Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Roztahování uší

  vydáno  •  Tvoření
  Určitě jste si na ulici nebo kdekoliv jinde všimli lidí, kteří nemají v uších klasické náušnice, ale místo toho mají ušní lalůčky velké tak, že je skrz ně vidět.

  Naušnice z africké kolekce, Frey Wille, © Frey Wille

  Možná vám to může přijít odporné nebo naopak velmi netradiční. Zamysleli jste se nad tím, jak takových ušních lalůčků docílit?

  Jak se tedy tato úprava provádí? To má dotyčný takové uši od přírody nebo si je snad nechal nějak rozřezat? Nebo že by to byla jenom nějaká iluze? Nebo si snad ušní lalůčky roztáhl? Z vyjmenovaných způsobů platí poslední tři.

  Někteří lidé si opravdu nechávají do svých ušních lalůčků vyříznout díru. A proč by to ti lidé dělali, když mají další dvě možnosti? Protože se jim nechce čekat několik měsíců nebo dokonce let a navíc nechtějí mít žádný „fejk“. Takovéto „roztahování“ se již nikdy nezmenší do velikost normální dírky, tudíž už nikdy nebudete moct nosit normální náušnice.

  Druhá možnost jsou právě „fake“ roztahováky nebo plugy. Tyto speciální náušnice vypadají jako pravé, ale aby jste je mohli nosit, nepotřebujete si roztahovat uši, ale postačí vám normální dírka. Místo středové části mají tyto „faky“ tenký drátek, ale na první pohled můžou vypadat jako pravé.

  A poslední způsob, který je nejčastější, je klasické roztahování. Pořád si kupujete a dáváte do ucha větší roztahováky, až docílíte požadované velikosti. A jelikož je to nejčastější způsob a mám s ním vlastní zkušenost, ráda se s ámi podělím o postup.

  Varování! Nikdy si neroztahujte uši bez souhlasu rodičů a bez zvážení všech možných rizik! Toto není návod, takže pokud si způsobíte nějakou infekci, nebo si ucho roztrhnete, není to můj problém!

  Podle mě je lepší koupit celou sadu roztahováků a postupně si je měnit, než si je postupně dokupovat. Je to mnohem levnější. Většinou je možné tyto sady, cca 8 velikostí, koupit na internetu. Všechny vypadají podobně.

  Vždy se začíná tím nejmenším, který má nějaké 2-3 mm. Nejlepší je začít roztahovat po horké koupeli, kdy je ucho vláčnější. Před nasazením je dobré roztahovák vydesinfikovat a trochu namazat nějakým krémem. Já používala měsíčkovou mast, ale použitelná je i indulona, aby to líp klouzalo.

  Roztahovák se opatrně začne nasazovat do dírky. Vždycky pomalu a nasazování by nemělo nijak extrémně bolet. A rozhodně by neměla z ucha téct krev. V případě, že ucho začne krvácet, je vhodné okamžitě zastavit roztahování a nechat ucho zahojit.

  Pozor na zarůstání dírky

  Roztahovák je dobré nechat v uchu jenom přes den a na noc vyndat. A to hlavně z hygienických důvodů. Ráno opět vydesinfikovat a namazat a šup do ucha. Když se ucho zahojí tak, že na zmáčknutí kolem roztahováku nebolí a jsou to minimálně tři týdny, můžeme přejít na další velikost. Druhý roztahovák by měl být vždy jen o nejvýše 2 mm větší než ten předchozí.

  Když dosáhneme požadované velikosti, tak si můžeme koupit nejrůznější plugy a tunely a užívat si své výjimečnosti.

