Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Sbírání poštovních známek - zastaralý koníček?

  vydáno  •  volný čas doma · sběratelství
  Hodně lidí si myslí, že filatelie se týká pouze sbírání poštovních známek, ale to není pravda. Filatelie je obor zabývající se poštovními známkami, kolky, jejich vzhledem a podobně. Filatelista může například pouze studovat známky („Nechápu co na těch známkách studují, ale to je jejich věc, ne?“).

  Série známek pěstitelství - kaktusy byla vydána v roce 2006. Výtvarný návrh Libuše a Jaromír Knotkovi. , © Radkaa

  Na začátku byl zapomenutý dopis

  Známky sbírám přibližně dva roky. Začalo to tak, že jsem uklízela šuplík a narazila na dopis se známkou. Byla to Jiřina ze série Krása květin. Napadlo mě, že bych mohla známky sbírat a bylo to.

  Právě teď sbírám úplně všechny známky. Je mi jedno jestli jsou z Česka nebo z Ruska,  jestli je na nich kytička nebo letadlo. Někdo sbírá jenom určité motivy. Například moje kamarádka sbírá především známky s přírodními motivy, ale mně je to jedno.

  Pro mě je totiž zajímavé i to jak musím známku odlepit z dopisu, vysušit ji a vylisovat, aby vypadala co nejlépe. Právě to jak se mi sbírka pomalu rozrůstá je na tom to nejlepší a nejnapínavější. Taky je vždy velké dobrodružství jakou známku objevím. Většinou mi nosí maminka obálky z práce. A protože pracuje v obchodní firmě, tak na nich bývají známky z různých zemí.

  Mám i pár oblíbených známek. Například jednu jsem viděla u kamaráda. Moc se mi líbila, ale on ji neměl víckrát, takže mi ji nemohl vyměnit. Zajímám se totiž i o ekologii a tato známka byla právě s tímto motivem. Asi za týden mi potom tu stejnou známku přinesla maminka z práce.

  Některých známek mám i hodně z jedné série. Nejvíce jich mám ze série Zvěrokruh a Krása květin. Můj cíl je mít tyto série kompletní.

  Nechceš taky sbírat?

  Poštovní známky sbírali už naši rodiče když byli malí, ale to neznamená, že je tento koníček zastaralý. Ba naopak! Sbírání známek je nenáročné. Alespoň z mého pohledu. Stačí když si pořídíš album nebo krabičku a pár známek.

  Co je lepší: album nebo krabička?

  • Album - někdy je těžší ho sehnat, ale oproti krabičce je přehlednější. Existuje mnoho druhů a velikostí a je jen na vás, jaké si vyberete.
  • Krabička - ta se hodí pro začátek, kdy si ještě nejste jistí, jestli vás to bude bavit. V takovém případě nemusíte investovat do alba. Dají se použít krabičky od čajů, margarínů, nebo si také můžete vyrobit svoji. Jako „nouzovky" se dají použít i krabičky od zápalek.

  Kde a jak známky sehnat?

  • Potřebuješ získat známky rychle? Kup si je na poště.
  • Chceš mít hodně cennou sbírku? Jdi na dražbu, kde se známky draží.
  • Pokud máš opravdu velkou trpělivost, čekej, dokud nepřijde dopis se známkou.
  • Pokud tvoji rodiče pracují v kanceláři (do kanceláře chodí hodně dopisů), můžeš je poprosit, aby ti známky nosili.
  • Popros kamarády, aby ti schovávali známky z dopisů, které jim dojdou.
  • Zeptej se příbuzných, jestli nemají doma staré pohledy se známkou.
  • Znáš někoho, kdo také sbírá známky? Vyměň s ním ty, které máš víckrát. 
  • Sbírali známky tvoji rodiče když byli malí? Tak máš vyhráno! Zeptej se jich, kam je dali a doufej, že je nevyhodili.

  Nejlepší je, když spojíš všechny výše uvedené body. Není to ale vždy možné. Ne každý má možnost chodit na dražby a ne každý má rodiče, kteří pracují v kanceláři.
   
  Kde najdu kámoše, kteří také sbírají známky?

  No přece v Klubu mladých filatelistů. Můžeš se přihlásit na adrese www.filatelie-klub.blog.cz. Těšíme se na nové členy a kamarády!

  A co když mě to přestane bavit?

  Doufám, že tohle se nestane. A kdyby přece, hlavně ty známky nevyhazuj! Můžeš je dát nějakému filatelistovi (třeba mně:-D), nebo je můžeš prodat na dražbě. A nebo schovat. Třeba tvoje děti budou jednou chtít taky sbírat…

  Vizitka autorky článku na Alíkovi krejdom

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (10)

  Příspěvek z 23. srpna 2008 v 16:40.
  denula96 v něm napsal:

  ne jenom známky

  ahojte7 u nás ve třídě se nesbírají známky ale samolepky je to super já je taky sbírám25 a pak vyměňuju z ostatníma takže kdyby jste nechtěly sbírat známky můžete samolepky a určítě je mnohem víc věcí co se dají sbírat16

  Příspěvek z 21. srpna 2008 ve 21:14.
  Luplik v něm napsal:

  sbírání známek.

  Sbírání známek není vůbec špatné když vezmete v úvahu že za 150 let může mít hodnotu přes 1mil. Kč a víc taky je to dobrý koníček.26

  Příspěvek z 19. srpna 2008 v 10:37.
  krejdom v něm napsala:

  Prosím zeregistrujte se!

  Ahoj všichni co sbíráte známky, prosím vás ještě jenou, zaregistrujte se na www.filatelie-klub.blog.cz. Díky1 16