Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Šikana - největší školní hrůza

  vydáno  •  Škola a poznání · Rodičům · Bezpečnost · Šikana
  Ti z vás, kteří už se setkali se šikanou, jistě vědí, že je to velice nepříjemné. I já jsem si zkusil své. Pokud nevíte, co šikana je, nebo třeba jak se proti ní bránit, přečtěte si následující řádky:

  Násilí, šikana - ilustrační foto - Násilí, šikana - ilustrační foto., © Profimedia.cz

  Co je šikana?

  Šikana je zlomyslné obtěžování a týrání spolužáků. Je to jedna z nejhorších věcí, které vás mohou ve škole potkat. Stává se to hlavně tehdy, když je někdo sice menší a slabší, ale chytřejší než ostatní žáci. To se pak závistivci dají dohromady a začnou svoji oběť vydírat a nikdy nezapomenou dodat klasické: "Pokud někomu něco řekneš, tak se ti něco stane!" Šikanované děti potom bývají nešťastné, a pokud se šikana nezačne řešit s dospělými, může dojít opravdu hodně daleko.
   
  Jak se bránit?

  Pokud zaznamenáš, že tě asi někdo šikanuje, svěř se dospělému a nic nedbej na výhružky násilníka, co se ti stane, když to někomu povíš. Nejlépe si o tomhle problému promluvíš s rodiči nebo s učiteli, alespoň jedni tě zcela určitě vyslechnou.

  Můžeš také kontaktovat Linka bezpečí (116 111 nebo 800 155 555). Tam ti určitě také pomohou nejen s šikanou, ale třeba i s různými složitými věcmi, které tě hodně trápí, ale přitom nemáš odvahu se nikomu svěřit.

  Důležité informace také najdeš na stránkách www.minimalizacesikany.cz.

  Leccos zajímavého se jistě dozvíš také v odpovědích na téma šikana v poradně Alík radí dětem.

  Někdo se posmívá

  Pokud se ti někdo kvůli něčemu, za co ty nemůžeš, posmívá, zkus si ho prostě nevšímat. Většinou ho to za nějako dobu přestane bavit. Pokud to ale trvá delší dobu a posmívání neustává a přidává se k němu i fyzické týrání (různé facky, kopání, štípání, píchání atd.), je třeba to hlásit. Doufám, že pokud jsi obětí šikany, ti tento článek alespoň trochu pomohl.
   
  Radeček-6-6-7

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (55)

  Příspěvek z 3. dubna 2020 v 8:53.
  Adee v něm napsala:

  Já šikanu nezažila ale všichni všechny pomlouvají za zády. Kluci jsou fajn ale furt o přestávkách dělají kraviny. Takže... Ale jo mám tam pár kámošek...

  Příspěvek z 2. dubna 2020 v 8:11.
  Sonule v něm napsal:

  Zažila jsem na škole něco jako šikanu, nevím, jak to přesně popsat, protože těžko říct, kde je přesná hranice, tehdy se slovo šikana tak hojně nepoužívalo, říkalo se tomu dělání naschválů. Nevěděla jsem, kam se obrátit. Nakonec mne situace dohnala k provádění pravidelných černomagických rituálů. Výsledek pro šikanujícího: nemohu zde ani popisovat, ale VYŘEŠENO JEDNOU PROVŽDY. Ostatní z toho byli tak „zdrblí“, že nikoho ani nenapadlo na šikanu (dělání naschválů) vůbec pomyslet. Dnes bych raději volila jisté ochranné praxe než černou magii, abych si nevytvářela špatnou karmu.

  Příspěvek z 20. června 2009 v 15:34.
  Iveta7 v něm napsal:

  Reakce na Tricki:

  jj máš pravdu