  Malý slovníček pojmů:

  • Roztahovák
   Náušnici podobná věcička, která slouží ke zvětšování ušní dírky. Může mít buďto tvar spirály nebo rovnou (vypadá jako velký osten). Může se vyrábět z různých materiálů např. akryl (plast) nebo dřevo. Velmi oblíbené (avšak já je ze zkušenosti moc nemusím, protože dost praskají) jsou roztahováky z FIMA/ moduritu. Ty si povětšinou každý vyrábí sám.
  • Plug
   Váleček, který se dává do roztažené dírky. Vyrábí se z akrylu, skla nebo dřeva a dalších materiálů. Není v něm díra a často na něm může být nějaký obrázek. Plug může být šroubovací (jeho jedna část se odšroubuje, pak se strčí do ucha a opět zašroubuje, aby nevypadával), s gumičkou (místo šroubavací části se používá speciální gumička, kterou se plug zajistí) nebo sedlové (z bočního pohledu je plug uprostřed užší než na krajích a do ucha se provléká; kraje obvykle bývají o 1mm širší, než prostředek, jehož šířka se udává). Vyrábí se například z průhledného plastu, ve kterém je nějaká tekutina ve které jsou třpytky nebo tekutina v noci svítí.
  • Tunel
   Od plugu se liší tak, že uprostřed něj je díra a tudíž jde uchem vidět. Většinou se vyrábí z akrylu nebo kovu. Velmi oblíbený je taky silikon, který lze použít jako alternativa k roztahovákům, hlavně pak u větších rozměrů. Silikonové někdy můžou ve tmě svítit. Opět jsou šroubovací a s gumičkou. Sedlové nejsou tak časté (vyjma silikonových). Kromě klasického kruhu se můžeme setkat s tvarem srdíčka, čtverce nebo trojúhelníku.

  Časté otázky

  Když budu roztahovat a přestane se mi to líbit, zmenší se mi opět uši?

  Ano i ne. Obecně se udává, že většině lidem se dírky stáhnou do téměř původní velikosti (klasická náušnice je necelý 1mm, ale většinou zůstávají dírky 1-1,5mm), pokud jejich největší roztažený průměr byl do 10mm (nejčastěji udávané rozpětí je 8-12mm, ale může to být individuální; některým zaroste i 14mm). Větší už zarůst nemusí.

  Jaká velikost je největší, které můžu dosáhnout?

  V podstatě velikost není ničím omezena, klidně to může být i 10 centimetrů. Ale před rozhodnutím, jakou konečnou velikost, berte na vědomí že:

  1. 99% plugů a tunelů jsou pouze v sudých velikostech
  2. čím větší velikost, tím obtížněji se plugy shání (nejvíce je 8mm a 10mm)
  3. pokud nejste pevně rozhodnuti nosit díru v uchu i v době, kdy vám bude 70 a s vlivem méně pružnější kůže se ještě zvětší, tak si zvolte menší velikost.

  Bolí to?

  Trochu jo. Pokud roztahujete pomalu, tak to moc nebolí. Jasně, trochu to bolí. A když roztahujete rychle, bolí to dost hodně (vlastní zkušenost). Při roztahování by nikdy neměla téct krev.

  Jaké komplikace mohou nastat?

  Nejčastěji jsou to nejrůznější natržení a roztržení. A z toho plynoucí infekce. Natrhnout se ucho může, když rychle budete průměr zvětšovat. Jak jsem již psala, když ucho začne krvácet, tak roztahování přerušit a nechat zahojit a pořádně desinfikovat. Pokud nám ucho začne hnisat, zvýšíme četnost aplikace desinfekce a pokud zánět nepřejde, vyhledáme odbornou pomoc.

  Co když si roztáhnu ucho do velkého průměru a už se mi to nelíbí?

  I tady je cesta, jak to částečně napravit. Nejprve zkusíme ucho nechat se stáhnout samo, ale pokud to nejde, tak si můžeme nechat dírku zašít. Provádí to v některých piercingových studiích. V lokální anestézii vám ucho rozříznou a opět k sobě sešijí. Zůstává po tom jizva.

  Kde koupit vše potřebné?

  Roztahováky, plugy a tunely seženete dnes již ve většině obchodů s bižuterií nebo na internetu. Já osobně nakupuji z jistého zahraničního portálu, kde jsou mnohem levnější než u nás. Desinfekci určitě doma máte nebo koupíte společně s mastičkou v první lékárně.

