Alíkovina

Semifinalisté Zlatého Ámose

vydáno  •  Škola a poznání
Celkem ze šesti regionálních kol poslala porota do semifinále v Praze 11 učitelek a 5 učitelů. „Já bych první část 14. ročníku ankety charakterizoval jako skvělou prezentaci žáků, kteří své učitele do ankety nominovali,“ řekl ředitel ankety Zlatý Ámos Slávek Hrzal a dodal: „Dokázali přesvědčivě vyjádřit důvody, proč své kantory do ankety navrhli.“

Úkolem žáků a studentů v regionálních kolech Zlatého Ámose bylo před porotou svůj návrh zdůvodnit a obhájit. V mnoha školách postoupili do regionálních kol učitelé, kteří vyhráli školní kola ankety. První část letošního ročníku ankety Zlatý Ámos přinesla také dva rekordy. Je to nejstarší a nejmladší účastník ve čtrnáctileté historii ankety. Tím nejstarším je Ivan Sedlák, profesor Masarykovy střední školy chemické z Prahy 1, nejmladším pak Michal Bozděch ze Základní školy v Holýšově. Více se o nich můžete dozvědět na internetu, na adrese www.zlatyamos.cz.

Semifinále 14. ročníku ankety Zlatý Ámos proběhne v zrcadlových sálech Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy ČR ve čtvrtek 8. března 2007. Tady budou učitelé bez svých žáků a studentů jen „sami za sebe“. Z šestnácti semifinalistů porota vybere šest finalistů. Ti se zúčastní finále, které se uskuteční v pátek 23. března 2007 v pražském kulturním centru Olšanka. Nový Zlatý Ámos bude slavnostně korunován na Kantorském bále v sobotu 24. března v Národním domě na Smíchově.

Perličky z regionálních kol
Porota několikrát slyšela oslavné básně (veršovánky) na oblíbené pedagogy. Tady je jedna z nich:

Broučí princezna
Každou naší velkou hádku
dává rychle do pořádku
Nesnáší blbý řečičky
za to má ráda kytičky
Taky brouky dobře zná
je to broučí princezna

Pro Alenu Lukášovou z Osmiletého gymnázia v Týnu nad Vltavou

Nechyběly ani transparenty:
„Když ženská, tak Češka, když Ámos tak Peška!“
Tolik obhájci Romana Pešky ze ZŠ Tábor.

Nebo: „Angličtina s Doubravkou, Ámosova škola hrou.“
Pro Doubravku Matulovou, ZŠ Mládí Praha 5.

Někteří obhajovali své pedagogy oslavnými písněmi a tanci. Ve středočeském regionálním kole tento způsob zvolily hned tři týmy.
„Je to fascinující člověk. Sám sebe se ptám, jestli čarodějové skutečně existují. Vážně, jen do ruky hůlku a mohl by hrát ve filmu o Harry Potterovi,“ prohlásil student při obhajobě profesora Ivana Sedláka.

A místo závěrečné tečky připomeňme slova paní Markéty Miličkové, učitelky SOŠ v Otrokovicích, která vyslovila při regionálním kole ankety Zlatý Ámos v Uherském Brodě:
„Žáci jsou ti, co dělají školu, a učitelé jen ti, co žáky umravňují.“


Atmosféru regionálních kol přibližují fotoalba Dětské tiskové agentury:
Regionální kolo Uherský Brod - fotoalbum.
Regionální kolo České Budějovice - fotoalbum.
Regionáln kolo Brno - fotoalbum.
Regionální kolo Praha - fotoalbum.
Regionální kolo Čelákovice - fotoalbum.
Regionální kolo Ostrava - fotoalbum. Ostrava - fotogalerie pořadatelů.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!