Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Sedm českých dětí poletí do vesmíru

  vydáno  •  Vesmír · Věda a technika
  V září 2013 se ve slovenské Terchové konalo semifinále 10. ročníku mezinárodní soutěže Expedice Mars. Celkem 21 účastníků z celého Česka a Slovenska se snažilo dostat přes spletitou cestu úkolů a výzev až do finální posádky.

  Na Mars velikosti Měsíce musí fanoušci rudé planety zapomenout. Ilustrační foto, © koláž Univerzity St. Mary v Texasu

  Už postup do semifinále byl pro všechny velkým vyznamenáním. Vždyť nechali za sebou dalším skoro 300 účastníků, kteří se do 10. ročníku Expedice Mars přihlásili. A ze semifinále se do dětské vesmírné posádky probojovalo 12 dětí, 7 z České republiky a 5 ze Slovenské republiky.

  "Jako účastník mohu jednoznačně potvrdit, že úkoly to nebyly jednoduché," říká Jakub Sochor, který se dostal až do vesmírné posádky. Jakuba a dalších jeho 11 kamarádů teď čeká finále. Tím je cesta do Evropského vesmírného centra v Belgii, kosmonautický výcvik a simulovaný let do vesmíru v maketě raketoplánu.

  Jak vypadá kosmonautický výcvik v Evropském vesmírném centru?

  Fotogalerie

  "Věřím, že stejně jako v předchozích ročnících i ti letošní finalisté prožijí něco, na co v životě nezapomenou," říká Slávek Hrzal, admirál Expedice Mars a předseda pořádajícího občanského sdružení Dětská tisková agentura. A dodává: "Expedice Mars byla pro mnohé odrazovým můstkem pro další studium a celoživotní dráhu. Jsem rád, že se bývalí účastníci naší soutěže dobře uplatnili v mezinárodních vesmírných akcích a jsou z nich odborníci přes letectví a kosmonautiku."

  Finalisté Expedice Mars 2013

  Paul Martin (Louny), Rameš Martin (České Budějovice), Rzehulka Matěj (Kravaře-Kouty), Sochor Jakub (Blovice), Matoušová Tereza (Vysoký Chlumec), Holub Roman (Louny), Šiprová Tereza (Kuřim).

  Finalisté Expedice Mars 2013

  Finalisté Expedice Mars 2013

  Patrony Expedice Mars jsou kosmonauté Vladimír Remek a Iva Bella. Se svými možnými nástupci se pravidelně při výcviku setkávají.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 5. prosince 2013 v 18:17.
  Lečiki v něm napsal:

  vesmííííír!!

  Reakce na olča31:

  Já bych taky chtěla letět19 protože ho mám taky moc ráda10

  Příspěvek z 31. října 2013 v 8:15.
  Hurásek-Jurásek v něm napsal:

  zajímavé

  fakt hustý!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nevěděl jsem že můžou děti do vesmíru18!!

  Příspěvek z 21. října 2013 v 18:28.
  vasikmwav v něm napsal:

  ¨what ona se tam dostala???? a ja ji nevěřil