  Nemám dírky, chci roztahovat. Můžu?

  Dírky si nech píchnout aspoň šest týdnů před tím, než začneš roztahovat.

  Kdy je ideální začít?

  Já začala kousek před 15tinama. Jinak znám pár lidí, kteří začali třeba ve 13, ale to si myslím, že je brzo. Ale když to chcete třeba v 10 a rodiče vám to dovolí, tak proč ne?

  Ufff.... Takto máme za sebou. Doufám, že sem vám to aspoň trochu objasnila a kdyby jste měli nějaký dotaz, klidně mi piště do diskuze a já se vám pokusím odpovědět.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  Příspěvek z 26. dubna 2018 ve 21:34.
  Krissevil v něm napsal:

  Ahoj,chtěl bych se zeptat mám díru v uchu 10cm a chtěl bych si ji nechat zarůst a tak mě napadlo jestli náhodou nevíte jak dlouho to tak může trvat než to zaroste zpátky?:) Děkuju Kriss

  Příspěvek z 10. února 2018 v 18:39.
  Mariee1 v něm napsala:

  Super článek. Ouško jsem si roztáhla na 14mm během tří měsíců bez problému. Ucho je v pořádku. Někdo je trpělivý a ucho si roztáhne za měsíc o 1mm až 2mm, což je správně. Já jsem netrpělivá a ucho jsem si roztáhla rychle, ale vše je v pořádku. Naštěstí. Můj cíl byl dosáhnout jednoho centimetru, ale myslím, že nejsem jediná, kterou to roztahování tak baví, že pokračuje dál, i když už jsem cíle dosáhla. Všem, kteří si ucho chtějí roztáhnout přeju hodně štěstí. Hlavně se o ucho pořádně starejte a předem se zeptejte rodičů, jestli si ouško roztáhnout můžete :)

  Příspěvek z 1. ledna 2018 ve 13:17.
  tynustekk23 v něm napsala:

  U mě se objevil teda velký problém. Ačkoliv jsem milovkyně roztahování uší, zklamala jsem sama sebe, jak nejsem trpělivá. Roztahuju od 12ti let..Ucho uplně v pořádku. Ale chtěla jsem to nějak zkrášlit, tak jsem si propíchla dírku nad tím. Jenže jsem neměla tehdy žádnou zkušenost a tak jsem to píchla špatně. Udělala se mi na lalůčku malá boulička, ale řekla jsem si, že to nic nebude a tak jsem to nechala být a roztahovala dál. Po čase, kdy už jsem měla v uších přes cenťák, jsem se rozhodla, že si roztáhnu i to druhé ucho. Tak fajn, šla jsem na to..Šlo to líp, jak na tom prvním..To první jsem nechala chvíli být a víc se zaměřila na to druhý, protože nejmíň bolelo a nebyly s tím takové komplikace. Ani jsem se pořádně nevšímala, že to druhý už je o něco větší než to první. A tak jsem se k tomu prvnímu zase vrátila. Jelikož bylo v hrozném stavu od malé bouličky, chvíli jsem se v tom šťourala a roztahovala. Neskutečná bolest. Čas plynul a já měla v prvním uchu 20mm a v druhým 25. No a jak už jsem na začátku psala o trpělivosti, samozřejmě jsem chtěla, abych to měla stejně roztahnutý co nejdřív. (Protože jít někam a mít v jednom uchu větší, než v tom druhým, je trochu divný..:D) To druhá ucho bylo stoprocentně v pohodě. Ale to první...z malé bouličky mám ted svyslou kůžičku. A tím rychlím roztahovaním jsem zničila celej cyklus..Sice mám v obou těch 25mm, ale první ucho mi drží jen tak tak. Kůži pod tunelem mám fialovou a popraskanou. Ke všemu trochu natržený..Takže s roztahováním je pro mě konec.