Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Šest knížek pro milovníky hlavolamů, šifer, detektivek i začínající čtenáře a muzikanty

  vydáno  •  Kultura · Knihy
  Tentokrát jsme připravili nabídku knížek snad opravdu pro všechny. Svůj příběh tu najdou nejen začínající čtenáři, ale také ti, kteří rádi řeší matematické hádanky a hlavolamy.

  Napsala Zuzana Pospíšilová, ilustrovala Markéta Vydrová, © archiv nakladatelství Portál

  Nechybí nabídka detektivního napětí či návod na skutečné dobrodružství, které můžete prožít při hrách s šiframi. A protože jsou na obzoru Vánoce, přidali jsme také zpěvník, který vám pomůže vyzrát na koledy.

  Všechny představované knížky mají společné nejen to, že vznikly v nakladatelství Portál, ale také to že si jejich autoři jen tak nesedli ke stolu a nezačali psát.

  Jsou mezi nimi totiž učitelé nebo studenti, které jejich obor natolik zaujal, že se svým žákům či kamarádům snažili připravit něco zajímavého navíc. A to, co se nejvíc líbilo, pak nabídli v knížkách čtenářům.

  Lidové písničky a koledy

  Lidové písničky a koledy"Češi, to jsou zpěváci, co znají od každé písně jen první sloku," tenhle pohled mnoha cizinců připomíná v úvodu knížky Lidové písničky a koledy její autorka Eva Beránková.

  Celý život se snažila své svěřence – žáky základní školy v Ondřejově i členy pěveckého soboru a divadelního kroužku těch písniček naučit co nejvíc. A těm ostatním nabízí zpěvník, do kterého pečlivě vybrala více než 200 lidových písniček.

  Zpěvník je rozdělen do čtyř částí podle účelu, ke kterému písničky vznikly. První je věnovaný písničkám zpívaným hlavně při práci – Sluníčko vychází. V druhém jsou písničky o lásce – Láska, Bože, láska. Třetí část se jmenuje jednoduše: U muziky. Možná budete překvapeni, kolik různých tanců si lidé vymysleli: třasák, polka, sousedská, obkročák, dupák, vrták, skočná, mateník, mazurka, rejdovák, vrtěná, odzemek. V závěru knihy je zařazeno i mnoho nejznámějších koled.

  Kdo je pachatel?

  Dvacet detektivních příběhů s otevřeným koncemČtenář knihy Hy Conrada se může se svými detektivními schopnostmi připojit k pátrání policejního detektiva seržanta Wilsona a jeho přítele a spolupracovníka, geniálního soukromého detektiva Shermana Holmese. Zdá se vám jeho příjmení povědomé? Sherman o sobě tvrdí, že je praprapravnukem Sherlocka Holmese.

  Své řešení můžete porovnat s tím, co vypátral Sherman Holmes. Jeho vysvětlení případu, určené poněkud pomaleji chápajícímu seržantu Wilsonovi, je uvedeno na konci knihy. Obtížnost 22 předkládaných případů, které jsou velice pestré a zasazené do současnosti, se postupně zvyšuje. Kniha je určena čtenářům od 13 let.

  Lišácké hádanky a hlavolamy

  Lišácké hádanky a hlavolamyKniha, kterou sestavil Adam Hart-Davis je plná příběhů dětí, zvířat, kouzelníků, detektivů, cyklistů, farmářů, strojvůdců, které mají jedno společné: vždy končí otázkou. Při hledání řešení se zábavnou formou rozvíjí logické myšlení a děti si procvičují své matematické schopnosti. Správné řešení hlavolamu je uvedeno vždy na následující stránce.

  Všechny úlohy byly vyzkoušeny při vyučování a jsou použitelné v domácím prostředí i ve škole třeba při procvičování matematiky. Hlavolamy jsou doplněny stručnými zajímavostmi označenými Matematické perličky. Kniha je určena dětem ve věku od 9 let.

