Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Sexuální orientace a identita

  vydáno  •  Vztahy
  Co všechno je normální ve věci lásky? No přece všechno! Můžete být jacíkoliv. Myslet si o sobě, že jste divní. A nebo ne.

  Sexuální orientace

  Existuje nespočet orientací a vznikají stále další a další. Mezi ty nejznámější patří homosexualita, heterosexualita a bisexualita.

  Homosexualita

  Orientace pouze na osoby stejného pohlaví. Ženy se označují jako lesby a muži jako gayové. V češtině. V angličtině je označení gay možné jak pro muže tak pro ženy. Zanikají pak rozpory, jak ženám říkat, aby jim to nebylo nepříjemné.

  Heterosexualita

  Orientace pouze na osoby opačného pohlaví. Víc k tomu asi psát nemusím. Heterosexuálové můžou mít mínění, že jsou „normální“. Ve skutečnosti jsou všichni lidi normální.

  Bisexualita

  Orientace na osoby obou pohlaví. Tito lidé nemají problém si cokoliv začít s ženou či mužem. Často bývá potlačována sílou zvyku, pokud má člověk všude kolem heterosexuály, nemusí ho ani napadnout, že by mohl být bisexuál.

  Mezi další sexuality patří například:

  • Asexualita
   Asexuálové partnera vůbec nevyhledávají
  • Pansexualita
   Orientace na osoby jakékoliv sexuální orientace nebo identity. Je často zaměňována s bisexualitou, ta je ale orientací pouze na muže nebo ženu.
  • Demisexualita
   Demisexuál není nikým přitahován do chvíle, kdy si vytvoří opravdu silné pouto a tím se liší od asexuálů. Některé sexuality se nedají v češtině tak dobře vysvětlit a proto je tu nebudu uvádět, abych neudělal chybu.

  Sexuální identita

  Tady budu používat anglické názvy, protože nevím, jak se překládají do češtiny.

  • Genderqueer
   Lidé, kteří se buď neidentifikují ani jako muž ani jako žena, anebo se identifikují jako muž i žena zároveň
  • Transgender
   Lidé, kteří mají „mezi ušima“ - tj. v hlavě jiné pohlaví než „mezi nohama“ tj. biologické pohlaví. V angličtině je to rozdíl mezi „gender“ a „sex“. Transsexuálové (česky) jsou psychicky jiné pohlaví než biologicky. Často se pak nechají operovat. O prvním transsexuálovi, který podstoupil operaci, pojednává nový snímek Dánská Dívka (The DanishGirl). Byla jím Dánka LiliElbe - malíř EinarWegener.
  • Bigender
   Lidé střídající identifikaci mezi mužskou a ženskou.
  • FTM a MTF
   Male To Female a Female To Male - to znamená osoba v přechodu z muže na ženu nebo z ženy na muže
  • GenderQuestioning
   Lidé, kteří ještě s určitostí neví, kdo jsou.
  • Other
   Lidé, kteří nechtějí své pohlaví sdělovat

  Homofobie

  Někteří lidé mají za to, že jakákoliv jiná sexuální orientace či identita je proti přírodě, nenormální, nebo že je to dokonce nemoc, postižení, které se musí léčit. A divili byste se, kolik už jsem našel knih o léčbě např. homosexuality, které se stále veřejně prodávají.

  Stručně:
  Nikomu jeho podlý a úděsný názor brát nebudu. Protože vím, jak by to dopadlo. Byl bych schopen vypěnit a klidně se s ním poprat. A protože nerad biji lidi, prostě to nechám plavat a nebudu si komplikovat život a kazit den.

  StraightAlly

  Opak homofobie je StraightAlly, jsou to heterosexuálové, kteří veřejně podporují komunitu LGBTQIAPK a její práva.

  LGBTQIAPKAH: Co tato zkratka znamená?

  Často se zkracuje jako LGBT nebo LGBT+.
  L - Lesbian
  G - Gay
  B - Bi
  T - Trans
  Q - Queer
  I - Inter
  A - A
  P - Pan
  K - Kink
  A - Ally
  H - Hetero

  Každá identita a sexualita má svou barevnou vlajku. Ultimátní vlajka komunity LGBTQIAPKAH je jednoduše duha. Na Facebooku se podpora komunity značí duhou na vaší profilovce, stejně jako třeba vlajkou Francie podpora tzv. #prayforparis.

  Je toho opravdu mnohem víc. Ty neuvedené sexuality a identity jsem jaksi nedokázal přeložit plně do češtiny. Ale ti, kteří umí dobře anglicky, mohou zanechat komentář a dodat, co jsem zapomněl, neuvedl a nebo kde jsem se spletl. Budu rád za opravy.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (23)

  Příspěvek z 23. srpna 2020 v 18:13.
  –MM– v něm napsal:

  LillMissAlex: Já přeci nesrovnávám prohřešky přírody a prohřešky lidí, jen říkám, že zvířata páchají spoustu činností, které společnost u lidí odsuzuje. Takže prohlásit o něčem „děje se to i v přírodě“ není přesvědčivý důvod k tomu, aby se to neodsuzovalo. Ty důvody jsou jiné…

  Příspěvek z 23. srpna 2020 v 17:23.
  LillMissAlex v něm napsal:

  -MM-: ja si zasa myslím, že príroda sa zariadila tak, aby všetko bolo normálne a malo svoje dôvody. To len ľudia musia zo všetkého dobiť vedu a hľadať dôvody, prečo je homosexualita či iná orientácia chorá a proti prírode :D možno sme obdarovaní inteligenciou, ale zároveň my môžeme za väčšinu zlých vecí ako vojny a globálne otepľovanie :)

  Příspěvek z 23. srpna 2020 v 16:11.
  –MM– v něm napsal:

  LillMissAlex: Myslím, že argument se zvířaty přeceňuješ. Zvířata dělají spoustu věcí, které bychom nejspíš u lidí za chorobné nebo úchylné považovali. Třeba sníst svého potomka (jako lední medvěd), nebo vyměnit cizí rodině jejich dítě za své (jako kukačka), nebo najít si něčí ostatky a ubytovat se v nich (jako ráček poustevníček).

  Zmínka o zvířatech se hodí jen jako protiargument k oblíbenému „je to proti přírodě!“, jinak je taková bezzubá…