Jak mé sbírání začalo?
V roce 2012 jsem jako fanoušek Country muziky dorazil na country festival, který se jmenoval „Stodola Michala Tučného“. Tento festival vznikl po úmrtí našeho country krále, zpěváka Michala Tučného, který organizovala jeho nevlastní dcera. Festival se konal tuším od roku 1997, takže 2 roky po smrti již zmíněného zpěváka. Pořádal se za vesnicí jménem „Hoštice u Volyně“ (mnozí ji znají z trilogie Slunce seno... od režiséra Zdeňka Trošky). Bylo tam mnoho kapel, které budou spíše znát trochu starší ročníky, ale byly tam i vyjímky z dnešní moderní hudby. Vzpomínám si, že tam byli Kabáti, Tomáš Klus, Věra Špinarová, Petr Spálený a má oblíbená country skupina Greenhorns v čele s Honzou Vyčítalem – výborným textařem (bohužel již nežijícím).
Na tomto festivalu se mi podařilo několik umělců odchytit, aby se mi podepsali na CD, které jsem měl připravené, a nebo do deníčku. Po tomto skvělém jednodenním zážitku jsem byl nadšený, že mám podpisy umělců. Hrozně se mi líbilo to, že mám vlastně na tuto událost nějakou vzpomínku. Dalo by se říci, že poté tato záliba u mě začala být aktivní.
Rady pro začátečníky
Aktivně sbírat jsem začal na podzim roku 2012, což je zhruba 2 měsíce po festivalu, o kterém jsem psal výše. Říkal jsem si, jak vlastně autogramy získat?? Nemůže být přeci pouze varianta osobního setkání. Na internetu jsem se díval na různé stránky, na kterých bych zjistil různé rady a pomoc. Našel jsem si nějaké kontakty a psal jsem sběratelům, jak tedy je možné získat podpisy. Netušil jsem (tehdy jako amatér), jak je to celé složité.
Zdeněk Svěrák – autogramiáda v Praze 2014, podpis na společné foto získáno přes poštu.
Rada pro ty, kteří by někdy chtěli získat něčí podpis
Pokud se jedná o umělce z naší republiky, stačí vám 1× velká obálka, 1× malá obálka, dvě české známky v hodnotě 19,- Kč/kus a papír. Můžete přiložit i své vyvolané fotky z internetu umělce – tak to dělám já, protože je lepší mít podepsané své oblíbené fotky. Na velkou obálku napíšete jako adresáta umělce, např. Divadlo na Vinohradech, jméno umělce, ulici a město + PSČ (poštovní směrovací číslo). Do levého horního rohu napište raději svou zpětnou adresu, pro případ, že by se umělec na adrese už nenacházel. V tom případě se vám obálka vrátí, to už se mi také několikrát stalo. Na tuto obálku nalepíte známku. Do velké obálky vložíte malou obálku, kde bude předepsána vaše adresa – znovu nalepíte známku. Společně s malou obálkou vložíte vaše fotografie (nemusíte!) a dopis, kde umělci můžete projevit úctu, a samozřejmě žádost o podepsání fotek.
Malá obálka s vaší adresou (na fotce je smyšlená) + velká obálka s adresou na umělce
Chcete autogram z ciziny? Princip je téměř stejný pouze s rozdílem že dopis musíte napsat v anglickém jazyce nebo v jazyce příslušné země. Musíte do obálky vložit opět malou obálku, ale místo známky vložíte tzv. mezinárodní odpovědku, to je takový zelený papírek, který vám prodají na každé větší poště – stojí 50,- Kč. Mezinárodní odpovědka se v konkrétní zemi na poště vymění za známku.
Co mne na sbírání baví?
Odpověď na tuto otázku je poměrně dost složitá. Pochopí mne pravděpodobně jenom ti, co mají stejný koníček ve sbírání autogramů. Vemte si, že realizace jedné obálky a její odeslání mi zabere přibližně 15 minut (u každého je to samozřejmě jinak), každý si s tím dává jinak práci. Musíte najít kontakt na určitého umělce. V případě, že hraje přímo v divadle, tak je to jednoduché.Těžší je to u těch, co již nehrají, tam prostě musíte hledat, abyste našli, kam dopis poslat. Dále si dávám práci s dopisem. Já konkrétně píšu, že sbírám podpisy mých oblíbených herců s prosbou o podepsání fotek do alba. S tímto celým úkonem je práce, ale když je to pro člověka koníček a chce uspět, tak si musí nechat záležet. Další věc je, že nesbírám pouze české umělce, ale i zahraniční, např. Anglie, Německo, Rakousko, USA. U psaní do ciziny je to těžší a úspěšnost je o něco nižší než v Česku. U psaní do ciziny zaplatíte větší poštovné, musíte hledat adresu s možností, že už třeba není aktuální, a hlavně psát dopis v angličtině. Největší radost je pro sběratele tohoto koníčku, když jde do schránky a v ní má obálku , o to větší radost je, když je ze zahraničí. Jsou umělci, kteří vám odpoví do dvou týdnů, ale i umělci, kteří odpoví po roce. U našeho českého herce Jiřího Langmajera jsem čekal na odpověď rok a půl. Ptáte se, proč to tak dlouho trvalo? Variant může být několik. Za a) v divadle mohla být někde schovaná a našla se až po hodně dlouhé době, kdy mu byla předána. Za b) mohla být jemu předána hned, ale neměl čas se k tomu dostat nebo nechtěl a odpověděl až po roce a půl.
Za nejlepší svůj autogram v ČR považuji několik fotek podepsaných Karlem Gottem.
Za nejlepší autogram z USA považuji herce jménem Joe Pesci (Harry ze Sám doma).
Jakýkoliv dotaz mi můžete napsat do pošty nebo pod článek. Pomůžu vám, jak na to, pokud máte i jiné dotazy, které ve článku nejsou. Přeji vám, ať se vám obálka zpátky vrátí!
Přikládám ještě pár fotek.
Harry (Joe Pesci) ze Sám doma – psáno do USA
Ewa Farna – jeden z mých prvních autogramů v roce 2012
Karel Gott podepsané fotografie z roku 2017 – psáno na jeho osobní adresu
Gedeon Burkhard – získáno v Brněnském divadle, kde zkoušel muzikál roku 2019
Francouzská herečka Brigitte Bardot psáno do St.Tropez