  Šifry a hry s nimi

  Šifry a hry s nimiŠifry mají bohaté a rozmanité použití a lidstvo provázejí téměř od vynálezu písma. Jak se dozvídáme z úvodu knihy, který je věnován šifrovací historii, některé šifry se podaří udělat tak dokonale, že jsou vyluštěny až po mnoha letech.

  Velkým fanouškem šifrování byl spisovatel Edgar Allan Poe (1809 - 1849). Vyzval čtenáře časopisu Graham´s Magazine, aby mu posílali šifry. Ty, které rozluštil pak v roce 1840 zveřejnil. Dvě se mu údajně vyřešit nepodařilo a tak požádal čtenáře, ať to zkusí oni. Jedna na své řešení čekala 150 a druhá dokonce 160 let!

  Kniha nabízí šifrovací hry a možnosti jejich využití ve volném čase. Nechybí ani představení základních principů šifer. Pozornost je přitom věnována zejména metodám využívajícím pouze papír a tužku. Výklad je hojně ilustrován praktickými příklady. Závěrečná část obsahuje sbírku příkladů spolu s nápovědami a řešeními. Knihu připravil Tomáš Hanžl, Radek Pelánek a Ondřej Výborný, kteří mají bohaté zkušenosti s hraním i organizováním šifrovacích her.

  Putování za nejmocnějším kouzlem

  Putování za nejmocnějším kouzlemNapínavý příběh obyčejné holčičky Josefinky, která najde zvláštní prstýnek. Kamínek v něm tvoří zakletá slza, která jednou za sto let roztaje. Když roztaje jinde než na prvním nádvoří zámku lesní pohádkové říše, zastaví se běh vody a uschne celý les.

  Vrátit královně prstýnek však dokáže pouze dobrý člověk. Holčička musí cestou překonávat mnoho nástrah, z nichž vychází vítězně díky své vnitřní laskavosti a přátelství k pohádkovým bytostem. Potkává moudrou čarodějnici, zlé stébelnice, přátelské mluvící kameny, sobeckou upovídanou bažinu a další.

  Na cestách Josefínka pozná, jak obrovskou sílu má myšlenka, pochopí také, že když uvěří ve své schopnosti, dokáže skoro všechno na světě. Nejmocnějším kouzlem je sebedůvěra a pozitivní postoj k ostatním. Knížku napsala Daniela Krolupperová a ilustrovala Edita Plicková.

  Školní strašidlo

  Školní strašidlo Hlavní hrdinka Anka uvádí čtenáře do třídy, kde se dětem při psaní a počítání příliš nedaří. Mají pocit, že jim někdo strká do ruky, a pak jednoho dne přijdou na to, že mají ve třídě škodolibé strašidlo, které jim všechny tyto potíže způsobuje. Co se školním strašidlem děti ve třídě i doma zažijí, to všechno mohou sledovat malí čtenáři v této knížce prvního čtení.

  Knížka Zuzany Pospíšilové, kterou ilustrovala Markéta Vydrová, potěší začínající čtenáře. Je v ní nejen hodně obrázků, ale také velká písmenka, jednoduché věty a krátké příběhy na pokračování. Kniha je určena zejména začínajícím čtenářům (6–8 let), ale může se líbit i předškolákům – poslouží jim k seznámení se školním prostředím.

  Další zajímavé články:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 11. prosince 2009 v 17:44.
  fill-1256 v něm napsal:

  Mě se líbí:

  Lišácké hádanky a hlavolamy, Šifry a hry s nimi,

  Putování za nejmocnějším kouzlem

  Příspěvek z 9. prosince 2009 v 15:45.
  Kakt v něm napsal:

  Reakce na vanvy37:

  tak ta je super!

  Příspěvek z 9. prosince 2009 v 15:42.
  Kakt v něm napsal:

  Karin

  Jeeeežíšku pardoon já jsem myslela, že to je knížka o detektývovi no paaardoon...252244