské luteránské akademii v Altdorfu - studia ale nedokončí, po roce je ze školy vyloučen.

  Vojenská kariéra Albrechta z Valdštejna začíná v roce 1604, kdy vstoupil do armády a stal se příslušníkem císařského vojska Rudolfa II. V hodnosti fendrycha vstoupil na vojenskou dráhu a ve válkách proti Turkům mířil do Uher pod vrchním velením císařského generála Giorgia Basty. Na vojenském poli se Valdštejn neztratil a brzy se stal hejtmanem, velitelem pěší kompanie. Kariéru Albrechta z Valdštejna ve vojsku prozatím ukončila jeho rekonvalescence v Čechách během léta roku 1605.

  Na jaře roku 1607 Albrecht konvertuje ke katolické víře a stává se komořím arcivévody Matyáše na jeho vídeňském dvoře. V roce 1609 se výhodně oženil s mladou a bohatou vdovou Lukrécié Nekšovou z Landeku. Po pěti letech jeho manželka umírá a Albrechtovi se podařilo získat všechen její majetek jako dědictví. V době vypuknutí stavovského povstání zůstává Albrecht z Valdštejna věrný císaři a v bitvě na Bílé hoře 8. listopadu 1620 bojuje na "správné" a rovněž vítězné straně.

  V roce 1625 byl jmenován generalissimem a získal velení císařské armády. V roce 1629 byl však odvolán kvůli nerozhodnosti. O dva roku pozdeji musel z Čech utéct, když se k Praze blížila protestantská armáda. Ještě v tomtéž roce dostal zpět velení vojskům a obrátil vývoj války. Protože byl ale velmi bohatý a úspěšný, našla se spousta lidí u dvora, která mu záviděla a snažila se poškodit u císaře jeho pověst. Nakonec byl 25. února 1634 zavražděn v Chebu.

  Vizitka autorky článku na Alíkovi misacek

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 25. srpna 2008 ve 20:39.
  králičisko v něm napsal:

  eurorebus

  Ahoj!
  účastnila jsem se soutěže eurorebus a tam byla taky soutěž o Albbrechtu a tento článek jsem si tím téměž jistá již četla20ALE ONOTO O TĚCH ZNÁMEJ OSOBNOSTI NEJDE NIC NOVÉHO VYMYSLET ALE TAK SI TO MŮŽU NAJÍT VŠUDE NA WIKIPEDII A I JINDE NO.....tady to je mslím no hodně málo platné

  Příspěvek z 19. srpna 2008 ve 12:17.
  Michal73 v něm napsal:

  Rozporuplná osobnost Albrechta z Valdštejna

  Já jsem tam byl

  Příspěvek z 19. srpna 2008 v 10:02.
  Isabellak v něm napsal:

  Taky jsem tam byla!

  Taky jsem tam byla i v Chebu i v Praze.A na obou výstavách byla zbírka mého prapradědečka.Z doby třicetilété války.