Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Sbírání (a vyrábění) záložek

  vydáno  •  sběratelství

  Někdo sbírá známky, zajímavé kameny, nebo třeba knížky. Já, protože mě baví čtení, sbírám a taky vyrábím záložky.

  Záložky a kniha, © Anež

  Se sbíráním záložek jsem začala teprve nedávno a není to nijak složitý koníček. Občas, když se nudím, mrknu na internet a najdu si nějaký návod na vyrobení záložky. No a tak se stalo, že se u mě nahromadila už docela slušná sbírka záložek. Některé oblíbené používám i do knih, jiné jsou jen tak na ozdobu a ostatní – ty nepovedené leží zaprášené ve tmě šuplíku.

  Záložka s magnetem

  Začneme něčím praktickým, a to – záložkou s magnetem. Je to moje oblíbená záložka. Tato záložka vypadala v originálu jinak než teď (a na fotce), protože jsem tam přilepila papír se svým vlastním obrázkem. Ano, i to se dá se záložkami dělat. Pokud se vám třeba původní obrázek nelíbí, dají se různě upravovat a měnit.

  Záložka s magnetem

  Trpaslíčci

  Jako další tady jsou maličké, roztomilé, mou sestrou vyrobené záložky, jimž z legrace říkám Trpaslíčci. Pokud se vám Trpaslíčci zalíbili, můžete si je vyrobit, postup je opravdu jednoduchý:

  Budeme potřebovat: kancelářskou sponku, barevnou vlnu a očička – ta můžou být klidně nakreslená.

  Návod

  1. Připravíme si kancelářskou sponku a na tu svrchu přivážeme bavlnky v takovém postupu barev, v jakém je budeme chtít v originále. Oba konce by měly být asi centimetr dlouhé, ale je to na vás. Bavlnek bych na jednu stranu doporučovala zhruba pět.
  2. Dále připevníme očička. To se dá dělat dvěma způsoby:
  1. Přiděláme je tavicí pistolí.
  2. Pokud nemáte tavicí pistoli, anebo ji z nějakého důvodu nechcete použít, je tady ještě druhý, trochu složitější způsob. Na vrchní polovinu (blíže k vláskům) přilepíme proužek izolepy tak, aby se dotýkal obou bočních krajů sponky a dosahoval zhruba do poloviny. Nakonec na to přilepíme očička.

  A Trpaslíček je hotov! Dá se vyrobit v různých barvách a velikostech, záleží jen na vkusu.

  Záložky – trpaslíčci

  Záložka-meč

  Tato záložka, která původně vůbec záložkou být neměla, není mojí vlastní výroby. Je z nějaké knížky, kterou jsem kdesi zašantročila. A jelikož tato věcička byla bez knížky na nic, začala jsem to používat, jako záložku.

  Záložka – meč

  Jízdenka pro Spěšný vlak do Bradavic

  Tato ne původně záložka je důkaz toho, že jako záložky se dají používat i věci, které k tomuto účely vyrobeny nebyly. Tuto záložku jsem dostala zadarmo v jakémsi knihkupectví společně s Harry Potter čokoládou. Záložka, původně jízdenka, je mi velkou vzácností, protože ne každému se poštěstí jet do Bradavic, ne? :-D A protože si většinou schovávám obrázky a jiné papírové věcičky, které se mi líbí, do knížek, tato jízdenka nebyla výjimkou. A tak z toho tak nějak postupně vznikla záložka.

  Jízdenka na Spěšný vlak do Bradavic

  Záložky

  A konečně záložky, které byly vyrobeny k tomu účelu, podle kterého se jmenují. Tyto záložky jsem získala tak, že jsem si na nějakých stránkách objednala knížku a záložka mi přišla společně s ní.

  Záložky

  Autorka: (13 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 13. června 2022 v 1:46.
  1v8na v něm napsala:

  Pěkný článek, pět tlapek. Mimochodem, jaké záložky používáš nejraději?

  Příspěvek z 14. května 2022 v 7:26.
  _BananaCherryNaty_ v něm napsala:

  Skvělý článek já mám taky tu jízdenku z harryho pottera a hádám že to bylo v nějakej svátek a v knihkupectví jsme to dostali ale akorát jsem ji nesnědla protože je to vzácnost :-D:-) 5 tlapek

  Příspěvek z 13. května 2022 v 18:32.
  Vinnetou v něm napsala:

  Moc se ti to povedlo, záložek mám taky fůru (hlavně z těch Megaknih). Myslím, že je to pěkná záliba, vždyť záložka může vypadat vlastně jakkoliv!