Na těsto budeme potřebovat:
- 170 g hladké mouky
- 150 g sádla
- 150 g moučkového cukru
- 60 g kakaa
Ze surovin uděláme hladké těsto a zabalíme ho do potravinářské folie. Necháme ho do druhého dne odpočinout v ledničce.

Polovina těsta
Druhý den těsto pořádně rozpracujeme rukama, aby nebylo tak tuhé. Poté z něj vytvarujeme malé kuličky s průměrem asi 2,5 cm, které vyskládáme na plech vyložený pečicím papírem a obráceným koncem vařečky do nich vytlačíme důlky.

Kuličky z těsta

Kulička s důlkem

Neupečené sádelky
Plech dáme do trouby předehřáté na 170 °C a pečeme asi 10 minut. Upečené sádelky necháme vychladnout a poté je naplníme marmeládou. Sádelky nám můžou sice trochu popraskat, ale to vůbec nevadí. Správně by se ještě měla do marmelády zapíchnout oloupaná mandlička. Jelikož jsem alergický na ořechy, tak toto vynechávám.

Nenazdobené upečené sádelky
Něco málo z historie sádelek
Máslo je a vždy bylo drahé, za starých časů se běžně při pečení, hlavně v zimě, používalo sádlo. Toho byl dostatek, ať už po svátku sv. Martina z hus nebo po zabijačkách z vepříků. Rostlinné tuky se tenkrát nepoužívaly, a tak se různé koláče či vdolky pekly ze sádla.
Následně se sádlo začalo používat i na těsta vánočního cukroví, které se u nás začalo péct až během 19. století. Díky sádlu je těsto vláčné a zůstane dlouho měkké. Kdyby se někdo bál, že je sádlo cítit, tak po upečení vůbec. Také je to dobrá varianta pro ty, kteří nemohou rostlinné tuky nebo máslo.
Přeji dobrou chuť!
Zdroj: Top recepty

