Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  S medvědí celebritou Tomem se loučilo 200 lidí. V Praze jej přivítali rybami

  vydáno  •  Příroda · Zvířata · ZOO Praha · ZOO
  Odhadem dvě stovky lidí včetně dětí se přišly kolem poledne rozloučit s oblíbenými medvíďaty Tomem a Billem do brněnské zoologické zahrady. Žila tu rok, teď se vydala do světa.

  © Otto Ballon Mierny, MAFA

  Tom odcestoval první, jeho novým bydlištěm je Zoologická zahrada v Praze. V neděli se na cestu vypraví i Bill, těší se na něho návštěvníci zahrady v německém Gelsenkirchenu.

  "Pro mě je to završení úspěšného odchovu, mláďata vystřídá ve výběhu jejich otec...a budeme se těšit na další přírůstky," komentoval rozloučení ředitel brněnské zahrady Martin Hovorka.

  Tom dostal na rozloučenou mrkvový dort a plyšového medvěda se svým jménem. Jeho umístění do přepravní klece proběhlo bez potíží. Měl totiž důvěru ke svým chovatelům.

  "Zvykali jsme medvědy na transportní kóji už asi čtrnáct dní, dával jsem jim tam krmení. Pak se nebránili ani nástupu do přepravní klece," uvedl chovatel Jaroslav Jasinek.

  Chovatelé doufají, že dlouhá cesta zvířatům nijak neublíží. "Přeji jim aby ve zdraví přežili tu největší džungli v naší republice, kterou je dálnice D1 a ať se jsou v novém působišti spokojení," dodal ředitel Hovorka.

  Z Prahy byl Tom lehce nervózní

  Do pražské zoo přicestoval Tom dnes odpoledne. Podle chovatelů dorazil v pořádku, jen prý byl lehce nervózní.

  "Vykládka proběhla bez jediné komplikace na to, že přesun je v životě medvíděte určitým náporem na jeho nervovou soustavu," uvedl pro ČTK mluvčí pražské zoo Vít Kahle.

  Z přepravní bedny prý však Tom vyběhl hladce do prostoru karantény v zázemí expozice ledních medvědů. "Je v péči veterinářů, kteří provedou vstupní prohlídku. Pokud bude vše v pořádku, uvidí ho návštěvníci do deseti dnů," dodal Kahle.

  Tom měl v zoo na přivítanou přichystány ryby i vodu, aby se uklidnil. V dalších dnech ho začnou chovatelé přivykat na venkovní expozici. Tam bude bydlet spolu s medvědicí Bertou.

  Zoo jim vděčí za obrovskou návštěvnost

  Medvědi se v Brně narodili 23. listopadu 2007 a odchovala je přirozenou cestou sama matka Cora, což je v podmínkách každé zoo velký úspěch. Okamžitě se pak stali atrakcí číslo jedna. Návštěvnost se hlavně díky nim vloni zvedla ve srovnání s předchozím rokem o 70 tisíc.

  Ponechat medvědy v Brně natrvalo ale nebylo podle chovatelů možné. Místní výběh je pro matku a dva dospělé medvědy moc malý. "Brzy by si zřejmě začali vzájemně konkurovat a mohli by si ublížit,“ řekl ředitel zoo Martin Hovorka.

  Navíc zvířata, která nežijí ve volné přírodě, rychleji dospívají. Je to díky kvalitní pravidelné stravě a dalším podmínkám, které jim zahrada poskytuje. Po dvou letech jsou tedy dostatečně zralí na to, aby od matky odešli.

  Praha a Německo

  Hledání jejich budoucích domovů proto začalo poměrně brzy. O medvědy mělo zájem několik zoologických zahrad z Evropy, Praha je chtěla už od začátku. "Je to spřátelená zoo, navíc v České republice, takže jsme se rozhodli pro ni. A Gelsenkirchen jsme vybrali kvůli tamnímu skvělému prostředí. Pro medvědy mají velký výběh s padesátimetrovým bazénem,“ uvedl Hovorka.

  Místo Billa a Toma se do Brna stěhuje jejich otec Umca. Ten žil minulý rok právě v Gelsenkirchenu.

  Součástí nedělního loučení bude i vyhlášení výsledků výtvarné soutěže na téma lední medvíďata v Zoo Brno. Výherci získají rodinnou vstupenku do zahrady v Gelsenkirchenu včetně ubytování, vstupenky do pražské a brněnské zoo a věcné ceny. Na ceny se mohou těšit i autoři nejlepších básniček o medvědech a jejich fotografií.

