Diskuse k Alíkovině

« Přejít na článek

Šachy – stručně o královské hře

Nový příspěvek do diskuse:

Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

Pokud máš účet, , pokud ne, můžeš se zaregistrovat.

Příspěvek z 13. října v 15:35.
al-maty v něm napsal:

To se přiznám, že také nevím. Mohu se jinak zeptat, jakou hodnotu má tvé FIDE elo? Vím, že to je otázka „na tělo“, nemusíš odpovídat, jestli se jedná o příliš osobní otázku. ;-)

Příspěvek z 13. října v 9:52.
MAruzs v něm napsala:

Al-maty: Vím, že někteří hráči mají ELO třeba 980. Ale standartní je těch 1000. Protože nevím, jaký existuje úplně nejnižší ELO.
Jinak všem moc děkuju :-3

Příspěvek z 13. října v 6:16.
mareklauer21 v něm napsal:

Já hraju šachy závodně. Myslím že je to dobrý článek.

Příspěvek z 11. října v 19:12.
al-maty v něm napsal:

-MM-:
Nemyslím si, že by AlphaZero hrál až tak mimozemsky, naopak jeho hra mi přijde mnohem lidštější ve srovnání s dosavadními šachovými programy.

1. Samozřejmě, že jsou situace, kdy méněhodnotná figura má vyšší hodnotu než vícehodnotná figura, toho jsou si šachisté zajisté vědomi viz. poziční oběti kvality, oběť dámy za dvě lehké figury atd.

2. Nedomnívám se, že by AlphaZero hrál „na krásu“ s tím, že si je vědom, že má nad svými protivníky ohromnou převahu. Určitě se v každý okamžik snaží dělat ty nejlepší tahy.

Příspěvek z 10. října ve 14:56.
Alfa_Beta v něm napsala:

–MM–: taky jsem to zaregistrovala, je úplně k neuvěření, co všechno AI dokáže R^

Pěkná alíkovina a šachy jsou úžasný...sport :)

Příspěvek z 10. října ve 14:56.
Julča05 v něm napsala:

Pěkná článek! :->
Jinak já šachy hraju ráda.

Příspěvek z 10. října v 10:18.
–MM– v něm napsal:

Nedávno vyrobil Google DeepMind umělou inteligenci AlphaZero, která je schopná naučit se několikadenním hraním proti sobě jakoukoliv deskovou hru tak, že je člověkem neporazitelná. Když se takto naučila hru go, dokázala porazit jejich dřívější nejlepší algoritmus AlphaGo a většina komentátorů se shodla, že i u toho nového algoritmu je styl hraní k nerozeznání od člověka.

Jakmile stejný program pustili na šachy, jsou z toho komentátoři naprosto paf. Hraje je to úplně mimozemsky. Z pohledu lidského šachisty dělá naprosté blbosti, třeba že ve střední hře zajede dámou jen tak do kouta, nebo že obětuje dámu a střelce jen za cenu mírné poziční výhody – a navzdory tomu nakonec s velkou pravděpodobností vyhraje. Je to poměrně šokující jev, který má dvě možná vysvětlení:

  1. Lidi šachy nepochopili :-D ... možná, že přisuzovat figurám hodnoty je ve skutečnosti špatný způsob, jak hrát šachy, možná jsou pokročilé poziční úvahy to jediné, na čem záleží.
  2. Jakmile AlphaZero předpokládá, že má dostatečnou strategickou převahu, je mu celkem jedno, že některé tahy pokazí. Jeho cílem není hru drtivě vyhrát, stačí mu jen vyhrát. Což ale také znamená, že té hře rozumí jinak než lidi.
Příspěvek z 9. října ve 22:21.
al-maty v něm napsal:

Máš tam nepřesnost, FIDE elo může být i nižší než 1000 bodů.

Příspěvek z 9. října ve 22:20.
MAruzs v něm napsala:

Děkuju moc :-3

Příspěvek z 9. října ve 21:48.
JankaNeznam v něm napsala:

Pěkný článek
Jo je to supř hřa

Příspěvek z 9. října v 17:37.
matisek005 v něm napsal:

Moc pěkně napsaný článek. :-)
Já moc šachy neumím. :-|

předchozí 1 další