Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Sběratelství Turistických známek

  vydáno  •  sběratelství · cestování

  Rádi cestujete? Rádi navštěvujete turistické destinace nebo třeba historická místa a chcete si odnést originální suvenýr? Chcete vědět víc? Tak čtěte dál.

  Turistické známky, © Česká Televize

  Co jsou to Turistické známky?

  Jsou to takové dřevěné placičky, které nesmějí chybět žádnému výletníkovi. Pro někoho jsou sběratelskou vášní, pro někoho jiného výzvou.

  Možná si teď říkáte, proč by to pro někoho mělo být výzvou. Není to žádná soutěž, kdo kolik těch známek nasbírá. Jde o to že, na zadní straně známek jsou umístěny kupóny, kterých když nasbíráte od 1 do 200 a pošlete do města jménem Rýmařov (což je město, kde se turistické známky vyrábějí), tak vám pošlou speciální známku. Na zadní straně je umístěný QR kód, který když načtete, tak se vám spustí povídání o tom místě, kde jste si známku koupili.
  Cena jedné známky je 40,- Kč.

  Turistické známky se nevyskytují jen na hradech, ale taky například na rozhlednách nebo v různých přírodních destinacích. Známky se dají koupit nejen v Česku, ale taky například na Slovensku nebo v Polsku. Známky se pořád vyrábějí. Úplně první Turistická známka byla z hory Praděd. O prázdninách bych se chtěl vydat do muzea Turistických známek, které se nachází právě v Rýmařově.

  Pokud se nacházíte na nějaké turistické destinaci, jak poznáte, že se na místě prodávají Turistické známky?
  Poznáte to úplně jednoduše. Většinou u pokladnách při vstupu je na dveřích nebo na okně nalepená nálepka s nápisem: Turistické známkové místo.

  Jak mé sbírání začalo?

  Pamatuju si, že jsme byli se třídou na školním výletě na zámku Raduň. Když jsme celý zámek prošli, dostali jsme povolení od paní učitelky koupit si nějaký suvenýr. Tak jsem se začal koukat, co bych si mohl koupit za suvenýr, a na pokladně jsem viděl takový dřevěný stojánek, na kterém bylo velkým písmem napsáno Turistické známky. Bohužel jsem ten den neměl u sebe peníze, tak jsem jel s mámou o víkendu na zámek znovu a tam jsem si koupil svoji první známku do svojí sbírky.
  A když už je řeč o sbírce, tak takhle nějak ta moje sbírka známek vypadá:

  Moje sbírka Turistických známek a Atlas Turistických známkových míst

  Taky mám doma Atlas turistických známkových míst, který, je na obrázku.

  Co mně na sbírání baví?

  Na sbírání mně nejvíc baví, že se vždycky o daném místě něco zajímavého dozvím pomocí již zmíněného QR kódu, který mi vždycky přehraje povídání o tom místě, kde jsem byl. A ještě mě vždycky potěší, že si vždycky odnesu domů originální suvenýr.

  Sbírání Turistických známek vám můžu jenom doporučit. Je to skvělý koníček a taky velká zábava.

  Autor: (14 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Oháňka v něm napsala:

  Hezký článek. :-) Já mám doma jen jednu turistickou známku, kterou jsem si už před pár lety koupila na školním výletě. Ale jinak sbírám spíš turistické vizitky. ;-)

  Příspěvek z 11. května 2022 v 15:32.
  Čičibaka v něm napsala:

  Skvělí článek

  Příspěvek z 11. května 2022 v 7:39.
  MichP v něm napsal:

  Turistické známky také sbírám, mám jich už vcelku dost.

  Jenom co se mi nelíbí, tak hodně míst která by si to zasloužila nemají turistické známky