Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Sedm knížek hledá majitele

  vydáno  •  Kultura · Zvířata · Knihy · Rodičům · Předškolákům
  Tentokrát si na své přijdou hlavně milovníci zvířat. Vyhrát můžete příběhy neohroženého hrdiny Ferdy Mravence či neméně smělého pana Lišáka. Zvídaví čtenáři se mohou těšit na Zvířata zblízka nebo se s Koumáky vydat na cestu kolem světa. Nezapomněli jsme ani na předškoláky, milovníky detektivek či sci-fi příběhů.

  Napsal a nakreslil Ondřej Sekora, © archiv

  Ferda Mravenec v cizích službách

  Dalo by se říct, že mravenec s červenou puntíkovanou mašlí kolem krku je nejslavnějším mravencem na světě. Jeho skutky byly zaznamenány do knih, které přečetly generace čtenářů. Má i své vlastní heslo ve Wikipedii.

  Příběhy Ferdy Mravence byly přeloženy do mnoha světových jazyků. Vyšly například arménsky, bulharsky, čínsky, estonsky, finsky, chorvatsky, italsky, japonsky, litevsky, lotyšsky, německy, rusky, slovensky či slovinsky.

  Ferda Mravenec se poprvé objevil v roce 1927 v Pestrém týdnu. Od ledna 1933 se objevoval na stránkách Lidových novin jako postava kresleného seriálu pro dospělé, v roce 1935 k němu přibyl Brouk Pytlík. Knižně vyšel pro děti poprvé v roce 1936. Autorem textu i ilustrací je jediný člověk, Ondřej Sekora (1899 – 1967). Už na gymnáziu měl student Sekora spoustu zájmů. Sbíral motýly a brouky, sportoval, hodně četl, bavilo ho kreslení. Jeho vzorem byl Mikoláš Aleš.

  Ferda Mravenec v cizích službách

  Knížka Ferda Mravenec v cizích službách vypráví o tom, jak Ferda ztroskotal v cizině, je zajat červenými mravenci a musí pracovat jako otrok pro různé zástupce hmyzí říše. Slouží jako trubač a nosič trumpety u čmeláka. Aportuje ulovený hmyz střevlíku Masorádovi. Pumpuje vzduch potápníku Straširybkovi. Odmítne nadhánět mravence mravkolvímu mláděti Ťutínkovi. 

  Ale nebyl by to Ferda, kdyby si neporadil. Když larvičkám brouků postaví krásné podvodní domečky, vyslouží si svobodu a může se vydat zpět do rodného mraveniště

  Fantastický pan Lišák

  Fantastický pan LišákPan Lišák a jeho přátelé se pouští do boje se zlými farmáři, kteří se snaží Lišáka a jeho rodinu vyhnat z doupěte. Poprvé si napínavý příběh Fantastic Mr Fox přečetly anglické děti v roce 1970. Kniha vyšla v mnoha knižních vydáních po celém světě a stala se předlohou k animovanému filmu. Příběh napsal anglický spisovatel norského původu Roald Dahl (1916 – 1990).

  Nejspíš jste slyšeli o jeho nejslavnější knize pro děti, která se také dočkala filmového zpracování: Karlík a továrna na čokoládu. Pokud aspoň trochu vládnete angličtinou, navštivte webové stránky - www.roalddahl.com. Z fotek snadno "vyčtete" i část autorova životopisu. V době druhé světové války sloužil jako válečný pilot u slavného anglického letectva – RAF (Royal Air Force). Teprve později se začal psát, a to nejen knížky pro děti, ale i pro dospělé.

  Hádanky a básničky pro kluky a holčičky

  Hádanky a básničky pro kluky a holčičkyKnížka říkadel a hádanek Markéty Zinnerové je určena těm nejmenším. Najdou tam nejen to, co je obklopuje – rodinu, školku, zvířata, ale mohou podniknout třeba výpravu k moři, do cirkusu nebo jen tak do přírody.

  Nápovědou u hádanek pro nejmenší jsou obrázky Petry Z. Jelen. Správné odpovědi jsou nejen vzhůru nohama, ale jsou nenápadně schované v obrázcích. Díky říkadlům a obrázkům se děti poučí, kde má které zvíře domov. Rozpustilé jsou nejen některé texty, ale i některé obrázky. Dovedete si třeba představit, jak si kolejnice protahuje záda?

  Ukázka jedné z hádanek:

  Peří má a polštář není.
  Ať se třeba čerti žení,
  mávne křídly a jen tak,
  bez motoru, bez podvozku,
  vyletí až do oblak.

  Nejúžasnější atlas celého širého světa podle Koumáků

  Nejúžasnější atlas celého širého světa podle KoumákůKoumáci jsou malí človíčkové s velkými nápady. Tentokrát vás zvou na úžasnou cestu kolem světa. Dozvíte se například Z čeho se skládá naše planeta? Proč se Albánie jmenuje zrovna Albánie? Kde najdete nejvýše položený fotbalový stadion na světě či které město se rozkládá na dvou světadílech.

