Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Sběratelství pohlednicových leporel

  vydáno  •  sběratelství · cestování

  Paní učitelka se mě kdysi ptala na to, kde jsem trávila prázdniny. Protože jsem s rodiči hodně cestovala, má odpověď byla: „Já už ani nevím, všude možně!“ Paní učitelce se má odpověď nelíbila a promluvila si o tom s rodiči... jak to dopadlo a jakou to má souvislost se sběratelstvím? Dozvíte se v článku!

  Pohlednicová leporela, © CaMiL

  Jak to všechno začalo

  Jak už jsem začala, má třídní učitelka na základní škole (1. – 5. třída) věděla, že s rodiči hodně cestuju. Nevím, jestli nám tehdy záviděla nebo sama toužila cestovat, ale často si nechala ode mě vyprávět – většinou o přestávce –, kde jsem všude byla.

  Jednoho dne mě vyvolala před celou třídou a chtěla po mně, abych vyprávěla, jak jsem strávila prázdniny. Pamatuju si, že jsem ten den měla hodně špatnou náladu a nechtělo se mi o tom mluvit před celou třídou. Sice jsem bývala hyperaktivní a hodně upovídaná, ale pamatuju si, že jsem se ten den nějak styděla a bála se, že když to řeknu, mohly by mi ostatní děti závidět, protože jsme jezdili i k moři a né všichni měli takové štěstí. A tak jsem řekla: „Já už ani nevím, všude možně, kdo si to má pořád pamatovat?“

  To učitelku naštvalo a pak to probírala s rodiči. Mamce s tátou jsem vysvětlila, že se jim moc omlouvám, ale opravdu si nepamatuju, kde jsme všude byli. Rodiče to hodně překvapilo a tak se rozhodli, že z míst, které navštívím, si vždycky něco odnesu. A tak začalo mé sběratelství pohlednicových leporel, které se nakonec proměnilo v můj dětský koníček.

  Co je pohlednicové leporelo a kde je seženete?

  Pohlednicové leporelo je malá skládaná kniha jako harmonika. Z jedné strany má text a z druhé ilustrace. Především jsou z turistických míst (hrady a zámky, ale i třeba zoo.) Text je nejen český, ale bývá přeložen i do několika jazyků. Někdy je tam jen název místa, na některých jsou krátké popisy vážící se k dané fotografii.

  Pokud se někdy vydáte na výlet, pozeptejte se na pokladně při zakoupení vstupenek nebo na informacích v daném městě.

  Textová část leporela

  Obrázková část leporela

  Druhy leporel

  Leporela se vyrábějí z tuhého papíru, aby vydržela, a mohou být různá. S fotografiemi, se zvukem, pohlednicová z různých míst, turistická, prospektová, pohybová, prostorová a látková. Můžete si je dokonce sami vyrobit. (viz video)

  Stručně o historii leporel

  Název je údajně odvozen od postavy jménem Leporella z opery Don Giovanni, kterou složil rakouský skladatel Wolfgang Amadeus Mozart. Opera je o Donu Giovanni, který miluje ženy, ale u žádné nevydrží a dostává se do různých problémů, kde se stane dokonce i vrahem. Leporello byl Donův sluha, který sepisoval podrobný seznam milenek svého pána.

  Malý úkol pro vás!

  Na hlavní článkové fotografii můžete vidět 9 pohlednicových leporel. Dvě jsou z míst mimo ČR. Poznáte které a v jakém státě se nachází? Napovím vám, v jednom místě se natáčela pohádka Tři oříšky pro Popelku.


  Zámek Moritzburg - na těchto schodech ztratila Popelka svůj střevíček (já a mamka)

  Kolik mám celkem pohlednicových leporel?

  Spoustu, (mám dojem, že kolem 200) ale hodně jich ještě zůstalo u rodičů. Některé se bohužel časem poničily, ale u sebe mám momentálně 30 nepoškozených. Někdy, až zase navštívím rodiče, tak si je časem určitě odnesu všechny.

  U sebe mám převážně ty, na které mám silné vzpomínky, a k některým mám i fotografie. Dokonce se mi stalo, že mám z jednoho místa dokonce 3 leporela! Z Teplic, z místa, odkud pocházím. Ale nebojte, nejsou stejná, ale pouze rozdělená na čísla a pokaždé obsahují jiné ilustrace. No vidíte, jaký jsem byla nakonec bláznivý sběratel! :-P

  Leporela jsem koupila pokaždé, když jsme navštívili nějaké místo, a snažila jsem se ho sehnat i v mém okolí. V zahraničí už to nebylo tak jednoduché – nacházela jsem je převážně v ČR – ale přeci i odtamtud některé mám. Teď už bohužel na výlety nejezdím, takže jsem je přestala sbírat, ale pokud bych v budoucnu někam cestovala, ráda si zase nějaké koupila, ale abych řekla pravdu

  Má sbírka

  Jak už jsem psala, sbírala jsem leporela i z okolí. Teď momentálně bydlím poblíž Karlových Varů. Na přechozí fotce jste si mohli všimnout, že kromě Teplic rozdělených na části jsem do popředí dala leporela Karlovy Vary a Zermatt. K těm místům se mi vážou nádherné vzpomínky. V Karlových Varech (viz foto) jsem se scházela s mým přítelem (se kterým nyní bydlím) a vyzkoušela jsem si být servírkou v Grand hotelu Pupp skrz hotelovou školu, kterou jsem studovala.

  Fotka z Karlových Varů

  Další fotka je ze Švýcarska, kdy si rodiče pronajali velké červené dodávkové auto, ve kterém jsem i přespávali a projeli jsme jím část Švýcarska, kdy naše zastávka byla i v Zermattu. Cestou jsem potřebovala hrozně na záchod, tak rodiče kvůli mně zastavili. Jenže jsme byli v místě, kde strašně foukal silný vítr. Svojí potřebu jsem si rozmyslela, ale táta nás tam vyfotil. (viz fotka) Tahle fotka je má nejoblíbenější.

  Fotka ze Švýcarska (já a mamka)

  Na závěr

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 29. dubna 2022 v 19:48.
  asistent v něm napsal:

  Super článek

  Příspěvek z 28. dubna 2022 v 16:21.
  Morell v něm napsala:

  Jůůů, co já se ještě nedozvím! Krásný koníček!

  Příspěvek z 28. dubna 2022 ve 14:51.
  Anež v něm napsala:

  Hodně hezký článek, 5 tlapek ok trochu ti závidím, že tolik cestuješ. Mimochodem, byla jsi na Novém zélandu? Já bych se tam totiž chtěla hodně podívat.