Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Šikana - kdo půjde z kola ven?

  vydáno  •  Škola a poznání · Rodičům · Šikana
  Čtvrtým rokem navštěvuji gymnázium. Základka je pro mě už jen jakýsi pojem z hlubin času. Když se potkám se svými bývalými spolužáky, padají omšelé fráze. Pozdrav, otázka typu "Jak se máš?" a pak hluboké mlčení. Není to škoda?

  Násilí, šikana - ilustrační foto - Násilí, šikana - ilustrační foto., © Profimedia.cz

  Před čtyřmi lety jsme se nadšeně vítali každý den, řeč se ani na chvilku nezastavila. Smutně jsme se loučili po vyučování a těšili se na další den, kdy se všichni zase sejdeme, i když v té otravné škole...

  Mí současní spolužáci jsou na tom stejně. Základní škola byla fajn, ale teď už je passé. Někteří se dokonce se svými někdejšími kamarády setkat ani nechtějí a snaží se jim vyhnout, jak se dá. Mrzí mě to. Občas mi vytane vzpomínka na divadlo na škole v přírodě, dlouhé povídání o přestávkách, všechen ten smích, křik a oddané přátelství. Nebo na ukřivděný pláč, naschvály, výmysly a pomluvy, které k tomu všemu patří.

  Měli jsme docela dobrý kolektiv. Pozor na to zrádné slovíčko "docela"... I v dobrém kolektivu se totiž může objevit šikana. Původně jsem si myslela, že se obvykle zaměřuje na někoho, kdo se znatelně liší. Do naší třídy chodila romská holčička, židovský kluk, jedna kamarádka měla zase výraznou nadváhu, další si neustále vymýšlela.

  Alík radí dětem

  V Alíkově poradně se můžeš ptát, pokud máš nějaký problém. Zároveň tu najdeš množství již zodpovězených dotazů. Otázky a odpovědi na téma šikana

  Nestranný pozorovatel by si pomyslel, že někoho z těchto čtyř si třída vybere jako oběť šikany. Jenže to nakonec byli dobří kamarádi pro celou třídu a ručička náhody spadla na někoho docela jiného.

  Budeme mu říkat třeba Honza, i když se ve skutečnosti jmenoval docela jinak. Byl to obyčejný kluk, naprosto průměrný. Učil se docela dobře, vypadal úplně stejně jako ostatní. V podstatě ničím nevybočoval z průměru. Přesto se s ním, ani nevím proč, nikdo nechtěl bavit.

  Začalo to tím, že někdo prohlásil, že Honza smrdí. Pokaždé, když k někomu přišel, všichni začali mít narážky na smrad. Později se začala hrát "hra" - když se Honza někoho dotkl, ten člověk honem běžel dotknout se někoho dalšího, aby nechytil "honzovinu."

  Více O ŠIKANĚ

  www.minimalizacesikany.cz

  Na tomto webu najdete užitečné rady pro žáky, rodiče i učitele.

  Dodnes nevím, jak jsme se mohli všichni jako tupé ovce připojit. Vždyť nám ten kluk vůbec nic neudělal! Byl hodný, chytrý, ochotný. Jenom nevěděl, co si počít. Později se však část třídy začala bouřit. Docházelo jim, že ta "hra na honzovinu" i všechny ostatní výmysly jsou naprostá hloupost. Platily nepsané zákony, kdo je ve třídě vůdcem - a když se i on připojil k ostatním, šikana naprosto padla. Z naší třídy se stal opět normální kolektiv.

  Jestli se ve vaší třídě také děje něco podobného, nebojte se tomu postavit! Když se vám podaří přesvědčit ostatní, jakou dělají hloupost, bude ve vaší třídě hned líp...

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (42)

  Příspěvek z 20. října 2020 ve 12:58.
  Míca_skaut v něm napsala:

  Jo honzovina je i v naší třídě...Honza má mírnou nadváhu a hned je outsider. :-E

  Katchena v něm napsala:

  šikana

  to je hrozný, co se může někomu stát! Mojí kamarádce se to stalo! Normálně když šla na záchod, tak tam byly nějaký větší holky, který se tam převlíkaly na nějakej kroužek a mojí kamarádku vyhodily a říkaly jí, že tam nemá co lézt, že je blbá a ještě i něco horšího!

  Příspěvek z 1. listopadu 2009 v 15:16.
  Ážínek v něm napsal:

  Reakce na www-jangczpjeng-blog-cz:

  No tak to semílíš holka/nebo kluku protože jednu holku šikanovaly nazáchodě
  já sem v 3,a a už se šikanovalo 6 a 4s toho cigánka!261314