  Do nových domovů bez narkózy

  Těžký úkol musí tento víkend zvládnout pracovníci brněnské zoologické zahrady. Medvědí bratři Tom a Bill se musí bezpečně dostat do nových domovů.

  Co přepravní akce obnáší? Jednoduše naložit třistakilového medvěda do klece, převézt ho po dálnici a bezpečně vyložit v novém příbytku. To vše bez použití injekce s narkózou. "Budeme se snažit medvědy odvézt, aniž bychom je uspali. To by přicházelo v úvahu pouze v nejnutnějším případě. Narkóza je pro ně riziková," vysvětlil mluvčí brněnské zoo Pavel Hrazdíra.

  Do přepravního kontejneru chtějí medvědy nalákat na maso. Pokud půjde vše podle plánu, odjedou z Brna před polednem.

  Lední medvěd Tom.

  Bill i Tom budou cestovat poprvé, je tedy pravděpodobné, že budou nervózní. To se týká hlavně Billa, protože přesun do německé zoo bude trvat až dvanáct hodin.

  Po příjezdu do nového domova projdou oba medvědi především několikadenní karanténou. To je podle Hrazdíry běžný postup. "Zvíře si nejprve potřebuje zvyknout na neznámé prostředí. Pak je teprve puštěno k ostatním. Během karantény se také odhalí, jestli netrpí nějakou nemocí.

  Obvykle to trvá dva až tři dny, maximálně týden," řekl.
  Poté, co doprovod vyloží Billa v Gelsenkirchenu, čeká pracovníky zoo ještě o něco tvrdší oříšek než v případě zatím nedorostlých mladých medvíďat. Zpátky do Brna povezou jejich otce Umcu. Dospělý lední medvěd přitom váží až osm set kilo. Proto o pomoc při jeho vyložení požádala zoo i hasiče.

  Do svého staronového bydliště v Brně by měl Umca přijet příští týden v úterý mezi jedenáctou a třináctou hodinou. Zpozdit transport by mohlo špatné počasí a dopravní nehody.


  V pondělí 16. 2. v 15.00 se lední medvěd Tom dočkal - dostal se ven. Po celou neděli i během pondělí byl totiž uvnitř v zázemí značně nervózní, rytmicky bušil do dvěří a vůbec se mu tam nelíbilo.

  Proto jsme se rozhodli pro rychlé řešení - chovatelé během pondělního rána a dopoledne přemístili samici Boru dovnitř a vyčistili důkladně venkovní výběh, který bude dočasně sloužit jako speciální karanténní prostor.

  Tom to ocenil,  nejdříve velmi obezřetně obešel celý výběh a pak se spokojeně ráchal ve vodním příkopu k radosti návštěvníků i médií, která přišla medvěda natočit a vyfotografovat. Vypadá to, že brněnští kolegové měli pravdu: Tom je velmi klidné zvíře a zároveň má rád čilý návštěvnický ruch.

  Tom už je venku

  V pondělí 16. února v 15.00 se lední medvěd Tom dočkal - dostal se ven. Po celou neděli i během pondělí byl totiž uvnitř v zázemí značně nervózní, rytmicky bušil do dvěří a vůbec se mu tam nelíbilo.

  Proto se v pražské zoologické zahradě rozhodli pro rychlé řešení - chovatelé během pondělního rána a dopoledne přemístili samici Boru dovnitř a vyčistili důkladně venkovní výběh, který dočasně poslouží jako speciální karanténní prostor.

  Tom to ocenil: nejdříve velmi obezřetně obešel celý výběh a pak se spokojeně ráchal ve vodním příkopu k radosti návštěvníků i médií, která přišla medvěda natočit a vyfotografovat. Vypadá to, že brněnští kolegové měli pravdu: Tom je velmi klidné zvíře a zároveň má rád čilý návštěvnický ruch. Prostě medvědí celebrita.


  Převzato ze serveru iDNES.cz

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (13)

  Příspěvek z 1. března 2009 v 10:05.
  vysavac v něm napsal:

  Reakce na limetka8:

  Já taky11112525252525

  Příspěvek z 1. března 2009 v 9:58.
  vysavac v něm napsal:

  Článek

  V tom článku je na konci dvakrát "Tom už je venku" akorát poprvý tam neni nadpis a je to jinak napsaný.

  A proč nemůžou jet do stejný ZOO. Jsou to bráchové2712141520235321138

  Příspěvek z 17. února 2009 v 16:44.
  Darkness999 v něm napsal:

  Medvědi

  Proč Bill a Tom?Proč ne třeba.......Bob a Bobek?Nebo Pat a Mat22