Alíkovina

Sedm divů světa + kvíz

vydáno  •  Škola a poznání
Znáš všech sedm divů světa? Kdy vznikly? Kdo je postavil? Co všechno o nich vlastně víš? Čti dál a možná se dovíš něco nového!

Pyramidy v Gíze, Egypt, © Profimedia.cz

Vývoj člověka je snad jedním z nejpozoruhodnějších divů světa. Člověk sám pak ale vytvořil další divy. Za sedm nejvýznamnějších se považuje Artemidin chrám v Efesu, Feidiův Zeus v Olympii, maják na Ostrově Faru, mauzoleum v Halikarnassu, egyptské pyramidy, Rhódský kolos a visuté zahrady Semiramidiny.

zkus si kvíz

Znáš dobře divy světa? To si můžeš ověřit v našem kvízu. Nechybí v něm ani památky, které jsou navržené na novodobé divy světa.

I když se z těchto památek téměř nic nedochovalo, stále jsou v popředí zájmu turistů a cestovatelů. Všechny tyto památky vznikly ve starověku. Vývoj člověka však nejvíce pokročil v minulém století. 20. století je symbolem pokroku zejména v oblasti techniky.

Člověk se poprvé dostal do vesmíru, vymýšlel nové a nové létací stroje, auta, počítače a spoustu dalších věcí. V budoucnu se možná dočkáme zařazení těchto technických vynálezů mezi sedm divů Světa. Dnes si ale napíšeme jen něco málo o těch výše zmíněných.

Artemidin chrám v Efesu

Sedm divů světaByl postaven kolem roku 550 př.n.l. na pobřeží Malé Asie. Byla to jedna z největších staveb své doby. Jen sloupy měřily každý 18 metrů. Tento chrám nebyl určen jen pro obřady, ale také pro obchod. Asi o 200 let později byl vypálen.

Po přestavbě pak ve 4. století n.l. stejně ztratil funkci, kvůli nástupu křesťanství. Dodnes se z tohoto chrámu nedochovalo téměř nic. Z dochovaných kreseb si však dokážeme představit jak mohl vypadat. Místo kde stál objevil r. 1869 John Wood.

Feidiův Zeus v Olympii

Sedm divů světaSochař Feidiás vytvořil r. 433 př.n.l. sochu Dia (2. pád), nejvyššího řeckého boha. Byla vyrobena ze slonoviny a zlata. Měřila 12 metrů a sahala až ke stropu chrámu. Zeus seděl na trůně z cedrového dřeva a v rukou měl odznaky moci. Během válek byl bohužel zničen.

Maják na Ostrově Faru

Tento obrovský maják byl postaven v Egyptě a měřil 134 metrů. Byl to vlastně dvoupatrový palác se čtyřmi postraními věžemi. Na něm se nacházela kruhová sloupová síň. Zde se v noci zapalovaly ohně, aby naváděly lodě správným směrem. A na této síni byla špice s velkým zrcadlem, které zase odráželo sluneční paprsky ve dne. Tyto signály mohly lodě vídat až na vzdálenost 56 km. Ve 14. století byl ale zničen zemětřesením. A až r. 1994 potápěči našli pozůstatky majáku.

Mauzoleum v Halikarnassu

Mauzoleum je název honosné stavby, která je určená pro pohřbívání významných lidí. Toto mauzoleum bylo postaveno v letech 377 - 353 př.n.l. v Turecku. Na stavbě se podílel významný sochař, Praxitelés. Mauzoleum bylo pokládáno za nejkrásnější stavbu své doby. Přesná podoba však není známa. Dochovaly se pouze obrazy z pozdější doby. Ve 13. století bylo totiž poškozeno zemětřesením a v 15. století úplně zničeno.

Egyptské pyramidy

Jak se stavěly pyramidy

Více o průběhu staveb egyptských pyramid se můžete dočíst v článku Jak se stavěl jeden ze sedmi divů světa

Jako jediný div Světa se dochovaly egyptské pyramidy. Dodnes je můžeme vidět v Gíze, nedaleko egyptského hlavního města, Káhiry. Nejvýznamnějšími jsou Chufuova (nebo-li Cheopsova), Rachefova a Menkaureova. Byly postaveny někdy mezi léty 2 600 - 2 400 př.n.l. Na takovýchto stavbách vždy pracovaly tisíce otroků po několik desítek let.

Cheopsova pyramida je pokládána za největší. Rachefova pyramida je významná svou sfingou. Sfinga je socha s lvím tělem a hlavou vládnoucího panovníka, tedy Rachefa. Menkauerova pyramida je sice nejmenší, ale byla pokládána za nejkrásnější. Všechny pyramidy mají v podzemí pohřební komory. Těla panovníků už zde ovšem nenajdeme. Vykradači hrobů odnesli vše, co mělo nějakou cenu.

Budou se volit divy světa.

Rhódský kolos

Sedm divů světaTak je přezdíváno soše řeckého boha Helia. Tuto sochu kupodivu nevytvořil žádný sochař, ale lid ostrovu Rhodos kolem r. 304 př.n.l. Vyjadřovali tak dík za přízeň tohoto boha v období války. Byla celá z bronzu a tudíž velice drahá. Asi o sto let později byla zničena zemětřesením a zbytky byly rozkradeny.

Visuté zahrady Semiramidiny

Sedm divů světaLegenda říká, že okolo r. 600 př.n.l. byly pro krásnou a vznešenou Semiramis postaveny visuté zahrady. Dodnes se ale neví jestli opravdu existovaly. Mluví o nich jen starověcí řečtí historikové. Archeolog Robert Koldenwey našel místo, kde se asi mohly tehdy nacházet.

Spoustu dalších zajímavých věcí se můžeš dozvědět na stránkách http://sedm_divu_sveta.a4.cz. Tak se hezky bav!

Staré i nové divy světa si můžeš prohlédnout v této fotogalerii: Budou se volit nové divy světa

Před naším letopočtem

Kdy to bylo? Proč tak počítáme?

Sedm divů světa vzniklo vlastně před naším letopočtem (př.n.l.). Proto je jejich datování jiné než za našeho letopočtu (n.l.). Náš letopočet začíná rokem nula. To už víme z minulého článku Jak si představuješ víru. Tenkrát se narodil Ježíš Kristus.

Od té doby roky pomyslně sčítáme. Před rokem nula se ovšem také stala spousta významných historických událostí. Léta před naším letopočtem se jakoby odečítají až k roku nula (např. budeš číst, že se některé stavby stavěly 20 let, to se pak bude psát a počítat jako 550 - 530 let př.n.l.). Rok nula se tedy stal jakýmsi mezníkem v dějinách lidstva.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (2)

Příspěvek z 23. července 2008 v 9:36.
KarolinaB11 v něm napsal:

Cestování je úúúúžasné!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Moc ráda cestuji a ještě víc poznávám vzdálené země1111072419Ale je škoda,že se nějaké památky na světě nedochovaly1311122320

Příspěvek z 24. června 2008 v 18:38.
STRÁŽNÝ v něm napsal:

Hezký článek, ale moc lidí jej nečte

Zajímaví článek, ale toto je první názor který tu někdo napsal. Tak jsem chtěl alespoň nějaký napsat. Ale přiznám se že píšu názor na článek poprvé. 19