Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Šikana: Jak na ní podle vlastní zkušenosti

  vydáno  •  Šikana · Vztahy
  Když jsem byla malá, nikdy bych nečekala, že budu šikanovaná. Jenomže, stalo se to. Nebyla to klasická šikana. V mém případě šlo především o přetvářky, pomluvy, nemluvení se mnou a srandičky, jakási psychická šikana. A protože jsem to sama zažila, budu vám vyprávět, jak jsem si s ní poradila já, co dělat a co rozhodně ne.

  28. ZŠ Plzeň získala 1. místo v kampani Miší děti 2011, © 28. ZŠ Plzeň

  Šikana není jenom nevyřešený spor mezi pár lidmi, je to věc celé třídy. Jestliže je třída lhostejná, nebo se k agresorům přidává, pak je něco špatně. Jestli ti ale někdo pomáhá, je to důkaz toho, že mu můžeš důvěřovat. Není mu jedno, jestli ti někdo bere věci, mlátí tě nebo tě pomlouvá. Lidi, kteří ubližují se většinou chtějí předvést, upozornit na sebe, nebo někoho zesměšnit, ztrapnit.

  Důvodem je spousta dalších jiných věcí, každý to má jinak. Často se taky stává, že někdo šikanuje, protože ho dřív mlátili ostatní, a chce to oplatit, třeba právě výše zmiňované oběti. Oběť je většinou ten, kdo je trošku slabší, má jinou barvu pleti, neumí se bránit, nebo má třeba nějaké postižení. Nejvíce se lidi starají o vzhled, lidé kteří nosí brýle, jsou silnější, nebo právě jiné národnosti, jsou proto většinou terčem posměch pomluv a šikany, ale když je kolektiv přizpůsobivý, nemusí tomu tak být.

  Pokud je v tvém okolí někdo, komu někteří spolužáci ubližují, nepřidávej se na jejich stranu, řekni to. Když se jim budeš podřizovat, je to důkaz slabosti a akorát toho, že se bojíš.

  To, že to řekneš, neznamená že žaluješ. Tohle se nelíbí nikomu, co bys dělal/a kdyby se to týkalo třeba právě tebe? Navíc se oběť většinou stydí se svěřit, ze začátku je to jednodušší, ale když je to delší dobu, už je to čím dál těžší. Vždy je lepší to říct.

  Šikana nezačíná jen tak ze dne na den, takže musí nějak začínat. Právě pokud nejsi nijak oblíbený, ostatní tě odstrkují, nechtějí se s tebou bavit, pak je to nejspíš začátek.

  Pokud se tě to týká, měl/a bys to říct. Vždycky se můžeš někomu svěřit. Je to těžké, ale rodiče stojí vždy při tobě. Pokud jim nedůvěřuješ, jsou tu další možnosti jak se svěřit. Je lepší, když máš vždycky jednoho kamaráda při sobě, a víš, že se tě zastane. Pokud se ti kvůli něčemu posmívají, může to na tebe mít hodně těžké následky.

  Mojí kamarádce se posmívali, protože byla trošku silnější, a přitom to byla bezva holka. Jenomže začala hubnout, zhubla strašně moc, má mentální anorexii.

  Doufám, že si z tohoto článku něco vezmeš, a díky že sis ho přečetl, šikana, je opravdu moc ošklivá věc, a pokud se tě týká, nenech se jí zastrašit...

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 16. února 2015 ve 20:59.
  HonzaP222 v něm napsal:

  Reakce na anicka:

  Ahoj, jestli chceš, napiš mi do emailu, třeba bysme něco vymysleli, Honza.

  Příspěvek z 13. února 2015 v 19:34.
  Titulu-12 v něm napsala:

  ahoj

  My máme ve třídě kluka který své chová úplně sstrašně. Myslí si že je nejlepší ze ttřídy. Ostatní kluci si z něj dělají srandu, on se naštve a jde je zmlatit. Tomu se pak kluci smějí ještě víc. Ahoj titulu-1225

  Příspěvek z 13. února 2015 v 19:16.
  anicka v něm napsala:

  sikana

  ahoj me sikanujou