Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Sestra má ošklivou pleť a otec nejžlutější zuby, jaké jsem kdy viděla

  vydáno  •  Vztahy
  Zatímco mí spolužáci „tajně“ dokuřují svoji poslední cigaretu před vyučováním, já procházím hlavním vchodem školy a děkuji bohu, že jsem něčemu takovému odolala. Ten, kdo již kouří, mě jistě nechápe. Ale ten, kdo alespoň trochu zná následky této drogy, mě dokáže pochopit.

  Kouření na zastávkách MHD je od Nového roku zakázáno. - Kouření na zastávkách MHD je od Nového roku zakázáno. (2.1.2006), © MF DNES

  Čtenáři píší Alíkoviny

  V této rubrice najdete texty dětí, uživatelů Alík.cz. Vizitku autora najdete kliknutím na odkaz v závěru článku. Pokud se chcete přidat a stát se autorem Alíka, můžete svůj text i s průvodní fotkou vložit zde. Svůj článek pak hledejte v Alíkovinách, v rubrice Čtenáři píší Alíkoviny.

  Určitě jste slyšeli o tom, že cigarety prostě „škodí zdraví“. Já bych vám ale ráda představila ty problémy, se kterými se potýkají skuteční lidé a skuteční dospělí, nejenom parta puberťáků, která do toho spadla.

  Můj otec i sestra kouří. Mé sestře bude dvacet a kouří příležitostně od dvanácti a pravidelně od čtrnácti. Musí používat velmi silný make up, aby zakryla svoji ošklivou pleť a často musí navštěvovat dentální hygienistku, kvůli žlutému povlaku na zubech. O těchto problémech jste jistě slyšeli, ale poslouchejte dál.

  Moje sestra pracovala v řetezci s fastfoodem a měla pár problémů, protože je kuřák. Zaměstnali ji, to ano, ale její kuřácké vášni přestávka nestačila a tak docela trpěla. Nedávno ji taky napadlo, že by v blízké budoucnosti mohla navštívit Velkou Británii jako au-pair. Bohužel pro ni: kuřáky neberou.  

  Au-pair je studentka, která do zahraničí odjede, aby se naučila cizí jazyk. Žije u hostitelské rodiny, která ji platí jakési kapesné za hlídaní dětí nebo uklízení, přičemž má čas učit se jazyk a poznat zem svých hostitelů.

  Další na řadě je případ mnou nadevše milovaného otce. Kouří od svých 24 let, což se vám možná zdá moc, ale v té době nebylo tolik dětí, které by si dovolily začít kouřit ve 13, jak je dnes, bohužel, zvykem. Mému tatínkovi bylo letos 49, takže má za sebou úctyhodných 25 let aktivního kuřáctví. To, že má zničenou pleť a nejžlutější zuby, jaké jsem kdy viděla, vám jistě nemusím zdůrazňovat.

  Na něm vám ukážu jinou proradnost tabáku. Můj táta je malíř pokojů a jeho plat je podprůměrný. Cena, kterou za cigarety utratí za měsíc, je neuvěřitelných 3.000 korun. To činí ročně ještě méně uvěřitelných 36.000 korun! Něco tak zásadního, jako jsou obyčejné cigarety, tedy nechává život mého táty převrácený vzhůru nohama a napospas své strašné závislosti. 

  Teď ale k názvu článku. Jak jsem vlastně odolala kouření? Vzala jsem si příklad ze svého otce a sestry, kteří mi neustále říkají, že se to nevyplatí, ať si udržím své čisté růžové plíce a neprokouřím se k černým, propáleným. Také vím, že nekuřáctví je vždycky obrovská výhoda. Nikde nemáte napsáno: Vstup povolen pouze kuřákům.

  Jistě je mezi čtenáři někdo, kdo kouří a s mým článkem možná nesouhlasí. Možná si říkáte, že vám cigarety chutnají tak dobře, že byste se jich kvůli něčemu tak obyčejnému, jako je zdraví a finance, nevzdali.

  Taky vám něco povím. Můj táta mi jednou řekl: „Dát si ráno černý kafe a cigaretu, to je něco úžasného, ale to ty naštěstí nikdy nepochopíš.“ Nekuřáci kuřáky nechápou, tak tomu je a bude, ale položím vám jednu otázku:

  Jaký by to bylo, kdybyste nekouřili?

  Kdybyste nemuseli chodit ven v dešti, na záchod, nebo tajně, aby vás rodič neviděli? Kdybyste nemuseli své peníze utrácet za něco, co je během několika minut pryč a místo toho si koupili třeba něco hezkého na sebe? Měli byste rozvázaná křídla, žádná závislost by vás netížila, cigarety by vám nechutnaly a stres byste dokázali řešit civilizovanější cestou.

  Skvělé, že? Přemýšlejte o tom. Přemýšlejte, zda si jste opravdu jisti svojí pevnou vůli a tím, že „kdykoliv můžete přestat.“ Přiznejte si, že to možná nedokážete a přesvědčte sami sebe, že jste silnější než nějaká odporná droga a dokážete se vzepřít svému osudu, který vám chystá zdravotní stav mého otce.

   A pro vás všechny, kdo ještě nekouří: Nepouštějte se do toho. Nemá to cenu. Každý kuřák vám řekne to samé. Nevyplatí se být pár let ve škole za frajera a pak celý zbytek života nadávat na to, jak hloupí  jste byli. Vy přece máte na víc.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (17)

  Příspěvek z 6. července 2018 v 17:49.
  hamanama v něm napsala:

  Nikdy jsem kouření nezkusila, nehodlám to zkoušet, stačí, že už kouřím pasivně, když jdu vedle nějakého kuřáka, nebo vedle něj stojím.

  hynekd v něm napsal:

  SOUHLASíM s tebounechapu jak nekdo muze kourit:-Enici zivot aji sobe ale i ostatnim!cigarety sou fuj!:-E Ze aliku?

  Alfa_Beta v něm napsala:

  Já taky nekouřím a ani nechci