  Některé stránky jsou rozkládací, abyste mohli důkladně prozkoumat každý kontinent. V závěru na vás čeká přehled zeměpisných rekordů a také vysvětlení nejdůležitějších pojmů. Díky rejstříku můžete v atlase snadno vyhledat vše potřebné. Pochopitelně, že nechybí ani zmínka o Praze. Dočtete se, že "Hlavní město České republiky Praha patří k nejkrásnějším evropským metropolím, leží na Vltavě a jeho hlavní dominantou je historický Pražský hrad." Tak hurá do světa se všetečnými Koumáky!

  Zvířata zblízka

  Zvířata zblízka Tahle knížka je sice určena čtenářům od osmi let, ale s chutí do ní mohou nahlédnout všichni, kteří mají rádi zvířata. Možná budete překvapeni, co vám až dosud unikalo! Ačkoli v názvech kapitol nejsou přímo jména zvířat, jistě snadno uhodnete, o kom bude řeč: král savany (lev), obr s chobotem (slon), noční lovkyně (sova), pán polární pustiny (lední medvěd), skákající Australan (klokan)otužilec ve fraku (tučňák), chodící rozhledna (žirafa)…

  Každému zvířecímu druhu jsou věnovány čtyři stránky. Díky krátkým textům se dozvíte to nejzajímavější, co byste o tom či onom druhu měli vědět. Určitě se vám pak budou znalosti hodit ve škole. Dozvíte se například co jsou to mimikry, proč sovy nestaví hnízda, jak se dorozumívají sloni, co dělají žáby v zimě.

  Knihu si užijí i milovníci zábavných úkolů a kvízů. Publikace je doplněna nejen množstvím ilustrací Přemysla Vranovského, ale také speciálními stránkami z průhledné fólie. Díky ní si představíte, jak mají různí obratlovci tvořenou kostru.

  Na vznik knížky i na nejoblíbenější zvířecí hrdiny jsme se zeptali její autorky, spisovatelky Ivony Březinové:

  "V Zoo jsem byla mockrát, ale ne při psaní. Na rukopis knihy Zvířata zblízka jsem měla poměrně málo času. Proto jsem si přizvala i pomocnici, svou maminku, která dřív ve škole vyučovala biologii.

  Zavalila jsem ji spoustou odborných knih a ona mi pořizovala poznámky. Z těchto podkladů jsem si pak vybírala potřebné informace. Mým úkolem bylo vytvořit i maketu stránek pro ilustrátora. Proto jsem hledala na internetu vhodné obrázky, které jsem pak vlepovala do dvojstran ke svému textu. Lepidlo jsem v těch dnech většinou zavírala ve čtyři hodiny ráno…

  Musím se přiznat, že díky informacím, které jsem získala, se mi některá dříve oblíbená zvířata trochu odcizila, například panda nebo šimpanz. Jiná si naopak získala můj obdiv, třeba tučňák nebo vydra. Ale mou královnou stále zůstává "pochodující rozhledna" žirafa."

  Sherlock Holmes a příležitostní malí detektivové z Baker Street

  Sherlock Holmes a příležitostní malí detektivové z Baker StreetPřípad první: Pád úžasných akrobatů Zalindových

  Parta dvanácti otrhaných kluků potulujících se po Londýně pomáhá věhlasnému Sherlocku Holmesovi v pátracích akcích, kterých se on sám nemůže zúčastnit. Příležitostní detektivové z Baker Street, jak si říká tlupa vedená prohnaným Wigginsem a bystrým Ozziem, "prolezou a slyší všechno"!

  Kniha není určena strašpytlům ani třasořitkám, ale nebojácným čtenářům od 11 let. Autory knihy jsou manželé Tracy Macková (nakladatelská redaktorka) a Michael Citrin (advokát).

  Vánoce na nitkách

  Vánoce na nitkách - tajemné příběhy odjinudPůvodní české povídky Evy Bešťákové jsou plné tajemství spjatého s kouzlem Vánoc. Přečtěte si třeba o podivném zajatci, záhadě egyptské skříňky, cestování proti času, zlém dráčkovi pokušiteli či dobrodružném hledání nezvěstného. Příběhy s prvky hororu, sci-fi a humoru vás určitě zaujmou vtipnými pointami. Kniha je určena čtenářům od 14 let.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 13. prosince 2009 v 17:36.
  berus2 v něm napsala:

  já jsem vyhrála.

  Já jsem vyhrála v této soutěži knížku fantastický pan lišák.

  Příspěvek z 1. prosince 2009 v 18:34.
  fill-1256 v něm napsal:

  Sedm knížek hledá majitele. Vyhrát můžete právě vy!

  Mě se líbi knížka

  Zvířata zblízka116