Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Semifinále Expedice Mars

  vydáno  •  vesmír · povolání · věda a technika · kamarádi
  Chtěla bych se s vámi podělit o svoje zážitky ze soutěže Expedice Mars a ze semifinálového kola, na kterém jsem byla druhý víkend v září. Prvně vám ale přiblížím, co je Expedice Mars za soutěž a vše kolem ní.

  Vizualizace výstupu na Mars, © Institute of Biomedical Problems

  Chtěla bych se s Vámi podělit o svoje zážitky ze soutěže Expedice Mars a ze semifinálového kola, na kterém jsem byla druhý víkend v září. Prvně vám ale přiblížím, co je Expedice Mars za soutěž a vše kolem ní.

  Expedice Mars je česko-slovenská soutěž pro mladé zájemce o kosmonautiku, astronomii, lékařství a další vědecké obory. Organizována je Dětskou tiskovou agenturou Domino, Českou kosmickou kanceláří a Centrem voľného času - Regionálným centrem mládeže v Košiciach. Mezi hlavní patrony soutěže patří český kosmonaut Vladimír Remek a slovenský kosmonaut Ivan Bella. Hlavní výhrou je simulovaný let dětských posádek do vesmíru. Simulovaný let je zhruba desetidenní výcvik, který se odehrává v Euro Space Center (ESC) v Belgii.

  Této soutěže jsem se účastnila letos poprvé. Když jsem se do ní přihlásila a vyplnila odbornost, kterou jsem se chtěla v EM zabývat, musela jsem udělat tři testy. Testy byly spíše na všeobecné znalosti z vesmíru či kosmonautiky, ve třetím kole jsem uplatnila i anglický jazyk.

  Po třech kolech testu jsem se dozvěděla, že jsem postoupila do projektového kola, které je už více zaměřené na moji odbornost. Vybrala jsem si odbornost lékař.

  Semifinále se odehrávalo v Terchové na Slovensku. Po příjezdu jsme byli uvítáni a seznámeni s programem v Krajské knihovně v Žilině. Autobus nás odvezl na místo, kde jsme bydleli. Celý víkend jsme většinou pracovali v našich posádkách, které se skládaly ze členů různých odborností.

  Hned po příjezdu jsme plnili řadu nelehkých úkolů. V sobotu pro nás organizároři přichystali mikropřednášky, v kterých jsme se dozvěděli něco málo věcí z každé odbornosti. K semifinále patřila i obhajoba projektů, která probíhala v sobotu večer a vyskytl se v ní i test z anglického jazyka.

  Také jsme po jednom chodili na pohovor do tzv. "mučírny". Tam jsme museli říci přesně 5 vět o sobě v anglickém jazyce a potom jsem si vytáhla obrázek planety Země a ten jsem taky popisovala v anglickém jazyce.

  Semifinále se mi velmi líbilo a můžu vám říci, že ve škole jsem průměrná studentka se spoustou trojek. Takže kdokoli z vás, kteří čtete tento článek, to můžete zkusit. Já jsem ráda, že jsem se semifinále mohla zúčastnit, protože jsem tam našla spoustu kamarádů.

  Více informací se dozvíte na adrese www.expedicemars.eu

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 21. ledna 2014 v 18:16.
  anička999 v něm napsal:

  Reakce na LízaDoolitlová:

  Super2610

  Příspěvek z 6. ledna 2014 v 17:39.
  LízaDoolitlová v něm napsala:

  Reakce na Zetr:

  Děkuji za gratulaci :).

  Budu ráda, když se letos přihlásíš. Nová soutěž bude začínat letos v dubnu. Já se taky budu přihlašovat. A asi si zase zvolím odbornost lékaře ;).

  Příspěvek z 6. ledna 2014 v 17:10.
  Zetr v něm napsal:

  Gratuluji

  Tak to jsi dobrá. Tenhle článek se mi líbí a přemýšlím, že se letos zkusím přihlásit.