Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Šachy - sport nebo umění?

  vydáno  •  Sport
  Lidé často diskutují o tom, kam šachy vlastně patří... Do sportu? Do umění? Nebo je to prostě desková hra? Řekla bych, že ode všeho trochu. Ale každý si může myslet něco jiného. Hodně lidí ví, jak se tahá figurkami, ale mnozí nemají takovou trpělivost, aby šachy mohli hrát i na vyšší úrovni - třeba závodně.

  Šachy - Šachy - ilustrační foto. , © Reuters

  Ne každého šachy baví. Někdo se u nich nudí, někoho naopak nesmírně nadchly. Mě šachy baví hodně. Hraju je již od školky, tedy skoro deset let. Kdysi k nám do školky přišli trenéři z Beskydské šachové školy a pro ty, kteří chtěli, udělali ve školce šachový kroužek. Já už jsem pak ale do školky přestala chodit, tak jsem začala navštěvovat rovnou Beskydskou šachovou školu.

  Je to nejlepší šachový klub v České republice. Tím se nechci vychloubat, tohle říkají statistiky. Chodí tam spousta dětí. Tak jsem si tam taky našla hodně kamarádů. Máme moc fajn trenéry - většina jich je veselých a milých.

  ŠACHY

  Wikipedie, heslo šachy

  Šachový svaz české republiky - www.chess.cz

  Šachy a umění - galerie

  Někteří jsou sice vážnější a přísnější, ale zato hodně naučí. Někteří jsou na velmi vysoké úrovni, hrají velké turnaje a znají se s šachovými mistry a velmistry. Například s panem Zigurdsem Lankou. Ten mě už několikrát trénoval na šachových soustředěních.

  Ještě bych chtěla napsat těm, co si pořád myslí, že šachy jsou nuda, nezábavné a nezáživné - šachy nejsou jen o trénincích a turnajích! Přes ně jsem si našla spoustu skvělých kamarádů - jak už jsem psala - a navíc akce, jako jsou soustředění a turnaje, nejsou jen o tom, že hrajeme pořád šachy. Naši trenéři nám soustředění dělají většinou někde na horách (v Beskydech). Odpoledne chodíme ven, hrajeme různé hry nebo chodíme na procházky či menší tůry. V zimě se koulujeme a je to velká legrace.

  Taky turnaje nejsou rozhodně nijak nudné. Mistrovství České republiky se letos konalo v Jeseníkách a bylo tam moc hezky. Většinou jsme partie hráli dopoledne a odpoledne jsme měli volno a chodili se ven koulovat. Někdy je člověk na takovém turnaji dost nervózní a bojí se, že třeba něco zkazí. V tom případě jsou tady ti kamarádi a milí trenéři, kteří vás nenechají ve štychu a podpoří vás, jak nejvíce mohou.

  Pokud vás tento článek alespoň trochu zaujal, mohli byste šachům věnovat více pozornosti. Zkuste se zeptat tatínka, maminky, strejdy nebo třeba prarodičů, jestli šachy alespoň trochu neumí. Pokud byste se chtěli šachům věnovat ještě více, můžete se podívat, jestli někde u vás v okolí není šachový klub. Tam se naučíte ještě víc a zjistíte, kolik je v šachách možností, jak jsou krásné a jedinečné. Šachy jsou přece "královská hra", jak se jim často říká...

  Další zajímavé články:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (35)

  Příspěvek z 9. srpna 2009 v 9:52.
  kanana v něm napsal:

  Reakce na Bajíček:

  Možná to tak navypadá, ale šachy jsou sport!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Příspěvek z 6. července 2009 v 19:40.
  Brčko9 v něm napsal:

  Reakce na Bajíček:

  Mně připadá, že se přechytrale trochu chováš, děláš, jako kdybys věděla všechno na světě6

  Příspěvek z 28. června 2009 v 17:55.
  Bajíček v něm napsal:

  Reakce na Brčko9:

  Jo přečetla.