Alíkovina

Šikana a jak se jí bránit

vydáno

Bojíš se jít ráno do školy? Ubližuje ti někdo cestou do školy nebo ve škole? Znáš někoho, komu je takto ubližováno? Tento článek ti poradí, co máš dělat, jak se bránit.

Ahoj, více než 300 lidí se kvůli šikaně zabije. Jak tomu zabránit?
Vyhledej učitele, rodiče nebo jiného dospělého, kterému věříš. Svěř se mu, co se přesně se stalo. Možná už ti pomůže jen to, že se svěříš někomu, komu věříš. Zkušený dospělý tu určitě poradí a podpoří tě. Poradí ti vhodnou taktiku, co v takovém případě dělat. A učitelé? Ti bohužel často řeší šikanu mezi žáky. Děti se mnohdy k jiným dětem chovají opravdu ošklivě. S tím mají učitelé spoustu zkušeností. Proto vědí, jak efektivně zakročit a pomoci šikanovanému.

Agresivní lidé bývají většinou zbabělci a zaměřují se na ty, kteří působí bojácně nebo nesebevědomě. Mnohdy je agresor sám někde jinde šikanovaný nebo dříve šikanu sám zažil.

Dej najevo, že se nebojíš oznámit, že je ti ubližováno. Někdy nejde přímo o šikanu. Agresor má snahu vyvolat hádku, pak postačí si dotyčného nevšímat. Ono ho přestane bavit hádat se sám se sebou a nechá tě na pokoji.

Příklad: Ty jsi ale tlustý/á. No nejsem hubený/á a co mi ještě chceš oznámit? Že nosím brýle, nosím, můžeš si také takové pořídit. Budeš působit sebevědomě a vždycky se zachováš klidně a rozumně. Nikdo si k šikanování nevybere toho, kdo za sebou má přátele a navíc umí věcně odpovědět a zároveň nikoho svou odpovědí neurazí, jen dotyčného vhodně odkáže do správných mezí.

Zabránit šikanování může každý z nás. Je to o přátelích. Je poblíž spolužák, který ti připadá osamělý? Začni si s takovým kamarádem povídat, bude ti vděčný, že nestojí ráno před školou sám. Jsi sám a připadáš si opuštěný? Zkus někoho kolem sebe oslovit, získáš nové kamarády a agresivní spolužáci se ti budou vyhýbat obloukem. Ono je jednoduché napadnou osamělého žáčka před školou, když je ale před školou hlouček kamarádů, tak si na ně hned tak někdo netroufne.

Nikdo si nezaslouží být šikanovaný! I oznámení dospělým pomůže, pokud si sám netroufáš zasáhnout. Neignoruj, pokud se někdo chová ke spolužákovi ošklivě a nikdy se ty sám k nikomu nechovej ošklivě. Je takové pořekadlo: Co nechceš, aby někdo dělal tobě, nedělej ty druhým.

Do čitelné podoby článek upravila Mari1.

Autorka:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (8)

Příspěvek z 15. prosince 2017 v 19:39.
DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

To je krutý ;-( a řekla jsi to někomu? Přeji všem at se to neopakuje...
Jinak jsem to taky zažila

Příspěvek z 15. prosince 2017 ve 14:34.
amandamesa v něm napsala:

Bylo tezky byt 4 posledni roky na zakladce sama ve tride kde byli vaichni proti me i ucitelky nektere jen protoze me v ty dobe nezajimali klucy a s.x nevedela jsem co je par veci vubec... Proto jsem nemela kamosky smali se mi a nektery i fyzicky delali zle... No na steedni to taky nebilo lehky tam se mi taky smali a lepili izolepou k zidli... Nikdy s tim nikdo nic neudelal... Jsem rada ze uz jsem skoro dva roky ze skoly... Uz nikdy vic

Příspěvek z 15. prosince 2017 v 11:27.
Fandíček18 v něm napsala:

Já už jsem zažila šikanu:-c:-c:-c:-c
STOP ŠIKANĚ!!!!!!!